Dohra asteroidu ukončujúceho vládu dinosaurov: Ako dokázal z obrovskej katastrofy vzniknúť pestrejší život?

Nedávno publikovaná štúdia je prvou svojho druhu a skúma zmeny, vytvorené dopadom asteroidu pred 66-miliónmi rokov.

Asteroid, ktorý vyhubil dinosaurov, viedol k vytvoreniu moderných dažďových pralesov.
Zdroj: Unsplash (Mandy Choi) PNGwing. Úprava: Vosveteit.sk

Moderné dažďové pralesy patria medzi najdiverznejšie ekosystémy, aké sa nachádzajú u nás na Zemi. V novej štúdii vedci naznačujú, že dopad asteroidu, ktorý pripravil o život dinosaurov spolu zo 75% života na planéte, mohol odštartovať ich evolúciu.

Vo svojej práci vedci analyzovali tisíce vzoriek fosílií naprieč celou Kolumbiou. Potom zisťovali, ktoré rastliny pred 66-miliónmi rokov dominovali, ale zamerali sa aj na rastlinnú diverzitu a to, ako s nimi reagoval hmyz. Hoci podmienky, v ktorých staré dažďové pralesy vznikali boli podobné tým dnešným, zloženie a štruktúra pralesov bola úplne iná, vysvetľuje portál Big Think.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oproti moderným pralesom boli otvorenejšie čo v tomto prípade znamená, že rastliny nemuseli „zápasiť“ o svetlo. Po náraze asteroidu nastal drastický pokles diverzity, z ktorého sa dažďové pralesy spamätávali približne 6-miliónov rokov. Hoci krátko po náraze vymizlo približne 45% druhov, staré rastliny nahradili nové druhy.

Moderné dažďové pralesy majú v porovnaní s tými staršími oveľa väčšiu diverzitu. Vedci predpokladajú že jedným z dôvodov je ich väčšia zatvorenosť, teda rastlinstvo musí o slnečné svetlo bojovať. To priamo viedlo k vertikálnej komplexnosti, ktorú možno pozorovať dnes.

Po náraze asteroidu a zotavení dažďových pralesov v nich začali dominovať krytosemenné rastliny, hoci dôvod prečo je to tak zatiaľ výskumníci nepoznajú. Predpokladajú, že istú úlohu v tomto mohli zohrať sauropody, bylinožravé dinosaury s dlhými krkmi. Tie konzumovali vrchné časti stromov, čím prispievali k otvorenejšiemu prostrediu a väčšiemu množstvu svetla v dažďovom pralese. S väčším množstvom svetla sa darilo iným druhom rastlín. Samozrejme že po náraze asteroidu nastalo vyhynutie niektorých rastlinných druhov, čo tiež zohralo svoju úlohu pri zmene dažďových pralesov.

Drastická zmena

Portál Science News však dáva do pozornosti aj tretí, možno o čosi pravdepodobnejší faktor. Tým faktorom je zmena chemickej kompozície pôdy. Dopad popolu na pôdu krátko po dopade asteroidu do nej mohol pridať fosfor, čo by uvoľnilo do pôdy viac živín. S väčším množstvom potravy mohli krytosemenné rastliny poraziť iné druhy. Zároveň sa začali ťahať do výšky a zakryli aj oblohu, čím sa do dažďového pralesa začalo dostávať menej svetla.

„Jedna historická udalosť dokázala zmeniť celú ekologickú a evolučnú trajektóriu tropických dažďových pralesov. Dažďové pralesy modernej doby sú vedľajším produktom toho, čo sa odohralo pred 66-miliónmi rokov,“ vysvetľuje paleopalynológ Carlos Jaramillo.

Jaramillo tvrdí, že to, čo sa stalo po dopade asteroidu nás môže veľa naučiť o tom, čo sa bude diať po globálnom otepľovaní. Tvrdí, že príroda sa dokáže zotaviť a po určitom čase si dokáže obnoviť diverzitu, no nie je to krátky proces.

Štúdia publikovaná vo vedeckej publikácii Science je prvou svojho druhu, ktorá sa pozerá na tropické ekosystémy krátko po dopade asteroidu ukončujúceho vládu dinosaurov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre