APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Kedy dostane Messenger natívnu podporu end-to-end šifrovania? Najnovšie správy hovoria, že to nebude tak skoro

Šéfka bezpečnosti Facebooku naznačuje, že natívna podpora end-to-end šifrovania príde pravdepodobne neskôr, ako to bolo pôvodne iniciované.

End-to-end šifrovanie je jednou zo základných funkcií väčšiny četovacích aplikácií. Ide o funkciu, ktorá zabezpečuje, aby v procese odosielania a prijímania správ nemohol byť ich obsah odhalený. Funkciu nájdeme i v aplikácii Messenger, ale treba ju manuálne aktivovať. Sociálna sieť Facebook v minulosti však oznámila, že plánuje túto funkciu zapnúť automaticky pri všetkých četoch. Malo sa tak stať začiatkom nasledujúceho roka.

„Aj keď očakávame, že v tomto roku dosiahneme väčší pokrok v predvolenom šifrovaní end-to-end pre Messenger a Instagram Direct, je to dlhodobý projekt a úplne šifrovanie end-to-end nebudeme mať k dispozícii skôr ako v začiatku roku 2022.“ písala spoločnosť Meta (Facebook) ešte začiatkom mája tohto roka.

Na end-to-end šifrovanie zabudnite, príde neskôr, ako bolo pôvodne iniciované

Najnovšie spravodajský portál TheVerge.com upozorňuje na to, že natívna funkcia šifrovania v aplikácii Messenger bude dostupnou pravdepodobne neskôr, ako to bolo pôvodne iniciované.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál sa odvoláva na slová šéfky bezpečnosti v spoločnosti Meta, Antigone Davis, ktorá uviedla, že sa obáva, že nestihnú funkciu zaviesť v pôvodne iniciovanom čase. Dôvodom má byť to, že sa snažia zabezpečiť, aby mali aj naďalej k dispozícii možnosti, ako by mohli prispievať k odhaľovaniu trestnej činnosti. Davisová poznamenala, že po zavedení end-to-end šifrovania budú využívať kombináciu nešifrovaných dát naprieč aplikáciami spoločnosti, informácií o účtoch a nahláseniach zo strany používateľov, aby podporili úsilie udržať verejnú bezpečnosť.

TheVerge píše, že oddialenie zavedenia natívnej funkcie end-to-end šifrovania môže mať súvis s novou legislatívou naprieč Britániou, ktorá od roku 2023 nadobudne účinnosti. Ide o legislatívu, ktorej cieľom je ochrana mladistvých pred možným ublížením zo strany online predátorov.

„Bohužiaľ, v čase, keď musíme prijať viac opatrení… Facebook stále presadzuje plány E2EE, ktoré ohrozujú progres, ktorý bol v tejto oblasti dosiahnutý,..“ uviedla ministerka vnútra Veľkej Británie Priti Patel ešte v apríli tohto roka.

Rovnako treba spomenúť, že USA sa v októbri minulého roka pridalo ku krajinám ako Austrália, Nový Zéland, Kanada, India a Japonsko, ktoré volajú po zadných dvierkach, aby mohli orgány činné v trestnom konaní pristupovať k šifrovaným správam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close