Mladučké hviezdy pravidelne kýchajú
Vesmír

Mladučké hviezdy pravidelne „kýchajú“, pozorujú vedci: Môže ísť o dôležitú súčasť ich evolúcie

Výskumníci z Kyushu University vo svojej novej práci odhalili viac informácií ohľadom mimoriadne dôležitej fázy v evolúcii veľmi mladých hviezd. Ukázali, že hviezda v rannom štádiu vývoja “kýcha”, čím vylučuje do okolia oblaky plynu, prachu a elektromagnetickej energie.  

Ako vysvetľujú autori štúdie, tieto kýchnutia zároveň uvoľňujú magnetické energie vo vnútri protostelárneho disku a môžu byť životne dôležitou funkciou v živote a evolúcii mladých hviezd. Všetky hviezdy vrátane nášho Slnka, vznikajú v hviezdotvorných regiónoch. Ide o obrovské oblasti prachu a plynu, ktoré v určitom bode kondenzujú a vytvoria hviezdne jadro. V tejto fáze okolo jadra obieha prstenec hmoty, ktorý sa nazýva protostelárny disk. 

“Tieto štruktúry opakovane prerážajú magnetické polia, ktoré so sebou magnetickú energiu. Ak by sa všetka energia zachovala, hviezde by vzniklo magnetické pole oveľa silnejšie, než pozorujeme v prípade akejkoľvek známej protohviezdy,” vysvetľuje Kazuki Tokuda, jeden z autorov štúdie.  

Práve kvôli tomu výskumníci predpokladali, že musí existovať mechanizmus počas vývoja hviezdy, ktorý by túto magnetickú energiu odobral. Doteraz sa predpokladalo, že sa magnetické pole zoslabuje, čím viac hmoty hviezdne jadro pritiahne.  

Autori novej štúdie sa zamerali na hviezdotvorný región MC 27, ktorý leží približne 450 svetelných rokov od Zeme. Túto oblasť pozorovali prostredníctvom observatória ALMA, v rámci ktorého sa nachádza až 66 vysokovýkonných rádiových teleskopov. Počas pozorovaní si autori všimli niečo neobvyklé. V signáli pozorovali výrazné “výstrely”, ktoré sa tiahli niekoľko astronomických jednotiek z protostelárneho disku.  

Kýchanie maličkých hviezd

Keď sa pozreli na tieto úkazy lepšie, zistili, že ide o vylúčenú magnetickú energiu, prach a plyn. Tieto procesy vedci opisujú ako “kýchnutia”. Vznikajú, keď magnetické pole rodiacej sa hviezdy reaguje s odlišnými hustotami plynu v disku. Vzniká tak vonku smerujúci magnetický tok. Podobnú stopu výskumníci objavili aj oveľa ďalej. Tu sa domnievajú, že môže ísť o kýchnutia, ktorými rodiaca sa hviezda prešla v minulosti.  

Nová štúdia nám prezrádza viac o mimoriadne komplexných procesoch prebiehajúcich okolo rodiacej sa hviezdy. Tieto procesy dali vesmíru podobu, v akej ho vidíme dnes. Zároveň nám môžu viacej prezradiť o vzniku a evolúcii nielen iných hviezd vo vesmíre, ale aj nášho Slnka. Popri tom môžeme zistiť aj viac informácií o tom, ako vznikajú nové planéty.  

Podobné “kýchnutia” výskumníci pozorovali aj okolo iných mladých hviezd. Nová štúdia teda pridáva dôkazy k tomu, že niečo podobné nemusí byť len ojedinelý fenomén, no dôležitá súčasť hviezdnej formácie. Do budúcna sa výskumníci pozrú aj na ďalšie mladé a rodiace sa hviezdy. Viac pozorovaní môže definitívne potvrdiť, že hviezdne kýchnutia sú naozaj neodlúčiteľnou súčasťou ich evolúcie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť