Niektoré dinosaury kráčali úplne odlišnou cestou ako väčšina: Kontroverzná teória dostáva podporu vo forme nových dôkazov

V štúdii vedci zistili že niektoré druhy dinosaurov lovili úplne inú korisť, než ostatné druhy.

Vedci hdhalili pozostatky najväčšieho predátora európy
Zdroj: YouTube (Mega Dinosaurs)

Spinosaurus Baryonyx sú dva druhy dinosaurov, ktoré si zvolili úplne odlišnú cestu ako väčšina mäsožravcov v tej dobe. Nový výskum z Natural History Museum naznačuje, že svoju korisť lovili pod vodou, čo vôbec nebolo pre dinosaury typické.

Štúdia zároveň uzatvára dlhoročnú debatu o tom, či existovali dinosaury žijúce aspoň sčasti vo vode. Predovšetkým Spinosaurus vedel plávať a podľa výskumov trávil veľa času pri vode. Otázkou ale ostávalo, či niekedy tento druh do vody vošiel. V novej vedeckej práci vedci analyzovali hustotu kostí naprieč rôznymi živočíšnymi druhmi. Tento výskum dokázal, že spinosaurus a Baryonyx sa dokázali ponoriť pod vodnú hladinu aby lovili korisť. Ďalší druh, Suchomimus do vody nevkročil, no lovil na brehu vodných telies.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Existuje niekoľko univerzálnych zákonov, ktoré možno aplikovať na akéhokoľvek tvora ktorý žil alebo žije na Zemi. Jednou z týchto charakteristík je hustota a schopnosť živočícha ponoriť sa pod vodu. Predchádzajúce štúdie ukázali, že cicavce prispôsobené na vodu, majú hustejšie a kompaktnejšie kosti. Na základe tejto informácie sme dokázali zistiť, či vo vode fungovali aj určité druhy dinosaurov,“ vyjadril sa vedúci štúdie, doktor Matteo Fabbri.

Dodáva, že jedným z veľkých prekvapení štúdie bolo, že schopnosť získavať potravu pod vodou bola vlastnosť, medzi dinosaurami mimoriadne vzácna. Dokonca aj medzi spinosaurami sa ich správanie drasticky líšilo.

Život prepojený s vodou

Úplne prvé štúdie dinosaurov tieto živočíchy prirovnávali k veľrybám a tvrdili, že tak masívne tvory mohli žiť jedine vo vode. Táto predstava bola vyvrátená. Novšie práce dokázali, že ak by sa dinosaury potopili, tlak vody by rozdrvil ich pľúca. Počas Mezozoika však žili aj vodné tvory, napríklad ichthyosaurus, plesiosaurusmosasaurus. Tieto živočíchy žili v moriach a oceánoch, zatiaľ čo v riekach prebývali krokodíly, ryby a korytnačky.

Niektoré ryby sa mohli stať potravou pre spinosaura, čo dokazujú ostatky objavené v žalúdku tohto tvora. Nález potvrdzuje teóriu, že spinosaury boli takzvané piscivory – živočíchy konzumujúce prevažne ryby.

Aj ich anatómia podporuje túto teóriu. Spinosaury mali dlhé a úzke čeľuste podobné čeľustiam krokodíla. Predstava toho, že si niektoré druhy dinosaurov „skočili“ do vody je vo vedeckých kruhoch stále pomerne kontroverzná. Dôkazy sú relatívne slabé, no stále pribúdajú.

Analýza hustoty kostí je mimoriadne silným dôkazom vodného života spinosaurov alebo baryonyxov. Podobný prístup zvolili aj predchádzajúce štúdie, no nová práca vedcov ide o krok ďalej a ponúka porovnanie hustoty kostí so širokým spektrom živočíchov, od plazov, cez cicavce až po vtáky. Na základe obšírnej práce tak dokázali odhadnúť ich život oveľa presnejšie.

Hoci tieto druhy dinosaurov trávili vo vode veľa času, ich život sa spájal s pevninou. Počas párenia museli z vody vystúpiť, pretože kládli tvrdé vajcia, ktoré neboli prispôsobené na vodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre