Android dostane funkciu, ktorá zníži riziko, že sa vám do telefónu dostane vírus

Android 14 bude používateľov upozorňovať na aktualizácie aplikácií mimo Obchod Play. Pozrite sa, akým spôsobom to bude prebiehať.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri inštalácii aplikácií máme na výber z niekoľkých zdrojov, ktoré môžeme využiť. Jednou z nich je oficiálny Obchod Play, ktorý je najbezpečnejšou alternatívou spomedzi rôznych možností. Nie všetky aplikácie však nájdeme v tomto obchode pre Android smartfóny, a preto sa častokrát uchýlime aj k iným možnostiam, ako si aplikácie nainštalovať. Túto možnosť nám Androidy ponúkajú snáď od prvej verzie, pričom je to jednou z výhod tohto operačného systému. Ako nás však informuje portál androidpolice.com, využívanie týchto aplikácií a neskoršie aktualizovanie bude mať háčik. Systém Android 14 bude totiž ponúkať inštaláciu aktualizácií primárne práve z Obchodu Play.

Android 14 vás upozorní na aktualizáciu aplikácií z neoficiálnych zdrojov

Dôvodov, prečo by ste si nainštalovali aplikáciu z iného zdroja ako z Obchodu Play, môže byť mnoho. Niekedy sa však stane, že využívate aplikáciu, ktorá sa nachádza ako v Obchode Play, tak aj v iných obchodoch s aplikáciami. A ak sa náhodou rozhodnete takúto aplikáciu aktualizovať, môžete sa dostať do situácie, že máte až dva zdroje, ktoré vám aktualizáciu ponúknu. No do úvahy prichádza aj situácia, že si stiahnete aplikáciu z Obchodu Play a tá sa pokúsi neskôr stiahnuť aktualizáciu z iného zdroja. Táto metóda je často využívanou aj hackermi a volá sa dropper, kedy je do obchodu nainštalovaná regulárna aplikácia, no neskôr ju útočník zneužije. V takomto prípade vás Android 14 upozorní na to, že máte k dispozícii aj oficiálnu aktualizáciu aplikácie a mali by ste primárne využiť ju.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„dialógové okno sa vás opýta, či chcete „aktualizovať túto aplikáciu z [X]“, pretože „táto aplikácia bežne dostáva aktualizácie od [Y]““, Vysvetľuje portál androidpolice.com, ako bude funkcia fungovať.

Android 14
Zdroj: Legendary4 / Shutterstock.com, úprav Vosveteit.sk

Po aktualizácii na Android 14 sa teda možno stretnete s notifikáciou, že aktualizáciu môžete inštalovať práve z Obchodu Play. Pri tejto notifikácii si budete môcť zvoliť, že aplikáciu aktualizujete práve prostredníctvom oficiálneho zdroja, pričom váš telefón bude do budúcna preferovať práve túto možnosť. Ak by ste si ale vybrali inštaláciu aktualizácie z iného zdroja ako z Obchodu Play, smartfón vás na to upozorní. Do budúcna by tak vaše zariadenie nemuselo brať do úvahy, odkiaľ by sa aplikácia aktualizovala a aktualizácie by sa mohli popliesť.

Inštalácia aplikácií z neoficiálnych zdrojov už nebude taká komplikovaná

Ak preferujete inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán, tak ste pravdepodobne zaregistrovali, že podmienky sa budú už v blízkej dobe meniť. Už od budúceho roka by takúto inštaláciu aplikácie mal povoliť aj systém iOS, ktorý nájdeme v iPhonoch. Rovnako sa však zmenia podmienky pre Android, ktorý by nemal používateľom žiadnym spôsobom blokovať takúto inštaláciu. Zmierniť by sa mali aj upozornenia, s ktorými sa stretávame pri prvej inštalácii aplikácie.

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Nové upozornenie v smartfónoch je teda skutočne nečakaným krokom, ku ktorému pristúpi práve Android 14. Len chvíľu pred zmenou podmienok tak operačný systém od Googlu začne upozorňovať na aktualizáciu aplikácií mimo oficiálny zdroj. Finálnu podobu tohto upozornenia pravdepodobne uvidíme už o pár mesiacov.

Inštalujete si aplikácie aj z neoficiálnych zdrojov do svojho smartfónu? Alebo preferujete inštaláciu prostredníctvom Obchodu Play? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre