Takto málo stačí aby ste si zlepšili zdravie
Ľudia, Zdravie

Neviete si nájsť čas na pohyb? Aj toto stačí, tvrdí nová štúdia

Na internete aj od odborníkov sa častokrát dozvieme, že len pravidelná fyzická aktivita môže viesť k chudnutiu. Nemusí to však byť úplne pravda, ako uvádza štúdia publikovaná v The Obesity Society. Práca výskumníkov je prvou svojho druhu, ktorá sa bližšie pozrela na vzorce medzi telesnou aktivitou a objektívne meranou hodnotou tuku. Dokazuje, že v tomto smere je jedno, či cvičíme pravidelne, alebo si na cvičenie nájdeme čas raz alebo dvakrát do týždňa. Obe možnosti vedú k strate hmotnosti. 

Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča dospelým ľuďom minimálne 150 minút týždenne stredne náročnej fyzickej aktivity. Tú môžete nahradiť 75 minútami náročnej fyzickej aktivity, či zvoliť ľubovoľnú kombináciu oboch typov pohybu. Mnohí ľudia si však nevedia nájsť čas, kvôli práci, povinnostiam, rodine, koníčkom a ďalším.  

Niektorí možno s cvičením nikdy nezačnú, pretože nevidia zmysel cvičiť len raz do týždňa, ak sa nedostavia požadované výsledky. Autori výskumu však vysvetľujú, že ak máte čas len cez víkendy, stále môžete schudnúť rovnako ako človek, ktorý primerane cvičí pravidelne. Podmienkou je, aby ste dosiahli odporúčané ciele.  

“Niektorí ľudia spadajú do kategórie “víkendových bojovníkov”, teda ľudí, ktorí všetko svoje cvičenie vsunú do jedného-dvoch dní počas víkendu. Tento vzorec cvičenia odporúčame aj ľuďom, ktorí si nevedia počas týždňa nájsť čas na to, aby cvičili podľa súčasných odporúčaní,” vysvetľujú autori štúdie.

Oplatia sa aj dva dni

Ak pracujete v kancelárií, ako šofér autobusu alebo máte iné zamestnanie, v ktorom presedíte počas týždňa veľa hodín, táto štúdia môže byť aj pre vás. Možno aj vy ste sa zamýšľali nad tým, aké je niekedy náročné nájsť si voľnú chvíľu na cvičenie a zlepšiť tak svoje zdravie. V rámci výskumu vedci pracovali s dátami viac ako 9 600 dobrovoľníkov vo veku od 20 do 59 rokov

Ľudí vedci následne kategorizovali ako neaktívnych, víkendových bojovníkov a pravidelne aktívnych. 772 ľudí cvičilo hlavne cez víkendy a 3 277 ľudí cvičilo pravidelne. Obe skupiny mali oproti 5 580 neaktívnym dobrovoľníkom užší pás, nižšie percento tuku a nižší BMI index.  

“Vo všeobecnosti naša práca potvrdila starú známu múdrosť, ktorá nám hovorí, že aj nejaká telesná aktivita je lepšia ako žiadna telesná aktivita. Čo sme však zistili je, že ak niekto cvičí hlavne cez víkendy, má vyššiu tendenciu cvičiť intenzívnejšie a dlhšie ako človek, čo cvičí ľahko napríklad každý deň,” vysvetľuje Beverly Tchang, jedna z autorov výskumu.  

Ak plánujete začať s cvičením alebo nie ste spokojní s tým, že máte na telesnú aktivitu čas len cez víkendy, autori štúdie tvrdia, že aj tak robíte veľa pre svoje zdravie. Viac telesnej aktivity vám síce neuškodí, no nemusíte hľadať kompromis tak, že obetujete za fyzickú aktivitu vaše obľúbené koníčky.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť