Prečo je solárna koróna mnohonásobne horúcejšia ako povrch? Sme o krok bližšie k rozuzleniu 80-ročnej záhady

Už od 40. rokov minulého storočia vedci hľadajú odpoveď na to, čo sa ukrýva za týmto neintuitívnym fenoménom.

Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli
Zdroj: ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Solárna atmosféra má vyššiu teplotu ako povrch našej hviezdy. Prečo je to tak ostáva záhadou už viac ako 80 rokov, no nedávno sa misii Solar Orbiter podarilo získať ďalšiu časť skladačky, ktorá by nám mohla pomôcť tento problém raz a navždy vyriešiť.

Európska vesmírna agentúra informuje, že ultrafialová kamera misie zachytila ešte začiatkom minulého roka drobnú verziu fenoménu, ktorý nazývame magnetická rekonekcia. Tá nastáva, keď sa línie magnetického poľa Slnka prelomia a následne sa spoja opäť dokopy. Počas pozorovaní sa observatórium nachádzalo približne na pol ceste medzi Zemou a Slnkom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas magnetickej rekonekcie sa magnetické pole Slnka preusporiada do stabilnejšej konfigurácie, pričom sa uvoľňuje energia v plazme hviezdy. Vedci predpokladajú, že tento mechanizmus dodáva energiu veľkým solárnym erupciám.

„Magnetická rekonekcia je priamou príčinou solárneho počasia a tým pádom aj priamym kandidátom na vinníka, ktorý spôsobuje ohrievanie vyšších vrstiev solárnej atmosféry,“ píše ESA.

Už od 40. rokov minulého storočia vieme, že koróna Slnka má oveľa vyššiu teplotu ako jeho povrch. Predpokladá sa, že teploty na povrchu dosahujú okolo 5-tisíc stupňov Celzia, no v koróne sa pohybujú okolo dvoch miliónov stupňov Celzia. Doteraz ale nemáme jasnú predstavu o tom, ako Slnko do tejto vrstvy vkladá energiu.

Ako získava solárna koróna energiu?

Magnetická rekonekcia je sľubným vysvetlením, no dlhú dobu sa predpokladalo, že ide o proces prebiehajúci vo veľkých merítkach. Nové pozorovania však ukázali, že môže prebiehať aj v drobných škálach. Zároveň je o čosi „jemnejší“, ako jeho väčší príbuzný. Pozorovania tohto zmenšeného fenoménu trvali hodinu a počas nich misia získala pohľad na celú udalosť.

Solar Orbiter zaznamenal teploty okolo 10-miliónov stupňov Celzia v bode, kde intenzita magnetického poľa Slnka dosahuje nulu. Následne vznikol prúd materiálu, ktorý prišiel vo forme nenápadných zhlukov hmoty vzďaľujúcich sa od tohto bodu rýchlosťou 80 km/s. Popri tom si Solar Orbiter všimol explózie, ktoré trvali štyri minúty.

Výsledky pozorovania nasvedčujú, že za ohrievanie solárnej koróny môžu procesy magnetickej rekonekcie, ktoré až donedávna boli príliš malé na to, aby si ich vedci mohli všimnúť. Počas tohto procesu sa môže hmota a energia presúvať do vyšších vrstiev solárnej atmosféry a tým pádom prispievať k jej vyššej teplote.

Pozorovania zároveň naznačujú, že existujú ešte menšie a častejšie procesy magnetickej rekonekcie, ktoré vedci ešte neobjavili. V ďalších krokoch sa pozrú aj na tieto fenomény v ešte vyššom rozlíšení. Tie prebehnú v momente, kedy sa misia Solar Orbiter bude pri Slnku nachádzať najbližšie. Posledný blízky prelet prebehol 10. apríla. Počas tohto preletu sa sonda nachádzala v 29% vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre