SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci urobili významný pokrok, aby priniesli univerzálnu vakcínu proti všetkým známym variantom koronavírusu

Vo svojom novom výskume prinášajú vedci z inštitútu Francisa Cricka sľubné výsledky. Ich práca je však iba na začiatku.

Výskumníci z inštitútu Francisa Cricka dokázali, že špecifický bodcový proteín vírusu SARS-CoV-2 by mohol byť vhodným cieľom pre vakcínu schopnú ochrániť človeka pred novými variantmi vírusu a možno aj pred chrípkou, píše portál inštitútu.

Navrhnúť vakcínu, ktorá by dokázala chrániť pred viacerými druhmi koronavíruov je extrémne zložité kvôli výrazným zmenám medzi variantmi a častou mutáciou vírusu. Ak by vedci chceli vytvoriť univerzálnu vakcínu proti koronavírusu, potrebovali by aktivovať protilátky, ktoré rozpoznajú škálu koronavírusov. Vo svojej práci vedci zisťovali, či protilátky, ktoré sa zameriavajú na podjednotku S2 spike proteínu SARS-CoV-2, neutralizujú aj iné koronavírusy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci experimentu zistili, že po očkovaní myší oslabeným SARS-CoV-2 S2 si začali vytvárať protilátky, ktoré dokázali poraziť aj iné druhy koronavírusov vrátane pôvodného vírusu a variánt alfa, beta, delta, omicron a dva koronavírusy, ktoré sa objavujú len u netopierov.

„Časť proteínu S2 je sľubným potenciálnym cieľom pre univerzálnu vakcínu proti koronavírusu. Medzi jednotlivými variantmi sa nemení tak výrazne, ako napríklad oblasť S1,“ vysvetľuje Kevin Ng, jeden z autorov štúdie.

Univerzálna vakcína

Ďalší autor vysvetľuje, že vakcína by dokázala ochrániť pred všetkými existujúcimi variantmi koronoavírusu ako aj budúcimi mutáciámi. Vakcíny, ktoré cielia na oblasť S1 sú menej robustné. Spravidla dokážu poraziť len ten variant koronavírusu, proti ktorému boli navrhnuté. Nová vakcína by mala byť v tomto smere oveľa univerzálnejšia. Výskumy protilátok S2 stále pokračujú a ako uvádzajú samotní autori štúdie, čaká ich ešte dlhá cesta. Aj naďalej pokračujú v testovaní protilátok a zisťujú najlepšou cestu k navrhnutiu a testovaniu vakcíny.

„Očakávania sú vysoké. Vakcína by mala poskytnúť ochranu pred všetkými známymi variantmi vírusu a aj pred novými. Čaká nás ešte veľa práce a výskumu, kým pochopíme, akou cestou sa vydať,“ vysvetľuje George Kassiotis, jeden z autorov práce.

Časť S2 až donedávna unikala pozornosti vedcov. Kritické časti tejto oblasti sa odhalili až potom, ako vírus infikoval bunku, čo bolo sprostredkované oblasťou S1. Ak by sa mali protilátky zamerať na oblasť S2, časové okno je užšie než v prípade napadnutia a neutralizovania oblasti S1.

Potenciálna univerzálna vakcína by ale nezabránila infikovaniu sa vírusom. Jej hlavnou myšlienkou je nakopnúť imunitný systém človeka a pripraviť ho na budúcu infekciu vírusom. Vedúci štúdie verí, že vakcína poskytne človeku dostatočnú ochranu na to, aby si poradil s prvotnou infekciou koronavírusu. Následne si vytvorí silnejšiu imunitu v prípade konkrétneho vírusu, ktorým bol infikovaný.

Hoci je výsledok štúdie vzrušujúci, cesta k sprístupneniu takejto vakcíny pre ľudí potrvá ešte nejakú dobu. Vedci vo svojom výskume budú pokračovať v skúsmaní oblasti S2 spike proteínu, a ako by sa dal integrovať s aktuálne licencovanými vakcínami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close