Zariadeniami macOS lomcuje adware, varuje ESET: Tento škodlivý kód trápi Slovákov a Čechov najviac!

Bezpečnostní experti upozorňujú, že sa reklamný malvér šíri cez falošné aplikácie alebo neoficiálne stránky s hrami. Tento škodlivý kód trápi majiteľov MacBookov najviac.

macbook virus hacker
Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Bezpečnostní experti z ESETu si ešte minulý mesiac všimli výrazný nárast výskytu adwaru Pirrit. Okrem toho vzrástol počet prípadov adwaru MaxOfferDeal.  

Adware je druh škodlivého softvéru, ktorý napadnuté zariadenie zaplaví reklamami. Tie sa objavujú aj na miestach, kde sa normálne reklamy nevyskytujú, napríklad na pracovnej ploche alebo ako vyskakovacie okná pri preklikávaní sa medzi stránkami. Adware MaxOfferDeal pritom zneužíva legitímny nástroj online marketingu, SEO.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

ESET postrehol, že tieto typy reklamného malvéru sa šíria najmä na zariadeniach macOS. Prípady zaznamenala spoločnosť nielen v susednom Česku, ale aj u nás na Slovensku. V posledných mesiacoch počet výskytu adwaru kolísal, no bezpečnostní analytici upozorňujú, že z online priestoru vôbec nezmizol.  

“Detekcie na platforme macOS sa v poslednej dobe rýchlejšie menia. Podobnú situáciu môžeme pozorovať aj na platforme Android. Jednou z možností je, že sa útočníci pokúšajú stále zlepšovať a prispôsobovať útočné kampane zvykom užívateľov. Nemožno ale rátať s tým, že by tento typ malvéru z online prostredia zmizol,” tvrdí Jiří Kropáč, vedúci vírového laboratória spoločnosti ESET.  

Na platforme macOS sa začal šíriť výraznejšie adware Pirrit spolu s trójskym koňom Downloader.Adload. Cez tohto trójskeho koňa sa do zariadení dostáva agresívna reklama. Popri tom sa v online priestore začal opäť objavovať aj MaxOfferDeal. Bezpečnostní experti v tomto prípade upozorňujú, že s Pirritom a Downloader.Adload trójskym koňom sa užívatelia môžu stretnúť častejšie. Bežne sa tieto malvéry šíria cez verejné internetové úložiská alebo cez falošné aplikácie či hry.  

Adware je „miernejší“ malvér, no určite ho netreba podceňovať

Adware nie je oproti iným druhom škodlivého softvéru až tak nebezpečný. Vo svojej podstate len tlačí užívateľom reklamu všade, kde sa dá, čím im otravuje život. Veľkým problémom podobných infekcií je, že adware je väčšinou pribalený ako “darček” k závažnejším typom malvéru, napríklad ransomwaru alebo infostealerom. V kombinácii s týmto škodlivým softvérom môže aj adware predstavovať riziko pre naše súkromie.  

“Akonáhle sa adware dostáva do zariadenia, môže začať so svojou škodlivou činnosťou. Do zariadenia sťahuje ďalší adware, alebo bez súhlasu užívateľa mení nastavenia prehliadača. Cez agresívnu reklamu nás tento adware môže dostať aj na stránky, cez ktoré sa do zariadenia stiahne vážnejší malvér,” vysvetľuje Kropáč.  

Adware sa považuje za menej nebezpečný, no práve kvôli vyššie spomínaným faktorom ESET upozorňuje, že ani adware by ste nemali podceňovať. Základom je antivírový program, ktorému dôverujete. Popri tom však dávajte pozor na to, odkiaľ sťahujete aplikácie alebo hry. V každom prípade by ste sa mali vyhnúť neoficiálnym obchodom s aplikáciami alebo rôznym pirátskym stránkam. Práve cez pirátsky softvér existuje najväčšie riziko, že sa vám do zariadenia dostane nielen adware, ale aj nebezpečnejší škodlivý softvér.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre