V jurskom mori by ste našli skutočné monštrá: Do akej veľkosti dorastali obávané prehistorické dravce?

Na zlomku nového tisícročia vznikol dokument, ktorý vyvolal obrovskú dávku kontroverzie. Výskumníci ale prichádzajú s presnejšími odhadmi.

morske monstrum Liopleurodon
Zdroj: Megan Jacobs, University of Portsmouth (Public Domain)

Ako vyzerali morské živočíchy, ktoré obývali našu planétu pred takmer 200-miliónmi rokov? Ak vás zaujíma svet prehistorických tvorov, nepochybne ste už videli niekoľko dokumentárnych filmov, ktoré z času na čas zvyknú aj trošku preháňať.

Na základe jedného z podobných dokumentárnych filmov, Walking with Dinosaurs od televízie BBC vznikla aj nová štúdia, ktorú vypracovali výskumníci z University of Portsmouth. V rámci nej sa rozhodli ukončiť pomerne vášnivé debaty vo vedeckej komunite, ktoré sa točili okolo toho, či mohol mať živočích druhu Liopleurodon naozaj 25 metrov na dĺžku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto debata vo  vedeckej komunite prevládala už nejakú dobu, no autorom novej štúdie sa podarilo dospieť k zaujímavému objavu. Zistili, že podobný druh živočíchov mohol mať dĺžku 14,4-metrov, čo je dvojnásobok dĺžky kosatky dravej.

„Pracoval som ako konzultant na jednom z dokumentárnych programov BBC a musím sa priznať, veľkosť Liopleurodona som odhadol veľmi nesprávne. Svoje kalkulácie som zakladal na fragmentoch materiálu, ktoré naznačili, že tento tvor skutočne mohol dosiahnuť dĺžku 25 metrov. Dôkazy ale neboli úplne nepriestrelné a vyvolali obrovskú dávku kontroverzie,“ priznáva David Martill z University of Portsmouth.

Aké veľké mohli byť živočíchy v jurskom období?

Kontroverzia okolo dĺžky jurských morských živočíchov siaha ešte do roku 1999 a viacerí dnes priznávajú, že odhady poriadne prestrelili. Dnes ale majú k dispozícií fosílie štyroch obrovských morských stavovcov, čo ich vedie k oveľa presnejším odhadom. Začalo to výskumom fosílie ichthyosaura, ďalšieho z veľkých morských tvorov. Keď vedci oslovili kurátora múzea, zistili že existujú ešte tri ďalšie stavce patriace odlišným tvorom.

Výskumníci sa pustili do práce a podľa ich nových záverov mohli morské tvory z jurského obdobia dosahovať dĺžku od takmer desiatich metrov až po štrnásť metrov. Pliosaury boli vo svojom období mimoriadne obávanými tvormi. Mali obrovské lebky a dlhé zuby pripomínajúce dýky. Autori štúdie predpokladajú, že zuby pliosaurov boli väčšie, alebo aspoň rovné zubom T. Rexa.

Tieto dravce sedeli na vrchole potravinového reťazca a pravdepodobne lovili aj ichthyosaurov, dlhokrkých plesiosaurov, ktoré sa rovnako radili medzi najobávanejších lovcov jurského mora. Pliosaury mohli loviť aj menších krokodílov tak, že ich jednoducho prekusli na polovicu a následne z nich vytrhávali celé kusy. Vedci sa o spôsobe lovu pliosaurov dozvedeli zo stôp po zuboch, ktoré sa našli na objavených kostiach ichthyosaurov.

Gigantické pliosaury mohli žiť v druhej polovici jury, teda približne pred 152-miliónmi rokov. Vedcov fascinuje tento objav gigantických dravcov. Hoci nie je tak veľký, ako uvádza dokument BBC, autori štúdie sú presvedčení, že časom nájdu stopy ešte väčších dravcov, ktoré žili v prehistorických moriach jurského obdobia. Skúmané stavce vedci našli v oblasti Oxfordshire vo Veľkej Británii, presnejšie vo formácii Kimmeridge.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre