ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Malware Joker sa opäť šíril cez Google Play prostredníctvom aplikácií s tisícmi stiahnutiami. Ak ich máte, tak ich odstráňte!

Joker sa vrátil v plnej paráda. Najnovšie ho bezpečnostní analytici identifikovali v ďalších aplikáciách, ktoré sa šírili cez Google Play.

Malware je vo všeobecnosti typom softwaru, ktorému sa chceme vyhnúť. Dôvodom je, že nám môže spraviť viacero nepríjemnosti. O malwari Joker sme písali viackrát ešte v priebehu minulého roka. Napríklad v novembri sme upozorňovali na 17 škodlivých aplikácií, ktoré ho šírili. Prípadne sme upozorňovali ešte na ďalšie aplikácie šíriace tento škodlivý kód, ktoré na prvý pohľad vyzerali neškodne.

Joker je „opäť v akcii“. Na mušku si zobral Android zariadenia

Dnes je jún 2026 a Joker, hoci to vyzeralo že je na ústupe, tak opak je pravdou. Dôvodom je, že opäť vystrkuje rožky a snaží sa dostať do zariadení používateľov Android smartfónov. Na tému upozorňuje bezpečnostná skupina Quickheal, ktorá ho identifikovala v ďalších aplikáciách, ktoré sa šírili prostredníctvom obchodu Google Play. Išlo konkrétne o aplikácie nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Joker_skodlive aplikacie
Zdroj: quickheal

Rovnako treba dodať, že analytici objavený malware v aplikáciách vyššie už nahlásili spoločnosti Google, ktorá aplikácie medzičasom z obchodu Google Play odstránila. 

„Autori škodlivého softvéru šíria tieto malware aplikácie v Obchode Google Play v aplikáciách skenerov, tapiet a aplikácií pre správy. Používatelia by sa mali takýmto aplikáciám snažiť vyhnúť a používať ich iba od dôveryhodných vývojárov.“ píšu analytici v publikovanej správe.

Prečo je Joker nebezpečný a čo vlastne robí?

Joker je trójsky kôň, ktorý napadne zariadenie používatelia a následne kradne údaje, napríklad SMS správy, zoznam kontaktov, informácie o zariadení a podobne. Nebezpečný okrem iného je aj preto, že je schopný prihlasovať používateľa k rôznym prémiovým službám.

Vo všeobecnosti tento malware funguje tak, že potom ako je nainštalovaná do zariadenia škodlivá aplikácia, tak tá si vypýta nevyhnutné oprávnenia na riadne fungovanie. Používateľ v nevedomosti, že aplikácia obsahuje malware, aplikácii udelí potrebné povolenia. Následne začína Joker vyčíňať.

Joker_pyta si povolenia
Zdroj: quickheal

Najčastejšie na pozadí stiahne škodlivý software, ktorý aj nainštaluje, aby mohol komunikovať so vzdialeným serverom. Napríklad, následne dokáže čítať obsah notifikácií, prostredníctvom ktorých sa je schopný dostať k overovacím správam, cez ktoré používateľa prihlasuje k rôznym prémiovým službám a podobne.

V prípade, ak ste identifikovali jednu z aplikácií vyššie, že ju máte vo vašom zariadení, tak ju čo najskôr odstráňte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close