Vedci vypočítali, kedy v atmosfére Zeme nebude dostatok kyslíka, aby sme prežili. Toto je náš súdny deň!

Dobrou správou je, že ešte máme dostatok času, aby sme sa na tento problém pripravili.

zivot na zemi bez atmosfery s kyslikom
Zdroj: flickr.com (ƝƖƇƠ ƬƖMΣ ™), úprava Vosveteit.sk

Dnes vieme, že Zem má približne 4,54 miliardy rokov a k rapídnemu okysličeniu našej planéty došlo približne 2,5 miliardy rokov dozadu. Nedávna štúdia dokonca odhalila nečakaný zdroj kyslíka, ktorým bola ranná tektonika našej planéty. To umožnilo začiatok vývoja mnohobunkových organizmov, ktoré sú závislé na kyslíku. Zároveň vieme, že naše Slnko je približne rovnako staré ako naša planéta. Nemusíme sa ale báť, že by našej hviezde došlo čoskoro palivo, podľa všetkého je „len“ v polovici svojho veku. Život na Zemi ale skončí oveľa skôr, ako vyhasne naša hviezda.

Dnes máme kyslíku v atmosfére hojne, no nebude to trvať večne

Prírodovedecká fakulta Univerzity Toho japonsko-americký výskumný tím z Georgia Institute of Technology prišiel s odhadom, kedy život na Zemi, ako ho dnes poznáme, už nebude možný. Dôvodom je, že dnes bohatá atmosféra na kyslík, túto látku stratí. Kedy sa ale tak stane?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia odhalila, že povrchové prostredie Zeme bude postupne menej okysličené v dôsledku budúceho vývoja Slnka. V dôsledku toho život mnohobunkových organizmov, ktoré sa spoliehajú na kyslík, nebude možný. Vedci totiž predpokladajú, že naša planéta sa neskôr vráti späť k atmosfére, ktorá je bohatá na metán a málo kyslíka. Inými slovami, nebudeme mať čo dýchať.

„Globálne otepľovanie spôsobené zvýšeným slnečným žiarením a poklesom koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére povedie k postupnému znižovaniu primárnej produkcie v biosfére, čo má za následok odkysličovanie atmosféry a oceánov.“, hovoria výskumníci.

Dobrou správou ale je, že to nie je otázka najbližších rokov a ani tisícročí. Podľa všetkého k tomu dôjde približne o jednu miliardu rokov. Ale keď príde zmena, stane sa to pomerne rýchlo, hovoria výskumníci. Táto zmena vráti našu planétu do obdobia, ktoré panovalo pred udalosťou známou ako Veľká oxidačná udalosť. V tom bode to bude koniec cesty pre ľudské bytosti a väčšinu iných foriem života, ktoré sa spoliehajú na kyslík, aby prežili deň, takže dúfajme, že prídeme na to, ako sa dostať z planéty niekedy v priebehu nasledujúcej miliardy rokov. Sprievodným javom, kedy dôjde naša atmosféra o kyslík bude i postupná strata povrchovej vody, dopĺňajú vedci.

„Predovšetkým sa predpokladá, že približne po jednej miliarde rokov dôjde k rýchlemu prechodu do stavu chudobného na kyslík, po ktorom bude pre mnohobunkové organizmy dýchajúce kyslík ťažké prežiť.“, píšu vedci.

Ľudstvo bude čeliť ale aj ďalším problémom

Treba ale povedať, že toto nebude jediný problém, ktorému budú naši potomkovia čeliť. Vedci v nedávnej minulosti vypočítali, že približne o 1,1 miliardy rokov bude svietivosť Slnka natoľko silná, že nebude naša planéta už obývateľná. Planéta bude príliš horúca na to, aby podporovala život.

To, ako bude vyzerať život, si dnes len málokto dokáže predstaviť. No stále máme dostatok času na to, aby sme vymysleli, ako sa dostať z planéty. Možno ale život ako ho dnes definujeme, bude vyzerať úplne inak. Mnoho vedcov sa domnieva, že v budúcnosti sa odpútame od našich fyzických tiel a budeme žiť v cloude. Viete si takúto budúcnosť predstaviť?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre