Majú starí ľudia svoj špecifický pach? Takúto odpoveď priniesol zaujímavý experiment
Autori novej štúdie dokázali, že človek dokáže pomocou čuchu identifikovať "starobu".
Zdá sa vám niekedy, akoby mali starí ľudia svoju vlastnú špecifickú arómu? Nie ste v tom sami, ako vysvetľujú vedci z centra Monell Chemical Senses, človek má skutočne schopnosť „cítiť“ starých ľudí. Zo štúdie zároveň vyplynulo, že táto vôňa nie je až tak intenzívna a nepríjemná ako vôňa mladých ľudí alebo ľudí v strednom veku.
Rovnako ako to platí u zvierat aj telesný odor človeka obsahuje množstvo chemických látok, ktoré prenášajú niekoľko rôznych druhov informácií. Viacero výskumov už v minulosti poukazovalo na to, že sa naše vône menia naprieč vekom, rovnako ako sa menia aj koncentrácie chemikálií, ktoré k týmto vôňam prispievajú.
„Aj u zvierat aj u ľudí platí, že dokážeme z telesného pachu získať rôzne signály. Tie nám pomáhajú lepšie identifikovať biologický vek, vyhnúť sa chorým jedincom, vybrať si správneho partnera, alebo dokonca aj rozlíšiť rodinu od cudzincov,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, Johan Lundström.
Výskumníci teoretizujú, že pachy spojené s vekom môžu pomôcť živočíchom vybrať si vhodných partnerov. Starší samci môžu byť preferovanejší kvôli génom, ktoré umožnia potomkom žiť dlhšie. Naopak starším samiciam sa môžu zvieratá vyhýbať kvôli krehkejšej reprodukčnej sústave.
U ľudí je situácia samozrejme iná, no špecifická aróma staroby je niečo, čo rozpoznávame naprieč kultúrami. Japonci na to majú dokonca vlastné slovo – kareishū.
Čuch a jeho úloha u ľudí
Vedci v predchádzajúcich výskumoch dokázali, že u zvierat hrá čuch rolu, v prípade identifikovania rôznych faktorov. Vedci preto skúmali, či majú túto schopnosť aj ľudia. V rámci štúdie získali vedci vzorku telesného pachu od troch vekových skupín, pričom v každej skupine sa nachádzalo 12 až 16 jedincov. Prvou skupinou boli mladí od 20-30 rokov, druhov ľudia v strednom veku od 45-55 rokov a poslednou boli dôchodcovia od 75 vyššie.
Neprehliadnite
Každý dobrovoľník spal päť nocí v čistom tričku, ktoré bolo vybavené podpazušnými vložkami. Tie vedci následne rozrezali a vložili do sklenených nádob. Následne 41 mladých dobrovoľníkov hodnotilo jednotlivé pachy, pričom ich úlohou bolo zistiť, ktorá vzorka pochádza od staršieho človeka. Okrem toho hodnotili aj intenzitu a príjemnosť pachu.
Hodnotiaci dobrovoľníci dokázali rozlíšiť tri kategórie na základe svojho čuchu. Prekvapením pre výskumníkov bolo, že telesný pach dôchodcov dobrovoľníci hodnotili ako menej intenzívny a menej nepríjemný.
„Zistili sme, že telesný pach starších ľudí mnohí považujú za neutrálny a nie veľmi nepríjemný. To nás prekvapilo, pretože sa častokrát stretávame s názorom, že zápach starých ľudí sa mnohým nepáči. Nevyvraciame, že k nepríjemnosti môžu prispievať aj iné faktory, napríklad odor kože alebo zápach z úst,“ tvrdí Lundström.
Výskumníci v práci pokračujú aj naďalej a v ďalších štúdiách sa pokúsia zistiť, čo môže vytvárať špecifické telesné pachy.
Komentáre