Kedy je asteroid letiaci v blízkosti Zeme označený ako nebezpečný?

Zem je od svojho vzniku „bombardovaná“ asteroidmi, kedy sú však pre nás nebezpečnými?

asteroid armageddon-2104385_960_720
Zdroj: pixabay.com

Odhaduje sa, že Zem je stará približne 4,5 miliardy rokov, pričom po celú dobu svojej existencie je „bombardovaná“ rôznymi mimozemskými telesami ako sú napríklad asteroidy, ktoré vyformovali život na Zemi do podoby, ktorú dnes poznáme. Najvýraznejším zásahom do života na Zemi bol pravdepodobne zánik dinosaurov, ktorý sa odohral približne pred 66 miliónmi rokov na prelome druhohôr a treťohôr. Odhaduje sa, že na Zemi vládli približne 150 miliónov rokov, pričom ich koniec prišiel po náraze asteroidu s priemerom približne 14 kilometrov, ktorý dopadol v blízkosti dnešného mexického štátu Yucatán.

Asteroidy sú vcelku „bežnými“

Aby sme aj my nepodali rovnako ako dinosaury, tak ako ľudstvo monitorujeme našu oblohu vrátane potenciálne nebezpečných asteroidov, ktoré lietajú všade na vôkol. Nie však každý asteroid je rovnako nebezpečným. Niektoré preletia, ani o tom nevieme, a niektoré sú zas vyhodnotené ako potenciálne nebezpečné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pohyb asteroidov monitoruje hlavne NASA spolu so zahraničnými partnermi po celej Zemi, pričom častokrát môžeme čítať o potenciálne nebezpečných asteroidov v blízkosti Zeme. Napríklad v apríli preletel „popri“ nás asteroid o veľkosti Manhattanu, v máji asteroid o šírke približne 400 metrov, a v najbližšie dní preletí v našom susedstve asteroid 2020 ND. Konkrétne 24. júla a odhaduje sa, že priemer má približne 160 metrov. Okolo zeme bude prelietať vo vzdialenosti 5 570 000 kilometrov.

Kedy je asteroid vyhodnotený ako nebezpečný?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že asteroid je nebezpečným za podmienky, že jeho trajektória je v konflikte s našou. NASA a jej partneri však vyhodnocujú za rizikové asteroidy aj tie, ktoré sa dostanú do vzdialenosti obežnej dráhe Zeme  0,05au alebo menšej. Ide o vzdialenosť 7,48 milióna kilometrov alebo menej, pričom asteroid musí mať priemer približne 150 metrov a viac.

Ako veľké asteroidy sú pre nás hrozbou

Reálne nebezpečenstvo pri pohľade na celok ako ľudstvo by mohol spôsobiť už asteroid o priemere 1 kilometra, ktorý by bol schopný zmeniť klímu. Takéto skaly si k nám nájdu cestu približne raz za milión rokov. Neznamená to však, že menšie asteroidy sú neškodnými. Už aj 100-metrový asteroid by mohol mať devastačné účinky. Za sebou by nechal približne kráter široký 2-kilometre. Inými slovami, aj menší asteroid dokáže zpovrchu Zeme „vymazať“ mesto. Tie sú vcelku „bežnými“. Cestu si k nám nájdu približne každých 3-tisíc rokov. Práve aj preto vedci vyvíjajú obranné mechanizmy, ktoré by mohli zabrániť potenciálnej katastrofe. Priekopníkmi v tejto oblasti sú ako Američania, tak aj Rusi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre