Už dnes nás „lízne“ asteroid 2023 BU: NASA hovorí o jednom z najbližších preletov v histórii!

Asteroid 2023 BU objavil amatérsky astronóm Borisov. Ďalšie pozorovania ukázali, že našu planétu minie len o chlp.

Asteroid 2019 OK prekvapil vedcov až keď bol hneď vedľa nás
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Americká vesmírna agentúra NASA informuje, že už dnes, 26. januára, sa nebezpečne blízko k Zemi priblíži asteroid 2023 BU. Ako tvrdia astronómovia, prelet bude jedným z najbližších v histórii.

Asteroid pre nás nepredstavuje žiadnu hrozbu, no preletí vo vzdialenosti približne 3600 kilometrov. Dostane sa teda bližšie než satelity na geosynchrónnej obežnej dráhe, približne 35-tisíc km nad povrchom planéty. Ako už bolo spomenuté, v prípade tohto preletu nám nehrozí žiadne nebezpečenstvo, aj ak by objekt vstúpil do našej atmosféry. 2023 BU je veľký od troch do ôsmich metrov, preto by až na menšie úlomky celý zhorel v zemskej atmosfére.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
26. januára preletí asteroid nebezpečne blízko Zeme
Zdroj: NASA

Objekt objavil amatérsky astronóm Gennadiy Borisov, ktorý objavil aj druhú kométu, ktorá do našej sústavy zavítala z hlbokého vesmíru, 2l/Borisov. Ešte 21. januára vedci analyzovali dráhu asteroidu. 2023 BU študovalo niekoľko rôznych observatórií a na základe získaných dát NASA rýchlo predpovedala, že nás asteroid minie.

„Pozorovací systém Scout rýchlo vylúčil možnosť, že sa asteroid s našou planétou zrazí. V tomto prípade sme mali pomerne málo pozorovaní, no aj tie stačili na popísanie obežnej dráhy objektu, ktorá ho zavedie neuveriteľne blízko k nášmu povrchu. 2023 BU je jedným z najbližších preletov, aké sme v histórii zaznamenali,“ vysvetľuje Davide Farnocchia, z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Obežná dráha každého asteroidu, ktorý preletí blízko popri našej Zemi, sa zmení. Keďže sa 2023 BU dostane mimoriadne blízko, astronómovia predpokladajú, že sa jeho dráha okolo Slnka výrazne zmení. Pred stretom s našou planétou bola orbita asteroidu pomerne kruhová a našu hviezdu obehol objekt raz za 359 dní. Po prelete sa dostane na eliptickú orbitu a Slnko obletí raz za 425 dní.

Potenciálne rizikové objekty

Asteroid 2023 BU sa radí medzi takzvané blízke objekty. Toto označenie zahŕňa všetky kozmické telesá, ktoré sa nachádzajú v okolí Zeme, presnejšie ak najbližší bod obežnej dráhy okolo slnka nie je väčší ako 1.3 astronomických jednotiek. Jedna astronomická jednotka značí vzdialenosť Zeme od Slnka, teda 150-miliónov kilometrov.

Ak je určité kozmické teleso väčšie ako 140 metrov a pretína orbitu Zeme, považuje sa za potenciálne rizikový objekt. Väčšinu z nich momentálne tvoria asteroidy, no označenie rizikové nesie aj pár komét. Dnes poznáme viac ako 30-tisíc blízkych objektov a viac ako 2-tisíc potenciálne rizikových objektov. Z rizikových objektov je približne 17 starostlivo monitorovaných.

Koncom minulého roka americká NASA úspešne vykonala misiu DART, ktorej cieľom bolo zistiť, či dokážeme v prípade potreby odkloniť dráhu objektu na kolíznom kurze so Zemou. Predbežné výsledky vyzerali sľubne, no viac informácií dostaneme začiatkom tohto roka. Ak by Zem čelila podobnej hrozbe, čas je najdôležitejším faktorom.

Našou najlepšou šancou je podľa mnohých expertov asteroid odkloniť, napríklad úmyselným narazením sondy do jeho povrchu. S dostatočným množstvom kinetickej energie je možné, že sa dráha asteroidu odkloní a objekt v konečnom dôsledku minie našu planétu. Ak sa nebezpečný asteroid nachádza dostatočne ďaleko, stačí len malá úprava na to, aby sme sa vyhli katastrofe, aká postihla dinosaurov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre