Vedci možno práve rozlúštili najväčšiu záhadu Slnka, na ktorú hľadajú odpoveď cez 80 rokov

Solárna koróna má 200-krát vyššiu teplotu ako povrch Slnka. Ako je to možné?

Korona Slnka
Zdroj: muratart / Shutterstock.com

Atmosféra Slnka má niekoľko miliónov stupňov Celzia, k čomu môžu prispievať vysokofrekvenčné magnetické vlny. Tie sa nedávno podarilo odhaliť výskumníkom z Royal Observatory of Belgium a KU Leuven.

Štúdia prináša možné vysvetlenie záhady, ktorá v astronómii pretrváva už niekoľko desaťročí, a to, ako je možné, že je atmosféra Slnka niekoľkonásobne horúcejšia ako jeho povrch. Logika nám káže, že teplota by sa mala postupne zmenšovať, čím ďalej sme od zdroja tepla. V prípade Slnka je týmto zdrojom jadro, no zdá sa, že solárna koróna, najvrchnejšia vrstva solárnej atmosféry, je približne 200-krát horúcejšia ako fotosféra, čo je povrch hviezdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Posledných 80 rokov sa astrofyzici pokúšajú tento problém vyriešiť. Čoraz viac dôkazov naznačuje, že solárnu korónu môžu ohrievať magnetické vlny,“ tvrdí profesor Tom Van Doorsselaere, jeden z autorov štúdie.

K najnovším výsledkom sa vedci dopracovali vďaka prístroju Extreme Ultraviolet Imager, ktorý sa nachádza na palube sondy Solar Orbiter. Prístroj EUI dokáže vytvoriť mimoriadne detailné zábery solárnej koróny, ktoré odhalia aj tie najmenšie magnetické štruktúry. Autori štúdie pozorovali v týchto najmenších štruktúrach mimoriadne rýchle oscilácie, ktoré by mohli prispieť k ohrievaniu solárnej koróny.

Čo prispieva k ohrievaniu solárnej koróny?
Zdroj: Solar Orbiter/EUI Team

Vedci následne zisťovali, či energia z týchto nových rýchlych oscilácií preváži energiu vychádzajúcu z podobných, no pomalších oscilácií. Tento druh vĺn už bol z minulosti autorom známy. Výskumníci analyzovali oba typy oscilácií a dospeli k záveru, že vysokofrekvenčné magnetické vlny prispievajú k celkovému ohrievaniu viac ako nízkofrekvenčné vlny.

Výskumníci sa prípadu aj naďalej venujú a v ďalších krokoch budú pátrať po ďalších vysokofrekvenčných vlnách. Aj v nasledujúcich výskumoch zohrá prístroj EUI dôležitú úlohu.

Čo ohrieva solárnu korónu?

Vo februári sa objavila štúdia, ktorá prišla s hypotézou, že za ohrievanie solárnej koróny môžu takzvané nanoerupcie. Ako autor vysvetlili, zdrojom vysokých teplôt v solárnej koróne môžu byť drobné erupcie v atmosfére Slnka. Väčšina erupcií sú výraznými udalosťami, ktoré dokážu zachytiť viaceré observatóriá. Nanoerupcie môžu byť oveľa menšími, no rovnako môžu vyprodukovať materiál horúcejší ako solárna koróna. Nanoerupcie sa môžu vyskytovať oveľa častejšie ako normálne erupcie a tým môžu zohrievať vrstvu solárnej koróny.

Európska vesmírna agentúra zas pátrala po prípadoch magnetickej rekonekcie, teda deji kedy sa línie magnetického poľa pretrhnú a následne sa prepoja opäť dokopy. Počas magnetickej rekonekcie sa magnetické pole Slnka preusporiada do stabilnejšej konfigurácie, pričom sa uvoľňuje energia v plazme hviezdy. Vedci predpokladajú, že tento mechanizmus dodáva energiu veľkým solárnym erupciám. Magnetická rekonekcia je sľubným, hoci nie jediným vysvetlením záhady solárnej koróny.

Autori novej štúdie budú pátrať po vysokoenergetických magnetických vlnách a ďalšie pozorovania odhalia, či sa približujeme k riešeniu tejto osem dekád starej záhady.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre