V týchto podmienkach vyzerá ale úplne inak: Vnútro jadra Zeme môže byť bohaté na kyslík

Predchádzajúce výskumy pochybovali o existencii kyslíku v jadre našej planéty.

jadro nasej planety
Zdroj: Argonne National Laboratory

Kyslík je látkou, bez ktorej by život, ako ho poznáme, nedokázal existovať. Zároveň ide o jeden z prvkov, ktoré majú na našej planéte najbohatšie zastúpenie. Hoci toho o kyslíku vieme veľa, otázkou stále ostáva, či sa nachádza aj vo vnútornej časti zemského jadra, mieste kde sa stretávajú obrovské teploty a tlak. Vnútorná časť zemského jadra sa takmer celá skladá zo železa.

V rámci svojej novej štúdie vedci z Center for High Pressure Science & Technology Advanced Research skúmali, či by mohli uprostred našej planéty existovať zliatiny železa a kyslíku. Ich práca dokázala, že aj za extrémnych podmienok vnútornej časti zemského jadra sa môže v tejto vrstve nachádzať kyslík. Ich štúdia poslúži ďalej na skúmanie evolučných procesov našej planéty, informuje Eurekalert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo vnútornej časti zemského jadra sa tlak pohybuje okolo 3-miliónov atmosfér a teploty sa pohybujú približne okolo teploty povrchu Slnka, takmer 6-tisíc stupňov Celzia. Do zemského jadra sa priamo pozrieť nedokážeme, preto vedci odvodzujú jeho hustotu a chemické zloženie na základe seizmických vĺn. Momentálne vieme, že sa tam nachádzajú aj ľahšie prvky, no o aké presne ide ostáva záhadou.

Objavili sa náznaky toho, že by sa tam mala nachádzať síra, kremík, uhlík a vodík. Experimenty rovnako potvrdili výskyt týchto prvkov spolu so železom vo forme rozličných zliatin. Niektoré štúdie však absolútne nepočítajú s výskytom kyslíku vo vnútornej časti zemského jadra. Vedci pochybovali o existencii kyslíku v jadre preto, lebo v zemskom plášti ani na povrchu planéty neobjavili žiadne stopy po zliatinách kyslíku a železa, ktoré by obsahovali vysokú dávku železa. Čo sa týka všetkých známych oxidov, tie obsahujú 50% alebo viac kyslíka.

Kyslík v jadre Zeme

Vedci v rámci svojho experimentu simulovali podmienky zemského jadra. Ako už bolo naznačené, pri podmienkach aké možno v zemskom jadre nájsť, dokážu existovať zliatiny kyslíku a železa, ktoré majú väčší podiel železa. Takéto zliatiny sa vyznačujú jedinečnou štruktúrou, v ktorej sa vrstvy kyslíku presúvajú medzi vrstvy železa. Tým sa celá štruktúra stabilizuje. Vďaka tomuto usporiadaniu vzniká množstvo železo-kyslíkových zlúčenín s vysokou konfiguračnou entropiou.

Experiment ďalej odhalil to, že zlúčeniny železo-kyslík sa od bežných oxidov pri nízkych tlakoch líšia tým, že sú kovové. Viac však závisí od obsahu kyslíka a usporiadaniu vrstiev medzi železom a kyslíkom. Hoci vedci objavili, že v jadre Zeme môže kyslík existovať, ich práca ani zďaleka nekončí.

kyslik v jadre zeme
Zdroj: Jin Liu Zlúčeniny Fe-O bohaté na železo pri tlakoch v jadre Zeme

V ďalších krokoch sa pokúsia popísať vlastnosti zlúčenín, ktoré by sa v zemskom jadre mohli nachádzať. Jednou z nich je napríklad Fe28O14, Ktorú vedci predpovedali a na základe teoretických informácií a aj najlepšie sedela s experimentom.

Čo sa týka nášho zemského jadra, existuje ešte množstvo záhad, ktoré musia vedci vyriešiť. Jednou z nich je napríklad štúdia z roku 2021, ktorej sa podarilo všimnúť si nerovnomerný rast zemského jadra. Podľa autorov tejto štúdie sa „niečo“ nachádza vo vonkajšej časti jadra a toto niečo pravdepodobne berie teplo z vnútornej časti jadra. Teplo však kradne rýchlejšie z oblasti, ktorá sa nachádza pod Bandským morom ako z oblasti nad brazíliou. Zatiaľ sa však nevie, čo by to niečo mohlo byť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre