NávodySpravodajstvo

Ako vplýva 5G na spotrebu energie batérie? Štúdia odhalila, o koľko sa vám rýchlejšie vybije smartfón!

5G ponúka rýchlejšie pripojenie a ďalšie výhody, no pýta si viac batérie. Ak ste ochotní urobiť kompromis, toto nastavenie zmeňte.

Na našom portáli sa často venujeme spotrebe batérie, ktorú možno považovať za jednu zo základných charakteristík toho, či sa nám so smartfónom pracuje dobre. Nové zariadenia by mali vydržať čo najdlhšie, pričom staršie vymieňame v momente, kedy už batéria nestíha za našimi dennými potrebami.

Venujeme sa hlavne starostlivosti o batériu, aby vám vydržala čo najdlhšie alebo aplikáciám, ktoré zbytočne spotrebúvajú veľké množstvo batérie. Tentokrát sa však pozrieme na funkciu, ktorá ponúka rovnaké množstvo výhod ako aj nevýhod, 5G pripojenie. 5G je ďalšou generáciou bezdrôtového pripojenia a sľubuje vyššie prenosové rýchlosti. Zároveň nás ale nemôže prekvapiť ani to, že je náročnejšie na batériu. Otázkou teda ostáva, oplatí sa používanie 5G siete, alebo nie?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vypnúť alebo nevypnúť?

Výskumy portálu Ookla zistili, že ak používame 5G sieť, batéria sa môže míňať až o 6 až 11% rýchlejšie ako pri pripojení na 4G. Situácia sa však líši hlavne podľa procesoru v smartfóne. Procesory Snapdragon 8 Gen 2 zaznamenávajú najmenšiu spotrebu batérie spomedzi všetkých skúmaných zariadení. Ak vás znepokojuje vyššia spotreba batérie pri používaní 5G siete, experti odporúčajú prejsť na novší model smartfónu.

Ak ale nehodláte prejsť na nové zaradenie, aké sú vaše možnosti? Ako sme už spomenuli, 5G ponúka oveľa vyššiu rýchlosť a ďalšie výhody, ktoré nás môžu lákať k používaniu tejto siete. Na druhú stranu ale treba spomenúť, že táto sieť je stále relatívnou novinkou a ani jej pokrytie nie je také dokonalé. Znamená to, že v určitých častiach Slovenska sa k 5G vôbec nedostanete.

Ak chcete šetriť batériu v smartfóne, riešenie je jednoduché, obmedzte používanie 5G a ostaňte aspoň nateraz na 4G sieti. Pre smartfóny nie je náročné len samotné používanie 5G siete, no vyhľadávanie dostupných sietí taktiež spotrebováva batériu.

Zakázanie pripojenia na 5G sieť je jednoduché a zaberie vám minútku. Otvorte si nastavenia a nájdite nastavenia týkajúce sa mobilných pripojení. Upozorňujeme, že nastavenia sa môžu na rôznych modeloch smartfónov líšiť.

Preferovanie 4G siete

Na Xiaomi zariadeniach si otvorte nastavenia a vstúpte do nastavení SIM karty a mobilných sietí.

Ako ušetriť až 11% spotreby batérie?
Zdroj: Vosveteit.sk

V novom okne kliknite na SIM kartu, ktorej chcete upraviť pripájanie sa na 5G sieť.

Ako ušetriť až 11% spotreby batérie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí vás smartfón opäť navedie do ďalšieho okna, v ktorom kliknite na Voľbu typu siete.

Ako ušetriť až 11% spotreby batérie?
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto okne si môžete vybrať aký typ siete má váš smartfón preferovať. Tí ktorí majú podporu 5G siete uvidia že ako prvú bude smartfón vyhľadávať sieť tohto typu a až potom sa pripojí na dostupnú 4G sieť.

Ako ušetriť až 11% spotreby batérie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Stačí si nastaviť aby váš smartfón preferoval 4G sieť a hotovo. 4G je síce pomalšia, no šetrnejšia k vašej batérií. Výhodou je aj to, že zariadenie nebude míňať výkon na vyhľadávanie 5G sietí, ktoré nemusia vždy byť dostupné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close