Výskumníci ponúkajú návod na šťastnejší život. Štúdia demonštruje, akú silu v sebe ukrýva aj okamih úsmevu
Ľudia

Štúdia prináša návod na šťastnejší život: Stačí naozaj málo, vyskúšajte si to aj vy!

Stačí sa len na zlomok sekundy usmiať a svet je hneď krajší, tvrdia výskumníci z University of Essex. Vo svojej novej štúdii dokázali, že aj keď sa na chvíľočku usmejeme, máme tendenciu vnímať radosť aj na bezvýraznej tvári.  

V prvom experimente svojho druhu výskumníci použili jemné bezbolestné elektrické stimuly na to, aby vyvolali na tvárach ľudí takmer nepostrehnuteľný úsmev. Tieto impulzy manipulovali svaly tváre tak, aby vyvolali nekontrolovateľný úsmev. Zároveň je to prvýkrát čo sa podarilo dokázať, že elektrická stimulácia dokáže ovplyvniť naše emocionálne vnímanie.  

Nový výskum môže lekárom poskytnúť metódy na liečbu depresie, no aj ďalších zdravotných problémov. Vedúci štúdie, doktor Sebastian Korb, vysvetľuje, že pomocou elektrickej stimulácie by sme mohli liečiť aj poruchy, ktoré ovplyvňujú mimiku tváre. Medzi ne sa radí napríklad Parkinsonova choroba alebo autizmus.  

“Za prelomové zistenie považujeme to, že kontrolovaná, krátka a jemná aktivácia tvárových svalov môže doslova vyvolať v ľuďoch ilúziu šťastia. Títo ľudia vnímajú neutrálne alebo trošku smutné tváre ako šťastnejšie,” vysvetľuje Korb.  

Nová štúdia prináša relevantné zistenia k teoretickým diskusiám o úlohe tvárovej spätnej väzby na naše vnímanie emócií. Zaujímavosťou je, že pre potreby štúdie vedci modernizovali techniku, ktorú po prvýkrát vytvoril francúzsky lekár Duchenne de Boulogne ešte v 19. Storočí. Pre potreby tohto výskumu však vedci výrazne znížili elektrické napätie, aby zaistili bezpečie dobrovoľníkov a zároveň mohli lepšie kontrolovať krátke úsmevy.  

Stačil zlomok sekundy

Následne pomocou počítačov dokázali kontrolovať, kedy sa človek usmeje s presnosťou na milisekundy. Dokopy sa do štúdie prihlásili 47 dobrovoľníkov. Týmto dobrovoľníkom vedci ukázali niekoľko digitálnych tvárí a dobrovoľníci museli povedať, či tváre vyzerajú šťastne alebo smutne. Pri polovici ukázaných tvárí výskumníci aktivovali tvárové svaly a vyvolali v ľuďoch úsmev.  

Tu sa ukázalo, že stačí polsekundový úsmev na to, aby sa ľuďom zmenilo ich vnímanie šťastia. Ako sme už spomenuli, aj jemne smutné tváre po krátkom úsmeve vnímali o niečo šťastnejšie. Výsledky tejto štúdie sú mimoriadne zaujímavé, no zatiaľ nemožno hovoriť o žiadnych jednoznačných záveroch. Autori štúdie sa úsmevu venujú aj naďalej. V nasledujúcich prácach chcú ďalej zisťovať, ako vyvolanie úsmevu ovplyvňuje vnímanie emócii zdravých ľudí.  

Ďalšie výskumy prebehnú na zdravých dobrovoľníkoch, no v budúcnosti plánuje Korb prácu rozšíriť. Tvrdí, že táto metóda by mohla pomôcť aj ľuďom s rôznymi poruchami. Napríklad ľudia trpiaci Parkinsonom majú zníženú spontánnu mimiku a ťažšie sa im môžu rozpoznávať emócie na tvárach iných ľudí. Vedci chcú zistiť, či elektrická stimulácia a vyvolanie úsmevu môžu ovplyvniť aj ich emočné vnímanie a ako sa to prejaví v praxi.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť