Túto funkciu v Gmaile si vypnite, ušetrí vám to kopu úložného priestoru v smartfóne!

Aplikácia Gmail má predvolene zapnuté jedno nastavenie, ktoré vám môže zabrať pomerne veľa úložného priestoru v smartfóne. Vypnúť ho zaberie sekundu.

Gmail
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Majitelia Android smartfónov sú určite dobre oboznámení s balíkom Google, pomocou ktorého získate prístup ku cloudovému úložisku, galérii alebo mailovej schránke Gmail. Túto mailovú schránku používa väčšina z nás.

Možno sa už stalo aj vám, že ste nemali v smartfóne dostatok voľného miesta, hoci ste v poslednej dobe nič nesťahovali. Chyba nemusí byť vo vašom smartfóne, ale v jednom nastavení, ktoré je predvolene zapnuté v službe Gmail. Ide o automatické ukladanie príloh do vášho smartfónu a postupne vám môže mailová schránka zaplniť všetko miesto v telefóne bez toho, aby ste o tejto funkcii vedeli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Túto funkciu si vypnite, ušetrí vám úložný priestor!

Riešenie je našťastie jednoduché. Stačí ak si otvoríte Gmail, kliknete na ikonu troch vodorovných čiarok v ľavom hornom rohu a nájdete na spodku zoznamu Nastavenia. Otvorí sa vám okno, v ktorom uvidíte prihlásené účty a tu si stačí vybrať ten, pre ktorý chcete ukladanie príloh vypnúť. Otvorí sa vám okno, v ktorom uvidíte veľa rôznych nastavení. Posúvajte sa dole, kým neuvidíte možnosť stiahnutie príloh. Toto nastavenie je predvolene zapnuté, no stačí kliknúť na modrú fajku a prílohy sa vám prestanú do smartfónu ukladať.

AKo si uvoľniť miesto v Gmaily, alebo smartfóne
Zdroj: Vosveteit.sk

Problémy s miestom

Možno však nemáte problémy s miestom v smartfóne, ale priamo v mailovej schránke. Gmail ponúka zdarma 15 GB voľného miesta, čo je na maily viac než dosť, no ak pracujete s veľkými prílohami, ľahko si toto miesto zaplníte.

Našťastie si môžete maily vyhľadať pomocou rôznych kategórii, pričom najužitočnejšou je kategória prílohy. Ak ste na smartfóne, otvorte si Gmail, kliknite na vyhľadať a pod lištou sa vám zobrazia rôzne kategórie. Ak si chcete rýchlo uvoľniť miesto, odporúčame hľadať maily s audio alebo video prílohami, pretože tie bývajú spravidla najväčšie. No oplatí sa pozrieť aj po prílohách s fotografiami.

AKo si uvoľniť miesto v Gmaily, alebo smartfóne
Zdroj: Vosveteit.sk

Gmail ponúka aj niekoľko ďalších vyhľadávacích trikov, o ktorých ste možno nevedeli. Pomocou nich nájdete aj tú najzapotrošenejšiu správu. Prvým je triedenie vyhľadávania. Samozrejme že každý pozná možnosť triediť správy podľa príjemcu, alebo predmetu. Google však ponúka rozšírené možnosti, vďaka ktorým si môžete vytriediť správy podľa časového úseku, veľkosti, prílohy alebo slov, ktoré by sa mali v maily nachádzať.

V rozšírených nastaveniach je obzvlášť užitočnou možnosť vytriediť si maily podľa veľkosti. V tomto prípade stačí do vyhľadávacieho okna napísať veľkosť, pričom si môžete sami určiť či hľadáte v kilobajtoch, megabajtoch, alebo gigabajtoch. Rýchlo tak nájdete staré a nepotrebné maily, ktoré vám zaberajú miesto v schránke. Tie potom stačí vymazať a hotovo.

Triedenie mailov v Gmaili
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ale kliknete na ikonu koša, maily sa nevymažú úplne, no presunú sa do „koša“. Ide o priečinok z ktorého si ich viete ešte obnoviť, ak by došlo k omylu. Maily sa natrvalo odstránia po 30 dňoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre