Farby nevnímame zakaždým rovnako
Ľudia

Farby nevnímame stále rovnako, tvrdí štúdia: Vplyv na ne má zmysel, o ktorom by ste to nepovedali

Človek má 5 základných zmyslov, ktoré nám poskytujú informácie o našom prostredí 24/7. To je obrovské množstvo informácií, s ktorými sa mozog dokáže vysporiadať aj tak, že kombinuje informácie z viacerých zmyslov naraz.  

Vďaka tomu si môžeme spájať vyššie teploty s teplejšími farbami, alebo si vieme vybaviť chuť pomaranča, ak sa pozrieme na oranžovú farbu. Práve nová štúdia publikovaná vo Frontiers in Psychology tvrdí, že náš čuch ovplyvňuje to, ako vnímame farby. Na tému upozornil portál vedelisteze.sk

Toto tvrdenie vedci otestovali experimentom, do ktorého sa zapojilo 24 dospelých mužov a žien vo veku od 20 do 57 rokov. Dobrovoľníkov vedci umiestnili do miestnosti, v ktorej sa nenachádzali žiadne iné rušivé zmyslové stimuly. Dobrovoľníci nemali na sebe ani žiaden deodorant alebo parfum. Vedci miestnosť vyčistili od všetkých náhodných pachov a následne po dobu piatich minút do miestnosti vpustili jednu zo šiestich aróm. Medzi vôňami bol karamel, čerešňa, káva, citrón a pepermint. Poslednou “arómou” bola čistá voda, ktorá slúžila ako kontrolná vzorka, pretože žiadnu arómu nemala.  

“Predchádzajúce výskumy naznačovali, že vôňa karamelu sa môže spájať s tmavohnedou a žltou farbou, káva z tmavohnedou a červenou, čerešňa s ružovou, červenou a fialovou alebo pepermint so zelenou a modrou,” tvrdí doktor Ryan Ward, vedúci štúdie.  

Dobrovoľníci sedeli pred obrazovkou, na ktorej sa zjavil štvorec náhodnej farby. Ich úlohou bolo pomocou dvoch bežcov upraviť farbu na neutrálnu šedú. Jeden menil odtieň zo žltej na modrú, druhý zo zelenej na červenú. Keď dobrovoľníci skončili s jednou úlohou, proces sa opakoval niekoľkokrát, kým každú arómu nevystriedali päťkrát.  

Vôňa ovplyvňuje naše vnímanie farieb 

Z výsledkov experimentu vyplýva, že dobrovoľníci mali síce malú, no v tomto smere významnú tendenciu posunúť farby mimo neutrálnej šedej. Keď napríklad dýchali arómu kávy, výsledný odtieň bol viac červenohnedý ako neutrálne šedý. Keď dobrovoľníci nasávali arómu karamelu, výsledný štvorec mal viac modrý odtieň ako šedý.  

“V tomto prípade sme videli, že aróma ovplyvnila vnímanie farieb dobrovoľníkov predpovedaným spôsobom,” vysvetľujú autori.  

Výnimka však nastala pri pepermintovej aróme. Dobrovoľníci tu správne trafili šedý odtieň, rovnako ako aj pri kontrolnej vzorke s čistou vodou. Ako vysvetľujú autori štúdie, v praxi to znamená, že náš mozog až príliš kompenzuje zmyslové prepojenie. Znamená to, že toto prepojenie je tak výrazné, že dokáže ovplyvniť ako vnímame informácie z odlišných zmyslov. V tomto prípade vedci dokázali, že vôňa má vplyv na to, ako vnímame farby.  

Vedci vo svojej práci pokračujú. V ďalších krokoch chcú zistiť, aké hlboké toto prepojenie medzi čuchom a farbami skutočne je. V ďalších výskumoch zistia napríklad to, či sa odchýlka vo vnímaní farieb objavuje aj v prípade vôní, ktoré cítime prvýkrát.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť