Akým spôsobom môže váš Android dostať vírus a ako ho môžeme rozpoznať? Nemali by ste to podceniť!

Malvér v Android smartfóne môže byť nepríjemnou situáciou pre jeho používateľov. Pozrite sa, ako môžete prítomnosť malvéru identifikovať.

android-malware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Prvý vírus vo svete technológií na svet prišiel ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, odkedy tento zvyčajne škodlivý softvér výrazne pokročil. Niektoré druhy vírusov majú za úlohu prebrať údaje z vášho zariadenia, iné len monitorujú vašu aktivitu, ďalšie majú za cieľ vyslovene vašej elektronike uškodiť. Ani Android smartfóny a telefóny celkovo sa nevyhli prítomnosti škodlivého typu softvéru, ktorý nám dokáže ublížiť. Nenazývame ich však v takomto prípade vírusy, ale spyware, ransomware a iné druhy malvéru. Akým spôsobom sa však do nich môže taký malvér dostať? A ako ho môžeme odhaliť a následne sa ho zbaviť? Odpoveď nám prináša portál androidauthority.com, ktorý sa na danú problematiku pozrel o niečo hlbšie. My vám teraz prezradíme všetko, čo by ste o škodlivých malvéroch v smartfónoch mali vedieť.

Ako Android smartfón získa malvér a ako sa proti nemu môžeme chrániť

Najčastejším spôsobom, ako sa môže Android smartfón dostať k malvéru je prostredníctvom aplikácií. Tie si do svojho zariadenia inštalujeme pomerne často, pričom ich častokrát využijeme len raz, prípadne vôbec. Riziku sa vystavujeme najmä pri inštalácii menej známych, prípadne neznámych aplikácií rovnako ako v prípade, kedy si inštalujeme aplikácie tretích strán. Nevyužívame k tomu teda oficiálny obchod s aplikáciami, ktorý ponúka ochranu pre malvérmi. Ďalším spôsobom, ako sa malvér vie dostať do nášho zariadenia, je prostredníctvom reklám. Nebezpečné sú najmä tie vyskakovacie reklamy, ktoré nás dokážu priamo nasmerovať na rôzne stránky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hacker Android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), pngkey.com

Okrem toho by sme ale mali myslieť na to, že pri kliknutí na reklamu si do zariadenia môžeme skutočne priniesť malvér. Nemusíme totiž vedieť, na aké stránky nás reklama prenesie, a preto by sme mali otvárať len známe reklamy napríklad na renomované eshopy.

Android smartfóny a elektronika vo všeobecnosti vie byť náchylná na malvér aj prostredníctvom rôznych správ, ktoré otvárame. Bežne sa totiž stáva, že nám príde email napríklad zo známeho eshopu, teda aspoň sa tak tvári, no napriek tomu nás link prenesie na inú stránku. Pozor by sme si mali dávať aj na odkazy, ktoré vyzerajú podozrivo a posielajú nám ich priatelia na sociálnych sieťach. Mohlo sa totiž stať, že sa aj oni stali obeťami nejakého malvéru a daná správa sa odoslala automaticky.

Stary android smartfon
Zdroj: Vosveteit (koláž), iconspng

Menej známym spôsobom, ako náš Android môže získať malvér, je prostredníctvom Bluetooth. Nejde o príliš častý spôsob, no aj napriek tomu by sme sa nemali pripájať k Bluetooth zariadeniam, ktoré nepoznáme. Správnou prevenciou je aj pravidelná aktualizácia systému, pričom nové bezpečnostné záplaty by mali byť imúnne voči najnovším hrozbám a malvérom.

Malware do svojho zariadenia môžete dostať aj prostredníctvom verejných Wi-Fi sieti. Ide o typ podvodu, ktorý voláme „man-in-the-middle„. Útočník vie totiž prostredníctvom tohto typu útoku nielen sledovať vašu aktivitu, ale aj prípadne presmerovať tok internetu, pričom vás môže nasmerovať na škodlivú stránku.

Známe sú dokonca aj rôzne problémy s málo známymi a nedôveryhodnými predajcami telefónov, ktorí do zariadení inštalujú softvér ešte predtým, ako sa dostane na trh. Prípadne rôzne modifikujú operačný systém, aby bol náchylný na kybernetický útok. Preto sa odporúča, aby sme zariadenia kupovali od vierohodného predajcu.

Takto spoznáme, že niečo nie je v poriadku

To, že vo svojom smartfóne máte malvér, dokážete jednoducho rozpoznať. Niekedy sú však príznaky veľmi nejednoznačné a môžeme si ich pomýliť napríklad so zníženým výkonom v dôsledku staršieho zariadenia. Preto by sme si mali dávať pozor na situácie, kedy nám odrazu náš Android začne zamŕzať a aplikácie padajú. Rovnako si môžeme v takomto prípade všimnúť aj vyššiu spotrebu mobilných dát, ak ich využívame. Častokrát sa malvér môže prejaviť aj reklamami, ktoré vyskakujú bez nejakého jasného dôvodu.

reklamy v telefone
Zdroj: Vosveteit.sk, hobi.com

Android smartfón pod vplyvom malvéru môže rovnako automaticky inštalovať aplikácie, aké sme si nevybrali. Ak si teda v telefóne všimnete aplikácie, aké ste si neinštalovali, mali by ste spozornieť. Častým znakom je aj rýchlejšie vybíjanie batérie a prehrievanie zariadenia pre procesy na pozadí, ktoré my nevidíme.

Už sa vám niekedy stalo, že vám v smartfóne pristál malvér? A ako ste to riešili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre