Ako vplýva rozlíšenie displeja na výdrž batérie nášho smartfónu? Výsledok vás možno prekvapí!

Čím viac pixelov, tým menšia výdrž nášho smartfónu na jedno nabitie. Pozrite sa, ako vplýva rozlíšenie displeja na našu výdrž batérie.

Redmi Note 12 Pro 5G displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď sa pozrieme na parametre displeja, medzi tými výraznejšími nájdeme okrem veľkosti jeho uhlopriečky, či výšky obnovovacej frekvencie aj jeho rozlíšenie. Množstvo novších smartfónov dnes ponúka aj 4K rozlíšenie (3840×2160 pixelov), či 2K rozlíšenie známe aj ako QHD (2560×1440 pixelov). V minulosti sme sa však mohli bežne stretávať s nižším rozlíšením ako FullHD alebo len HD, čo dnes nájdeme aj v lacnejších modeloch. Viac pixelov by však logicky malo znamenať aj vyššiu spotrebu batérie. Je to však skutočne pravda? A prečo by mal počet pixelov vplývať na batériu nášho smartfónu a jeho výdrž? Odpoveď nám prináša portál droidviews.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Aké rozlíšenie vieme na trhu nájsť?

Ako sme si už v úvode načrtli, v smartfónoch zvyčajne nájdeme štyri základné druhy rozlíšenia displeja, pričom čím vyššie rozlíšenie smartfónu je, tým väčšiu spotrebu batérie môžeme očakávať. Dôvod ale nebude taký, aký by ste očakávali. V každom prípade sa najskôr pozrieme na to, aké rozlíšenie zvyčajne v smartfónoch nájdeme a až potom si rozoberieme, prečo na batériu tento parameter vplýva tak, ako vplýva. Najnižším rozlíšením, aké štandardne v smartfónoch vieme nájsť je HD rozlíšenie. To sa symbolizuje ako 1280×720 pixelov, čo nie je veľa. Zvyčajne ho nájdeme v lacnejších alebo starších modeloch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Recenzia_Samsung Galaxy A52 5G_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Druhým rozlíšením, ktoré je o niečo viac využívané, je FullHD rozlíšenie. To sa značí aj ako 1920×1080 pixelov a možno ho vo svojom smartfóne máte aj vy. Toto rozlíšenie však vplýva na výdrž batérie menej priaznivo, ako prvé rozlíšenie. Čoraz častejšie nájdeme v smartfónoch rozlíšenie QHD známe tiež aj ako 2K, to má 2560×1440 pixelov. Vo vlajkových lodiach však vieme nájsť aj 4K rozlíšenie s veľkosťou 3840×2160 pixelov. Teraz sa teda poďme pozrieť na to, prečo tieto čísla vplývajú na výdrž nášho smartfónu na jedno nabitie.

Množstvo pixelov vplýva na výdrž batérie

Poďme si porovnať jeden LED pixel so štyrmi menšími, ktoré zapĺňajú rovnaký priestor. Ak by sme premýšľali nad rovnakým svetlom, ktoré cez tieto pixely musí prejsť, je možné, že 4 menšie pixely by svoju prácu vykonali o niečo efektívnejšie. Takto ale naše displeje nepracujú. V skutočnosti sa pri spotrebe energie našej batérie musíme zamerať spracovateľský výkon. Viac pixelov v praxi teda znamená viac elementov, ktoré treba zaobstarať, čo vedie k väčšej záťaži pre CPU a GPU nášho smartfónu.

Samsung Galaxy Z Flip 3 recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

S menším počtom pixelov displeja teda dávame nášmu smartfónu menšiu záťaž na hardvér, čo vedie aj k nižšej spotrebe energie našej batérie. Okrem toho s menším počtom pixelov dokážeme zo smartfónu dostať lepší výkon a nižšiu teplotu, náš smartfón sa teda nemusí toľko zahrievať. Väčší počet pixelov ale znamená lepšie zobrazenie obsahu na displeji, čo by sme za nižšiu spotrebu batérie zrejme nevymenili. Kompromisom teda častokrát býva lepší čipset, ktorý je schopný pracovať efektívnejšie, pokročilé chladenie a samozrejme aj väčšia batéria. Zariadenia s väčším rozlíšením displeja sa teda určite báť nemusíme, hoci niekedy môže byť na škodu.

Rovnako treba uviesť, že mnoho výrobcov ponúka v nastaveniach telefónu možnosť zmeny rozlíšenia displeja (pozn. redakcie: tieto nastavenia ponúkajú najmä vlajkové telefóny a zariadenia strednej vyššej triedy). Nie je preto na škodu niekedy skúsiť nižšie rozlíšenie, aby ste videla reálny dopad úpravy rozlíšenia na výdrž batérie.

Aké rozlíšenie displeja má váš smartfón? A ste spokojní aj s výdržou batérie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre