Vedci objavili roztavenú vrstvu okolo jadra Marsu. Táto vrstva vysvetľuje viacero záhad, ktoré boli pre nás doteraz nezodpovedané

Dáta misie InSight odhaľujú, že jadro Marsu má okolo seba roztavenú vrstvu materiálu, ktorá drasticky ovplyvnila evolúciu planéty.

Jadro Marsu_titulka_1
Zdroj: Vadim Sadovski / shutterstock.com

Misia americkej vesmírnej agentúry NASA, InSight, pomáhala vedcom nahliadnuť pod povrch červenej planéty a odhaliť zloženie jej vnútorných vrstiev.  

V praxi dáta z InSight pomohli vedcom získať lepšiu predstavu o veľkosti a kompozícii jadra Marsu a ponúkli aj viac informácií o formácii planéty. V rámci novej štúdie vedci z College of Computer, Mathematical, and Natural Sciences analyzovali dáta z misie InSight a odhalili novú vrstvu obklopujúcu jadro planéty. Táto vrstva sa podľa výskumníkov skladá z kremičitanov a je roztavená.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na objavenie a identifikovanie tejto vrstvy výskumníci použili seizmické dáta. S objavom tejto novej vrstvy výskumníci odhadujú, že marťanské jadro môže byť o niečo hustejšie a menšie, než sa spočiatku predpokladalo. Tento nový odhad však lepšie sedí aj s inými geofyzikálnymi dátami.  

“Hovoriť môžeme o hrejivej deke, ktorá pokrýva jadro Marsu. Nielenže táto vrstva izoluje jadro a bráni mu vychladnúť, no zároveň koncentruje rádioaktívne prvky. Tie sa rozpadajú a tým generujú teplo. Keď nastane táto situácia, jadro planéty už nedokáže ďalej vytvoriť dostatok tepla na generovanie konvekcie a tým pádom aj magnetického poľa planéty,” tvrdí Vedran Lekic, spoluautor štúdie.  

Lekic vysvetľuje, že táto roztavená vrstva by mohla vysvetliť, prečo Mars dnes nemá aktívne magnetické pole okolo planéty. Bez magnetického poľa sa Mars stal mimoriadne náchylným na solárny vietor. Predpokladá sa, že solárny vietor postupne odfukoval atmosféru do vesmíru a spolu s ňou zmizla z povrchu aj voda.

Vrstva, ktorá zmenila evolúciu Marsu

Rozdiel medzi Marsom a Zemou je podľa autorov práve v rozdieloch medzi internými štruktúrami oboch planét. Roztavená vrstva obklopujúca jadro planéty Mars vedcom naznačuje, že externé zdroje sú potrebné pre generovanie magnetického poľa počas prvých 500 až 800-miliónov rokov planetárnej evolúcie. Znamená to, že v dobe keď mal Mars magnetosféru, procesy ktoré ju generovali, museli vzniknúť inak, než tradičnými konvekčnými procesmi.  

Možno konvekciu odštartovali dopady meteoritov, alebo ju udržiaval pohyb marťanského jadra, ktorý zas sprostredkovala gravitačná interakcia medzi mesiacmi, ktoré odvtedy už zanikli. Výskum zároveň podporuje teóriu, podľa ktorej bol Mars v istom bode roztaveným oceánom magmy. Tá sa neskôr kryštalizovala a vyprodukovala roztavený vrstvu kremičitanov. Teplo, ktoré táto vrstva produkovala následne výrazným spôsobom ovplyvnilo termálnu evolúciu planéty.  

Táto vrstva má zároveň potenciál drasticky zmeniť evolúciu planéty, ak je dostatočne veľká. Viac o tejto vrstve povedia ďalšie výskumy.  

Misia InSight, z ktorej autori čerpali dáta, skončila v decembri minulého roka, po viac ako štyroch rokoch zbierania dát na Marse. Výskumníci však z dát misie čerpajú doteraz a neustále sa dozvedajú nové veci. Ako vysvetľujú autori, objavenie vrstvy kremičitanov okolo jadra je len jedným z objavov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre