Úpravou týchto 5 nastavení znížite spotrebu energie smartfónu, ktorý vám potom vydrží fungovať o niekoľko hodín dlhšie

Pozrite sa na 5 funkcií telefónu, ktorých úpravou môžete ušetriť kvantum energie a tak predĺžiť výdrž batérie na jedno nabitie. Mnohé z týchto funkcií ani riadne nevyužívate!

slaba bateria smartfonu
Zdroj: dednuel images / Shutterstock.com

Batérie našich mobilov bývajú najviac skúšaným komponentom. Väčšina z nás batériu smartfónu nabíja každý deň a nie je ničím výnimočným, ak smartfón nabíjame aj dvakrát, aby vydržal fungovať počas celého dňa. Každá batéria má určitý životný cyklus, ktorý je zväčša okolo 400 až 600 nabití, čo zodpovedá približne dvom rokom používania mobilu. Nesprávnym zaobchádzaním so smartfónom môžeme ale spôsobiť, že batéria degraduje rýchlejšie, než by mala.

Dnes sa ale nebudeme venovať degradácii batérie telefónu, ale nastaveniam, prostredníctvom ktorých viete pridať batérii vášho mobilu extra energiu. Aby sme boli presní, nejde tak o energiu navyše, ale skôr o to, aby telefón fungoval úspornejšie. Najlepšie na týchto nastaveniach ale je, že ich úpravou negatívne neovplyvníte vo veľkej miere to, ako fungujete so smartfónom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že najväčším žrútom energie je obrazovka telefónu. Predpokladáme, že radu, aby ste znížili jas, ste už počuli a možno ju aj praktizujete. Dnes sa pozrieme ale na pokročilejšie funkcie, ktoré sa tak často nespomínajú.

Toto je 5 nastavení, pomocou ktorých predĺžite výdrž smartfónu na jedno nabitie

Znížte si rozlíšenie obrazovky

Možno ste to nevedeli, ale rozlíšenie displeja vo veľkej miere vplýva na to, koľko energie potrebuje obrazovka smartfónu na svoje fungovanie. Platí tu pravidlo, že čím nižšie máte rozlíšenie, tak tým menej energie displej spotrebuje. Najlepšie na tom je, že mnoho smartfónov používa až nezmyselne vysoké rozlíšenie, napríklad 3840×2160 pixelov. Ak ho zmeníte, napríklad na 2560×1440 pixelov, tak vedzte, že veľký rozdiel nepostrehnete. V prípade menších telefónov, by sme sa nebáli zvoliť ani nižšie rozlíšenie, napríklad 1544 x 720 bodov. Rozdiel v kvalite nie je tak dramaticky, no vo výdrži batérie pocítite zásadnú zmenu k lepšiemu.

zmena rozlisenia displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Treba ale povedať, že týmto nastavením nedisponujú všetky smartfóny, väčšina ale áno. Dostanete sa k nemu cez nastavenia obrazovky. Prípadne si nastavenie vyhľadajte cez našepkávač. Ako budete funkciu hľadať, tak nezabudnite písať aj s diakritikou.

zmena rozlisenia displeja smartfonu kde najst funkciu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pre tých, ktorí nevedia, tak nižšie rozlíšenie je menej energeticky náročnejšie z dôvodu, že smartfón musí vynaložiť menej energie na to, aby efektívne podsvietil všetky pixely. Inými slovami, nižšie rozlíšenie znamená menej pixelov, ktoré musí displej aktívne osvetliť. Rovnako sa menej namáhajú aj ďalšie komponenty telefónu, ktoré vykresľujú obraz.

Znížte si frekvenciu displeja

Pri obrazovke telefónu ešte zostaneme. Ďalším žrútom energie je vysoká zobrazovacia frekvencie. Zatiaľ, čo 2-3 roky dozadu bolo štandardom, že telefóny dokážu zobraziť 60 Hz za sekundu, teda obrazovka telefónu sa vie obnoviť 60-krát, tak dnešným trhovým štandardom je 120 Hz alebo viac. No v mnohých prípadoch ide o „zbytočný luxus“, ktorý nevyžujeme v tak vysokej miere. Preto, ak chcete ušetriť energiu, tak si frekvenciu Hz znížte na 60 Hz, prípadne na 90 Hz, ak vám telefón ponúka aj túto možnosť.

znizenie frekvencie displeja nastavenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Týmto nastavením môžete ušetriť približne 10% energie, ktorú by obrazovka smartfónu inak spotrebovala.

Vypnite si 5G sieť

Nie je žiadnym tajomstvom, že pokrytie 5G signálom je čoraz dostupnejšie. Pravdepodobne aj vy máte 5G smartfón a bez ohľadu na to, či ste v pokrytí tohto typu siete, tak telefón sa v pravidelných intervaloch snaží pripojiť k tomu typu siete. Okrem toho, že na to mína energiu, tak zároveň aj samotná 5G sieť je energeticky náročnejšia. K týmto nastaveniam sa dostanete cez nastavenia SIM karty.

Mimochodom, zmenou preferovanej siete z 5G na 4G, môžete ušetriť niečo medzi 6 až 11% energie, odhalila štúdia.

Vypnite si push notifikácie pre menej dôležité aplikácie

Nemusí sa to zdať, ale upozornenia sú jedným z najväčších žrútov energie telefónu. Dôvodom nie je ani tak samotné upozornenie, ale to, čo nasleduje potom. Telefón vám zväčša zavibruje a rozsvieti sa displej a všetko sa „zobudí“. Denne priemerný používateľ môže dostať aj 100 a viac upozornení z desiatok aplikácií. Preto vám odporúčame, aby ste ich vypli pri aplikáciách, ktoré nie sú pre vás tak dôležité. Môže ísť napríklad o rôzne hry.

xiaomi zoznam aplikácii
Zdroj: vosveteit.sk

Prepnite sa na Wi-Fi, ak je k dispozícii

Dnes mnohí z nás majú neobmedzené mobilné dáta. Je to pohodlné, už nemusíme riešiť, či sme náhodou neminuli viac dát, ako máme predplatených a zároveň môžeme byť neustále online.

Experiment ukázal, že to, aby vás smartfón udržal pripojených k mobilným dátam, je o viac ako 50% energeticky náročnejšie, ako keby ste boli pripojení k Wi-Fi sieti. Preto, ak máte možnosť byť pripojení k Wi-Fi sieti namiesto mobilných dát, využite to. Batéria vášho smartfónu sa vám poďakuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre