Umelá inteligencia dokáže elektrárňam pomôcť šetriť energiu a zachytiť viac oxidu uhličitého

Pri zachytávaní oxidu uhličitého vytvoreného spaľovaním paliva sa môže míňať energia, ktorá by išla ľuďom.

Umelá inteligencia môže pomôcť elektrárňam zraziť emisie a zachytiť viac oxidu uhličitého
Zdroj: Bing Image Creator

Keď elektrárne spaľujú palivo na výrobu elektriny, počas tohto procesu vzniká oxid uhličitý, škodlivý skleníkový plyn. Elektrárne môžu CO2 odchytávať, ak plyn prejde cez vodu, ktorá obsahuje vápenec. Tento proces si vyžaduje dodatočnú energiu, ktorú elektrárne môžu získať veternou turbínou.  

Problém je, že v prípade kľudnejšieho počasia tento proces čerpá energiu nie z turbíny, ale z elektriny, ktorá by sa poslala do siete. Výskumníci z University of Surrey vytvorili umelú inteligenciu, ktorá dokáže tento proces riadiť a šetriť tým energiu. Tento AI model dokáže predpovedať, čo sa stane a poslať do systému menej vody, ak treba zachytiť menšie množstvo oxidu uhličitého alebo ak nie je k dispozícii dostatočné množstvo energie z obnoviteľných zdrojov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci trénovali Umelú inteligenciu na základe skutočnej tepelnej elektrárne. Ukázalo sa, že ich model dokázal zachytiť o 16,7% viac oxidu uhličitého, pričom použil o 36,3% menej energie z energetickej siete. 

“Typicky systémy na zachytávanie oxidu uhličitého pracujú konštantne rovnakým tempom. Neberú teda ohľad na meniace sa externé podmienky. V našej štúdii sme však ukázali, že môžeme umelú inteligenciu naučiť na vykonanie malých zmien, ktoré by ale viedli k ušetreniu veľkého množstva energie. Ďalšou výhodou je zachytenie väčšieho množstva oxidu uhličitého,” tvrdí Jin Xuan, jeden z autorov štúdie.  

Nachádzame sa uprostred krízy globálneho otepľovania, ktorá sa podľa názoru väčšiny odborníkov bude len zhoršovať a už teraz hrozí, že v budúcnosti budeme čeliť vážnym problémom. Vedci volajú po výraznom zrazení emisií skleníkových plynov, hlavne oxidu uhličitého. Mnohé spoločnosti v posledných rokoch investujú do vývoja systémov na odchyt CO2.  

Zachytávanie CO2 a šetrenie energie

Nová štúdia našla spôsob, ako dynamicky optimalizovať proces zachytávania oxidu uhličitého pomocou umelej inteligencie. Ako sme už spomenuli, hlavným cieľom výskumníkov bolo minimalizovať spotrebu energie z neobnoviteľných zdrojov a maximalizovať množstvo zachyteného oxidu uhličitého.  

“Rapídny proces industrializácie a meniaci sa životný štýl, či spôsob akým míňame energiu viedol k výraznému nárastu dopytu po energiách. Emisie oxidu uhličitého z elektrární predstavujú globálne približne 35% celkových emisií oxidu uhličitého. Za rok to tvorí viac ako 34-miliárd ton CO2. Odbor obnoviteľnej energie síce rastie výrazným tempom, no množstvo emisií vytvorených energetickým sektorom musí byť adresované,” píšu autor štúdie.  

Vedúci experti v tomto smere sa zhodujú. Zachytávanie oxidu uhličitého a jeho následné uskladňovanie môže byť technológiou, ktorá nám umožní dosiahnuť nulové emisie. Hoci existuje už niekoľko priemyselných projektov na zachytávanie oxidu uhličitého, náklady na tento proces sú prekážkou, ktorá bráni širšiemu uplatneniu tejto technológie globálne. Nová štúdia však ukazuje, že umelá inteligencia by nám v tomto smere už čoskoro vedela pomôcť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre