Vedci predstavili „fitness náramok“ pre náš mozog: Dokáže odhaliť Alzheimerovu chorobu ešte skôr, než sa objavia prvé symptómy!

Včasné diagnostikovanie Alzheimerovej choroby je kľúčové k čo najväčšiemu zmierneniu priebehu choroby.

fitness naramok na mozog
Zdroj: Kjpargeter / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Alzheimerova choroba je jedným z najrozšírenejších neurodegeneratívnych ochorení na svete a má schopnosť obrátiť život pacienta hore nohami. Dnes vedci z celého sveta pracujú na spôsobe, ako by sme mohli chorobu liečiť, no včasná diagnóza je v tomto prípade rovnako dôležitá. Pre tých, ktorí nevedia, tak aktuálne túto chorobu nedokážeme liečiť, no je v našich silách spomaliť jej progres.

Alzheimerovu chorobu lekári väčšinou odhalia až keď je príliš neskoro a to s nástupom prvých symptómov. Výskumníci z University of Colorado, Anschutz však vo svojej novej štúdii predstavili spôsob, ako monitorovať a vyhodnotiť mozgovú aktivitu počas spánku a prostredníctvom nej odhaliť aj najskoršie štádiá Alzheimerovej choroby. Toto neurodegeneratívne ochorenie môžeme odhaliť veľa rokov predtým, než nastúpia prvotné symptómy demencie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento prístroj vyzerá ako jednoduchá čelenka, ktorá využíva elektroencefalografiu na zaznamenanie mozgových vĺn. Monitorované vlny sa spájajú s aktiváciou pamäte počas spánku. Ide o proces, ktorý nám umožňuje v hlbokom spánku spracovávať a triediť spomienky. Autori štúdie objavili vzťah medzi aktivitou mozgu s Alzheimerovou chorobou v presymptomatickom štádiu. Po objavení tohto vzťahu vedci vykonali ešte ďalšie pozorovania. V nich sa potvrdilo, že prvotné štádia ochorenia môžeme skutočne odhaliť pomocou EEG meraní. Ide mimochodom o funkciu, ktorou disponujú dnes desiatky najrôznejších fitness náramkov. 

“Prakticky každá EEG čelenka môže slúžiť ako “fitnes náramok” pre mozog. V rámci našej práce sme demonštrovali spôsob, ako sledovať digitálne bioznačky ako indikátory choroby. Dokážeme to pomocou jednoduchej čelenky, ktorú môžeme podľa potreby škálovať. Skoré odhalenie Alzheimerovej choroby v domácom prostredí je obrovský pokrok v boji proti tejto forme demencie,” vyjadril sa Brice McConnell, jeden z autorov štúdie.  

Eso v boji proti Alzheimerovej chorobe

Vedci zároveň vykonali mimoriadne obšírny prieskum, ktorý z ich práce urobil najväčšiu svojho druhu. Počas výskumu analyzovali dáta 205 starnúcich ľudí. Počas analýzy odhalili identifikovateľné problémy s reaktiváciou pamäte. Zároveň zistili, že tieto problémy súvisia s hodnotami proteínov amyloid a tau v mozgu, ktoré sa hromadia ako Alzheimerova choroba pokračuje.  

“Zistili sme, že vyššie hodnoty proteínu sa spájajú s reaktiváciou pamäte počas spánku. To sa ukazuje na EEG záberoch, ktoré sledujú mozgovú aktivitu pacientov. Dokážeme odhaliť stopy Alzheimerovej choroby ešte skôr, než pacient pocíti prvé symptómy. Ak asymptomatickému pacientovi poskytneme včasnú informáciu, môže začať s prevenciou, ktorá zmierni postup choroby,” vysvetľuje McConnell. 

Výskumníci v práci pokračujú. Odhalenie zmien v mozgovej aktivite je mimoriadne dôležitým prvým krokom, no teraz sa chcú autori výskumu posunúť k vývoju nositeľných zariadení. Práca je len začiatkom na ceste k cenovo dostupným a praktickým zariadeniam, ktoré by nám pomohli monitorovať zdravie nášho mozgu. Táto štúdia je len demonštráciou že mozgové vlny počas spánku môžeme pretvoriť na indikátory, ktoré nám dovolia sledovať priebeh tohto zákerného ochorenia. V ďalších krokoch výskumníci proces odhaľovania Alzheimerovej choroby ešte viac zdokonalia.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre