Výskumníci objavili jedinečný manuskript zachytávajúci stredoveký stand-up
História, Spoločnosť

Jedinečný manuskript odhaľuje stredoveký stand-up: „Bardi“ svojimi vtipmi nikoho nešetrili!

Stand-up komické vystúpenia sú dnes mimoriadne populárne a či už ho milujete alebo naopak nenávidíte, vo svete komiky má britský humor svoje špecifické zastúpenie. Vedci z University of Cambridge vo svojej novej štúdii predstavujú manuskript z 15. storočia, ktorý nám ponúka hlbší pohľad na to, ako tento špecifický druh humoru mohol vzniknúť.

Text je jedným z najstarších záznamov živého komediálneho vystúpenia a vo svojom smere je mimoriadne jedinečný. Dávni komici si ostro uťahovali z kráľov, kňazov, ale aj obyčajného sedliackeho ľudu. Vo svojich predstaveniach podporovali konzumáciu alkoholu a následne ich prekvapili situačnou komédiou.

Autori získali bližší pohľad na to, aký význam mali zabávači v stredovekej spoločnosti. Text je zároveň prvým, v ktorom sa objavujú dejové prvky, ktoré mali účel zmiasť poslucháča a dovolili autorovi v závere svoje obecenstvo prekvapiť.

Predpokladá sa, že stredovekí zabávači cestovali po jarmokoch, hostincoch a šľachtických usadlostiach aby svojmu obecenstvu spievali piesne a rozprávali príbehy. V literatúre sa častokrát stretávame s charizmatickými a záletnými bardmi, no len málokrát autori popisovali skutočne žijúcich umelcov. V historických prameňoch vieme nájsť mená, nástroje a koľko za svoje vystúpenia platili, no záznamy o ich práci až doteraz neexistovali. Pre tých, ktorí nevedia, tak pojmom Bard sa označoval druh umelca, ktorý mal za úlohu zachovávať a prenášať ústne tradície, históriu a mytológiu svojho ľudu a to najmä prostredníctvom piesní, básní a rozprávaní.

„Objavený manuskript je impozantným dielom. Len málokedy sa stáva, že stredovekí pisári prezradia toľko zo svojej osobnosti,“ tvrdí doktor James Wade, jeden z autorov štúdie.

Manuskript prekvapil hlavne humornou poznámkou, ktorá patrila samotnému autorovi. „Napísané mnou, Richardom Heegeom, pretože som sa zúčastnil tejto slávnosti a nemal som ani jeden pohárik,“ podpísal manuskript jeho autor.

Stredovekí Stand-up

V rámci štúdie sa vedci zamerali na prvú z deviatich knižočiek, ktoré dokopy tvoria takzvaný Heegeov manuskript. V prvej časti sa nachádzajú tri texty, ktoré vznikli okolo roku 1480. Autori práce veria, že ich Heege prepísal z textovej pomôcky, ktorú si vytvoril neznámy bard. Ako vedci vysvetľujú, stredoveký spôsob rozprávania príbehov, spievania piesní a recitovania poézie je dnes už stratený. Dodnes sa zachovali nejaké manuskripty, no tie väčšinou ukazujú vysoké umenie.

„Tento text je jednoduchý, vulgárny, urážlivý, no rovnako vzácny ako iné artefakty. Stand-up komédia bola vždy o rizikách a teraz vieme, že riskovali aj stredovekí bardi. Tí si robili srandu z každého, bez ohľadu na to či išlo o niekoho urodzeného, alebo obyčajného sedliaka,“ vysvetľuje Wade.

Neznámy bard si musel vytvoriť pomôcku, aby si časti svojich diel vedel lepšie zapamätať. Autori vysvetľujú, že jeho vystúpenia majú veľa absurdných a nezmyselných sekvencii. Bard si nevytváral v predstaveniach štruktúru, ktorá by sa zapamätávala jednoduchšie. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o nevzdelaného zabávača, ktorý však mal výnimočnú schopnosť zabaviť svoje obecenstvo a vystihnúť pestrý pôvod a povahu ľudí, ktorí sa naňho prišli pozrieť.

Medzi diela neznámeho barda patrí báseň o vražednom zajacovi, ďalšia báseň ktorá podporuje pitie alkoholu a zábavu, ale nájdeme tu aj absurdné dielo, v ktorom sa spomína Robin Hood, bijúce sa medvede a čmeliaky, alebo oslavujúce prasatá. Autori spomínajú, že v stredoveku sa ľudia zabávali a pili viac ako dnes. Zabávači tak mali veľa príležitostí na rozprávanie svojich príbehov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť