Neuveriteľné! OpenAI prichádza s novou umelou inteligenciou. Dokáže už vytvárať aj realistické videá, stačí je len povedať, čo má „natočiť“

Umelá inteligencia dokáže vygenerovať až minútové video, ktoré je až desivo realistické.

OpenAI predstavuje model Sora, umelú inteligenciu schopnú vytvárať videá z textu
Zdroj: OpenAI

Možnosti umelej inteligencie sú dnes naozaj obrovské. Dokáže sa s vami rozprávať, na požiadanie vytvorí akýkoľvek obrázok, je schopná vytvoriť kvalitný klon hlasu človeka a v deepfake technológii pomohla vytvoriť prirodzenejšie vyzerajúce tváre.  

Bolo len otázkou času, kedy AI modely urobia ďalší míľový krok vpred a zdá sa, že ten krok práve prišiel. Spoločnosť OpenAI, líder vo svete AI, predstavil nový model Sora, ktorý dokáže z textového promptu vytvoriť až minútové video. Umelá inteligencia Sora sa pritom drží grafického spracovania a témy, ktoré jej zadal užívateľ.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Znamená to, že umelá inteligencia dokáže vygenerovať čo najrealistickejšiu simuláciu, no zvládne vytvoriť aj kreslené video alebo záber, ktorý imituje kamery používané pred desiatkami rokov. Sora dokáže vygenerovať komplexné scény s niekoľkými postavami, špecifickými typmi pohybu a presnými detailmi aj v popredí aj v pozadí záberu. Popri tom simuluje aj to, ako veci skutočne existujú a pracujú v reálnom svete.  

Ak si necháte vygenerovať auto idúce po prašnej ceste, umelá inteligencia berie ohľad aj na to, ako sa správa prach pod kolesami vozidla. Keď jej dáte vygenerovať kráčajúcu ženu v elegantných šatách, umelá inteligencia verne nasimuluje pohyb látky. Veď posúďte nižšie sami. 

“Umelú inteligenciu učíme chápať a simulovať svet v pohybe. Našim cieľom je natrénovanie modelu, ktorý by pomohol ľuďom vyriešiť problémy, ktoré potrebujú interakciu v reálnom svete,” píše OpenAI.  

Spoločnosť zároveň komunikuje s vizuálnymi expertmi, dizajnérmi a filmármi, ktorí poskytujú relevantnú spätnú väzbu a pomáhajú expertom z OpenAI vyladiť nový revolučný model. Zároveň však momentálne model Sora skúmajú aj bezpečnostní experti, ktorí zhodnotia možné riziká alebo to, ako by mohlo generovanie videí spoločnosti uškodiť.  

Sora zatiaľ nie je dokonalá

Zatiaľ model nie je dokonalý. OpenAI priznáva, že hoci dokáže Sora simulovať správanie objektov, no s fyzikou niektorých vecí môže mať problémy. Rovnako nie vždy správne zachytí vzťah príčiny a následku. Na videu si môže osoba odhryznúť napríklad z jablka, no jablko nebude mať stopy po zuboch. Rovnako si AI model Sora niekedy mýli ľavú a pravú stranu a nie vždy presne zobrazí sled udalostí.  

Spoločnosť OpenAI chce model Sora čo najskôr predstaviť verejnosti, no najprv sa musí ubezpečiť, že je tento model bezpečný. Generovanie minútových realistických videí totiž môže spôsobiť obrovské problémy z hľadiska šírenia dezinformácií, nenávistných prejavov a ďalších. Práve preto je model v rukách odborníkov, ktorí sa týmto témam venujú.  

Keď spoločnosť OpenAI priradí model Sora k svojim produktom ako ChatGPT a DALL-E, chce mať po ruke aj nástroje, ktoré by pomohli rozlíšiť skutočné video od videa generovaného AI. Ak chcete vidieť viac z toho, čo model Sora dokáže, niekoľko videí nájdete na stránke OpenAI.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre