SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia uverejnili ďalšiu unikátnu fotku telesa 2l/Borisov, ktoré nepochádza z našej slnečnej sústavy

Astronómovia uverejnili ďalšiu unikátnu fotografiu telese Borisov, ktoré je len 2. oficiálnym telesom v našej slnečnej sústave s neznámym pôvodom.

V  auguste sme pozorovali tajomný objekt prelietavajúci našou Slnečnou sústavou na dráhe, ktorá naznačovala, že nech sa jednalo o  čokoľvek, pochádzalo to z ďaleka. Analýza potvrdila že objekt, teraz už s názvom 2l/Borisov, je druhým medzihviezdnym objektom, ktorý ku nám zavítal .

Tím astronómov z  univerzity Yale zachytil tento úžasný snímok kométy, pomocou spektrometra s nízkym rozlíšením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Kométa
Zdroj: sciencealert.com

Tá biela žiara okolo kométy sa nazýva coma. Jedná sa o  oblak plynu a prachu, ktorý vznikol vyparením sa ľadu na povrchu kométy, keď sa priblížila ku Slnku. V  prípade 2l/Borisov je chvost dlhý skoro 161-tisíc kilometrov dlhý, čo je  12-krát viac, než je priemer Zeme.

„Je pokorné uvedomiť si, aká je naša Zem malá, v  porovnaní s návštevníkom z inej slnečnej sústavy,“ hovorí Pieter van Dokkum, jeden z výskumníkov, podieľajúcich sa na zachytení kométy.

Tá sa najbližšie k  slnku priblíži na začiatku decembra a koncom mesiaca bude najbližšie pri Zemi. Potom opustí našu sústavu a poberie sa k nasledujúcej hviezde. Na strednej až severnej časti planéty ju budeme môcť podľa výpočtov pozorovať od 8. decembra do 7. januára.

Kométa
Zdroj: svs.gsfc.nasa.gov

Na obrázku môžeme vidieť polohu kométy na oblohe približne hodinu a pol pred úsvitom, čo je doba, kedy sa na oblohe objaví najvyššie. Pripravte si však dobrý teleskop. Podľa údajov ju voľným okom, ani väčšími amatérskymi nástrojmi nebude možné vidieť, pretože jej jasnosť bude približne rovnaká, ako jasnosť planéty Pluto.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close