APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávody

Vaše správy v Messengeri môže potenciálne čítať aj niekto cudzí. Túto funkciu si hneď teraz zapnite, aby ste si chránili súkromie!

Ako môžete v Messengeri zapnúť funkciu šifrovaných správ? Pozrite sa krok po kroku, ako na to.

Mnohí z nás komunikujú prostredníctvom rôznych četovacích aplikácií, ako sú napríklad WhatsApp, Signal, Telegram a ďalšie. Všetky tieto aplikácie ponúkajú i funkciu end-to-end šifrovania, čo prakticky znamená, že konverzácia je súkromnou. Aj keby sa niekto cudzí dostal ku komunikácii na ceste z vášho smartfónu do druhého zariadenia alebo opačne, tak by nebol schopný rozlúsknuť šifrovací kľúč.

Jednou z aplikácií, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie aplikácie tohto druhu vôbec, je aj Messenger. Ide o aplikáciu, ktorú používa väčšina z nás. Už dlhšiu dobu sa hovorí, že Facebook prinesie podporu šifrovaných správ ako prednastavenú funkciu v Messengeri. Doposiaľ sa ale tak nestalo. Zaujímavosťou ale je, že aplikácia túto funkciu ponúka, ale treba vedieť, kde ju hľadať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete zapnúť funkciu šifrovaných správ?

Ako sme vyššie spomenuli, tak táto funkcia je už dnes dostupnou v aplikácii, ale je dobre schovanou. Kde ju teda nájdete? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Potom, ako si otvoríte Messenger, tak musíte navštíviť nastavenia aplikácie. Urobiť tak môžete cez ikonu pera v pravom hornom rohu. Následne na tom istom mieste, nájdete aj ikonu zámku. Aktivujte ju. Teraz budete môcť započať novú konverzáciu v režime end-to-end šifrovania.

Pozor, vaše existujúce konverzácie sa neprepnú automaticky!

Treba ale prízvukovať, že zapnutím tejto funkcie, sa neprepnú existujúce konverzácie do režimu, kedy dochádza k šifrovaniu správ. V skutočnosti pri každom začatí nového četu, je nevyhnutné opakovať postup vyššie. Ak by ste ale chceli existujúce konverzácie prepnúť do šifrovanej komunikácie, tak je potrebné otvoriť konkrétny čet a kliknúť na ikonu „I“. Následne budete mať k dispozícii možnosť Prejsť na tajnú konverzáciu. Potom, ako ju aktivujete, tak prakticky vytvoríte s danou osobou nový čet, v ktorom budete medzi sebou posielať správy, ktoré sú šifrované.

 

Ak sa pýtate, či je možné prepnúť pomocou pár kliknutí všetky existujúce čety do režimu šifrovaných správ, tak vás budeme musieť sklamať, v súčasnosti sa to nedá. Rovnako treba uviesť, že správy, ktoré ste si s danou osobou posielali v minulosti, zostanú bez šifrovania.

Funkciu end-to-end šifrovania určite nepodceňujte a zapnite si ju. Najmä ak s niekým a zdieľate citlivé údaje alebo informácie, ktoré by ste nechceli, aby sa dostali na verejnosť. V súčasnosti dostať vírus do telefónu je jednoduchšie, ako tomu bolo hocikedy predtým. Mnohé škodlivé aplikácie kradnú konverzácie a ďalej s nimi pracujú. Môžu z nich napríklad dolovať informácie a analyzovať, alebo vás môže útočník i vydierať pod hrozbou, že zverejní vašu komunikáciu.

Pevne veríme, že tip na funkciu vás oslovil a budeme radi, ak článok budete zdieľať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close