Môžeme zlú umelú inteligenciu naučiť ako zabúdať?
Zdroj: Microsoft Bing Image Creator
Spoločnosť, Technológie

Prinesie nám umelá inteligencia svetový mier? Toto si myslia odborníci

Umelá inteligencia toho už dnes dokáže veľa. Na požiadanie nám vie vygenerovať obrázok, text na ľubovoľnú tému a model Sora od OpenAI zvládne vytvoriť aj desivo realistické video.  

Okrem toho nám vedia AI modely poradiť pri hocijakom probléme alebo nám ponúknuť zoznam receptov, dovolenkových destinácií alebo hocičoho iného. AI modely sa už používajú aj v autonómnych vozidlách a všetkých vedeckých oboroch. Táto technológia napreduje rapídnym tempom a čoskoro môže podľa mnohých prebrať viaceré pracovné pozície. Ako informuje vydavateľstvo Taylor and Francis Group, dvojica vedcov verí, že pokročilá a hlavne zodpovedná umelá inteligencia by mohla priniesť svetový mier.  

V súčasnosti prebieha na svete niekoľko vojenských konfliktov, napríklad na Ukrajine alebo v Gaze. Umelá inteligencia by mohla pomôcť ľudstvu prekonať tieto problémy a prispieť k ochrane slobody, mieru a dobrých vzťahov. Aby takáto umelá inteligencia fungovala, musí mať podľa vedcov novú sadu etických a zákonných princípov. Etika je pritom najdôležitejšia a mala by sa nachádzať v každom jednom systéme a aspekte umelej inteligencie. Tým môžeme napríklad zabrániť tomu, aby AI použila informácie ako zbraň, alebo aby konala na základe predsudkov, či sa vyhrážala.  

“Umelá inteligencia môže predstavovať mimoriadne cenný nástroj na dosiahnutie mieru, ak ju použijeme zodpovedne. Dosiahnutie svetového mieru si ale vyžiada kombináciu rôznych postupov,” tvrdia vedci.  

https://youtu.be/RzkD_rTEBYs

Umelá inteligencia nie je zázračnou pilulkou na naše problémy

Rôzne metódy prístupu podľa odborníkov zahŕňajú aj ľudí, ktorí rozumejú ako sa tvorí mier a ako sa riešia konflikty. Zároveň musíme vedieť ako podporovať sociálny a ekonomický rozvoj a chápať politiku, ktorá sa vyžaduje pri koordinovaní všetkých svetových krajín. Svetový mier a vzájomná spolupráca nie je ale niečo, čo sa buduje ľahko. Práve v tomto by našla uplatnenie pokročilá etická umelá inteligencia, ktorá by nám pomohla nájsť cestu k mieru.  

“Využitím schopností umelej inteligencie vo veci budovania mieru môžeme dosiahnuť budúcnosť, v ktorej sa ľudstvo a technológie spoja a vytvoria pretrvávajúci mier,” vysvetľujú experti.  

Autori zároveň vysvetľujú, že umelá inteligencia nepredstavuje zázračný nástroj, ktorý by nám pomohol predpovedať budúce vojny. Pomôcť nám však môže v sledovaní zlomových bodov existujúcich konfliktov alebo sledovaní nepokoja.  

Umelá inteligencia môže pomôcť aj pri globálnom otepľovaní. Odborníci vysvetľujú, že globálne otepľovanie predstavuje pre globálny mier najväčšiu hrozbu. Ak sa situácia bude aj naďalej vyvíjať tak, ako sa vyvíja doteraz, klimatické zmeny môžu spôsobiť nedostatok potravín alebo ekonomickú krízu. To všetko sú faktory prispievajúce k nepokoju.  

Hoci autori veria, že nám umelá inteligencia môže pomôcť pri zabezpečovaní svetového mieru, otázne je, kedy sa AI technológie dostanú do bodu, kedy by nám mohli bez rizika pomôcť a či sa vôbec do tohto bodu dostanú. Mnohí iní experti v obore AI varujú, že umelá inteligencia môže pre ľudstvo predstavovať aj hrozbu, akej ešte nečelilo. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť