globalne oteplovanie a teplota
Zdroj: leolintang / shutterstock.com
Zem

Hodnoty metánu rastú rýchlejšie, než kedykoľvek predtým: Znamená to začiatok neodvrátiteľnej klimatickej zmeny?

Metán je skleníkový plyn, ktorý je ešte horší ako oxid uhličitý. Vedci si všímajú, že približne od roku 2006 hladiny metánu v atmosfére stúpajú, no narozdiel od CO2, tento nárast nie je spôsobený spaľovaním fosílnych palív.  

Vedci predpokladajú, že vyššie hladiny metánu sú spôsobené biologickými emisiami. Zatiaľ nevedia prečo metán v našej atmosfére prudko stúpa, no majú dve vedúce teórie. Podľa tej jednej sa nemáme čoho báť a ide o výsledok prirodzeného klimatického cyklu, ktorý sa do niekoľkých rokov vráti do pôvodného stavu. Na druhú stranu ale môže ísť o predzvesť toho, že sa už začali výrazné zmeny zemského podnebia, informuje portál The Conversation.  

Ako sme spomenuli na začiatku, metán má oveľa väčší potenciál zachytávať teplo ako oxid uhličitý. Jeho výhodou je však to, že v atmosfére vydrží len veľmi krátko, necelých desať rokov. Naopak oxid uhličitý sa môže v atmosfére planéty držať storočia. Napriek tomu nám aj metán môže spôsobiť problémy a vedci si začínajú všímať znepokojivé tempo, v akom sa táto látka hromadí v atmosfére. Znepokojivejším je fakt, že niečo podobné sa už v minulosti odohralo. Prudký nárast metánu v atmosfére značil prechod z ľadovej doby do teplého interglaciálneho obdobia.  

Pred priemyselnou revolúciou bola koncentrácia metánu v atmosfére približne 0,7 ppm, teda častí na milión. Dnes je jeho koncentrácia 1,9 ppm a prudko stúpa. Časť metánu vzniká používaním fosílnych palív, farmárčením a odpadom, tieto faktory tvoria približne tri pätiny celkového metánu v atmosfére. Ostatok prichádza z prirodzených zdrojov, hlavne teda rozkladaním sa rastlín v tropických a severných mokradiach.  

Blíži sa klimatická katastrofa?

Od roku 2006 hladiny metánu v atmosfére prudko stúpajú, čo pripomína správanie našej planéty počas výrazných klimatických zmien v minulosti. Ako výskumníci poukazujú, okolo roku 2020 začali hladiny metánu stúpať ešte o niečo rýchlejšie. Dnes množstvo metánu vzniká v mokradiach okolo rovníka, no tento potentný skleníkový plyn môže vznikať aj v Kanade a na Sibíri. V Kanade metán produkujú najmä bobry, ktoré nahromadia obrovské množstvo rastlín vo svojich priehradách.  

Dnes pozorovaný nárast metánu v atmosfére možno prirovnať k takzvaným terminačným obdobiam, kedy sa klimatické podmienky Zeme doslova prehodili na hlavu. Obdobia, ktoré ukončia ľadovú dobu, sa nazývajú aj terminačné obdobia a môžu trvať aj tisíce rokov. Znepokojivé je, že podobné udalosti predstavovali v minulosti prechod z mrazivej ľadovej doby na teplé interglaciálne obdobie, no v jednom sa nachádzame práve teraz. Vedci preto nemajú predstavu, čo bude v rámci týchto zmien nasledovať.  

Je možné, že tropické oblasti sa v budúcnosti rozšíria ďalej k pólom planéty, čo bude mať výrazný dopad na biosféru a produkciu jedla. Zastaviť nárast metánu môžeme niekoľkými spôsobmi. Jedným je zastavenie únikov v ropnom a plynnom priemysle, zakrytie skládok pôdou, či zamedzenie pálenia rastlinného odpadu. Zastavenie metánu nás však od globálneho otepľovania nezastaví, pretože toto otepľovanie poháňajú najmä emisie oxidu uhličitého.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť