Vedci majú prvý dôkaz toho, že nepríbuzné zvieratá ľuďom využívajú staré spomienky na riešenie problémov

Výskumníci po prvýkrát zisťujú, že potkany si dokážu vybaviť sled prežitých udalostí, aby vyriešili problém, ktorý vopred nepredvídali.

Potkany sa môžu pomýliť rovnako ako ľudia
Zdroj: Unsplash (Derrick Treadwell) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z Indiana University vo svojej práci zistili, že hlodavce si môžu spätne vybaviť spomienky z ich takzvanej epizodickej pamäte. Znamená to, že si dokážu spomenúť na zdanlivo nedôležité udalosti z minulosti a tieto informácie im pomôžu vyriešiť nečakané problémy.  

Nový výskum je prvým svojho druhu, ktorý dokazuje, že hlodavce túto schopnosť majú. Autori zároveň stavajú na práci z roku 2018, v ktorej dokázali, že zvieratá si dokážu vybaviť udalosti, ktoré prežili v minulosti. Veria, že získané poznatky im pomôžu vyvinúť nové terapie, ktoré by sa zameriavali na stratu epizodickej pamäte v prípade pacientov s Alzheimerovou chorobou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdiu viedla Cassandra Sheridan, ktorá chcela zistiť, či si potkany dokážu spomenúť na predchádzajúce spomienky a vďaka nim si poradiť s nečakanými problémami. Vo vedeckej sfére sa predpokladá, že kognitívne výskumy na primátoch prinesú najcennejšie a najpresnejšie výsledky. Nová štúdia však tvrdí, že prekurzory vedomia môžu byť vo zvieracej ríši rozšírenejšie, než sme spočiatku predpokladali.  

Potkany napríklad vykazujú pozoruhodnú špecializáciu čuchového zmyslu, na čo sa nová štúdia zamerala.  

“Výskum potkanov nám pomáha posúvať výskumy pamäte tým, že nám umožňuje identifikovať a merať behaviorálne vzorce a zmeny, ktoré sú sofistikovanejšie a komplexnejšie než pri myšiach. Zároveň nám pomáha získať lepšie pochopenie pre ochorenia ako napríklad Alzheimerovu chorobu,” tvrdí Sheridan.  

V rámci experimentov museli potkany využiť svoju epizodickú pamäť na to, aby prešli sériou testov. Deväť potkanov dostalo zoznam rôznych bežných korení, napríklad škorice alebo papriky. Následne vedci testovali pamäť potkanov tým, že im dali dva pachy z predchádzajúceho testu. Úlohou potkanov bolo určiť, ktorá aróma bola na predchádzajúcom zozname posledná.  

Potkany majú schopnosť vizualizovať zdanlivo nepodstatné informácie prostredníctvom epizodickej pamäti

Cieľom experimentu bolo zistiť, či si potkany dokážu vybaviť spomienky uložené v ich epizodickej pamäti a na základe týchto spomienok vyriešiť neočakávané problémy. Potkany umiestnili do kruhového bludiska, v ktorom sa nachádzali rôzne aromatizované viečka zakrývajúce jedlo. Keď sa potkany dostali cez bludisko, dostali šancu určiť, ktorú arómu cítili ako poslednú. Na zodpovedanie tejto otázky museli potkany použiť ich epizodickú pamäť, aby si vybavili s akými arómami sa postupne stretávali.  

Potkany si dokázali zapamätať niekoľko, v tej dobe nepodstatných informácií a na ich základe vyriešiť nečakaný problém, s ktorým sa stretli na konci bludiska. Výskumníci vykonali len jedno testovacie kolo, ktoré však malo 100% úspešnosť.  

Až do tejto štúdie neexistovali žiadne dôkazy o tom, že iné zvieratá mimo primátov majú schopnosť vybaviť si sieť náhodne zakódovaných epizodických spomienok. My ľudia túto schopnosť využívame každý deň. Dokážeme si zapamätať zdanlivo nepodstatnú informáciu, ktorú si vieme spätne vybaviť, ak ju náhodou budeme potrebovať. Vtedy si vybavíme sled udalostí, v ktorom identifikujeme potrebnú informáciu, ktorá nám pomôže tento problém vyriešiť.  

Táto práca by mohla pomôcť pri vývoji nových terapií pre Alzheimerovu chorobu. Väčšina štúdií sa zameriava na pamäť ako takú, nie na špecifické časti, ako epizodická pamäť. Aj výskumy Alzheimerovej choroby prebiehajú na zvieracích modeloch, no tu je problém, že výsledky získané zo zvieracích modelov nemožno vždy preniesť na ľudí.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre