V Obchode Play sa objavilo množstvo podvodných aplikácií: Ak ste si jednu z týchto inštalovali, ihneď si skontrolujte smartfón
V Obchode Play zaznamenali bezpečnostní experti množstvo podvodných aplikácií, cez ktoré sa do zariadení dostali škodlivé kódy ako HiddenAds, FakeApp či známy Joker.
Bezpečnostní experti z Dr. Web odhalili niekoľko škodlivých aplikácií, ktoré sa ukrývali v Obchode Play. V tomto prípade ide o infikované aplikácie, ktoré v sebe ukrývali reklamný malvér, inak známy aj ako adware.
Keď sa aplikácie dostali do zariadenia, tam sa pred užívateľmi ukryli niekoľkými spôsobmi, buď si zmenili ikonu na ikonu prehliadača Google Chrome alebo si nastavili transparentnú ikonu. Týmto spôsobom sa tvárili neviditeľne. Ak infikovaná aplikácia predstierala že je prehliadač Chrome, po kliknutí na ňu sa internet otvoril, zatiaľ čo škodlivý softvér pracoval na pozadí.
Podvodné aplikácie s Adwarom
V tomto prípade bezpečnostní experti zaznamenali adware HiddenAds v aplikáciách maskujúcich sa ako mobilné hry. Najsťahovanejšou bola aplikácia Super Skibydi Killer,s miliónom stiahnutí. Nasledovali aplikácie Rubber Punch 3D, Rainbow Stretch a Agent Shooter.
Ako sme už spomenuli, tieto aplikácie sa po stiahnutí ukryjú na domovskej obrazovke tak, že sa budú vydávať za Google Chrome alebo si nastavia transparentnú ikonu a meno. Nájsť ich však môžete cez nastavenia. Keďže ale ide o adware, môžete si všimnúť, že sa vám objavujú v smartfóne reklamy aj na miestach, kde sa predtým neobjavili. Odporúčame tieto aplikácie odinštalovať a skontrolovať zariadenie antivírovým programom.
Falošné investičné stránky a online kasína
Druhou rozšírenou kategóriou sú aplikácie, ktoré v sebe majú malvér FakeApp. Tento druh škodlivého softvéru načítava podvodné stránky, ktoré lákajú obete na investovanie do akcií. Okrem tradičných finančných aplikácií sa tento malvér ukrýval aj za rôzne finančné návody a podobné aplikácie. V skutočnosti však tlačili obete aby svoje peniaze poslali podvodníkom.
Neprehliadni
V niektorých prípadoch aplikácie naozaj fungovali ako hry, no v tomto prípade išlo o falošné hazardné hry, ktoré načítavali podvodné online kasína.
Prihlasovanie do spoplatnených služieb
Poslednou rozšírenou skupinou malvérov bol Joker. Ide o druh škodlivého softvéru, ktorý obete prihlasuje bez ich vedomia na platené služby. Jednou z aplikácií s malvérom Joker bola aplikácia Beauty Wallpaper HD. Táto aplikácia sa hrala na zbierku tapiet pre smartfón. Druhou aplikáciou bola četovacia aplikácia Love Emoji Messenger.
Ani jednu z vyššie uvedených aplikácií už v Obchode Play nenájdete. Ak ste však v minulosti jednu z nich stiahli, odporúčame túto aplikáciu okamžite odinštalovať. Po odinštalovaní si skontrolujte zariadenie pomocou služby Google Play Protect a pomocou antivírového programu, ktorému dôverujete.
Hoci má Obchod Play niekoľko bezpečnostných opatrení, škodlivé aplikácie stále do tejto služby prenikajú. Aby ste v minulosti čo najviac minimalizovali riziko, odporúčame si všímať počet stiahnutí, hodnotenie a recenzie. Ak má aplikácia málo stiahnutí, nulové hodnotenia a je jediným výtvorom neznámeho vývojára, v tomto prípade odporúčame nájsť radšej populárnejšiu alternatívu. Mnohé podvodné aplikácie sa tiež pokúšajú vydávať za bezplatnú verziu spoplatnených legitímnych aplikácií.
Komentáre