NávodySpravodajstvo

Potrebujete si pretriediť nepotrebné e-maily? Služba Gmail vám vďaka týmto trikom ušetrí kopu roboty!

Spoločnosť Google priniesla do svojej mailovej schránky Gmail niekoľko možností, ako si urýchliť prácu.

Mailová schránka Gmail ponúka 15 GB voľného miesta. Keď sa vám toto miesto minie, môžete si zakúpiť dodatočný priestor, no niekedy to vôbec nie je treba. V schránke sa častokrát nachádza celá kopa starých a nepotrebných mailov, ktoré by sme si mali z času na čas pretriediť.

Lenže ako na to? Upratovanie mailovej schránky sa zdá byť zdĺhavou robotou, no pomocou tohto jednoduchého triku si môžete prácu niekoľkonásobne zjednodušiť, píše portál How-To Geek.

Vyhľadávací nástroj v Gmaile

Vyhľadávacie okno ponúka niekoľko užitočných funkcií, o ktorých ste možno netušili. Pomocou neho môžete vyhľadať maily z určitého obdobia, napríklad všetky, ktoré sú staršie ako vami zadaný rok. Prostredníctvom príkazu „older_than:1y“ (pozn. redakcie: Bez úvodzoviek) sa vám zobrazia všetky e-maily, ktoré sú staršie ako jeden rok. Číslovku môžete zameniť podľa toho, aké staré maily chcete odstrániť.

Ako si jednoducho vytriediť staré maily v Gmail?
Zdroj: Vosveteit.sk

Nemusíte ale hľadať e-maily len po rokoch. Namiesto „y“, ktoré v tomto prípade značí roky, môžete použiť „d“ ako dni, alebo „m“ ako mesiace. 

Nájdite e-maily v kategóriách

Ak používate na rozčlenenie e-mailov rôzne kategórie, môžete vyhľadávať špecificky v nich. Kategórie, alebo „labels“ sú rozdelenia e-mailov, ktoré sa vám zobrazujú v ľavej lište. Radia sa medzi ne napríklad správy s hviezdičkou, koncepty, poslané e-maily, alebo dôležité e-maily. Ak chcete maily vytriediť podľa kategórie, napíšte do vyhľadávacieho okna príkaz: „label: (názov kategórie)“. Názov kategórie môžete písať aj po slovensky, Google bude vedieť, čo myslíte a v spodnej lište sa vám zobrazí funkčný príkaz.

Ako si jednoducho vytriediť staré maily v Gmail?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak chcete nájsť staršie správy v určitej kategórii, príkazy môžete spojiť nasledujúcim spôsobom: „label: (názov kategórie) older_than:1y“. V tomto prípade musíte ale najskôr napísať príkaz label a vybrať si z lišty anglickú možnosť príkazu, až potom písať ďalej.

Ako si jednoducho vytriediť staré maily v Gmail?
Zdroj: Vosveteit.sk

Rozšírené možnosti

Po vyhľadaní správ sa vám pod vyhľadávacou lištou zobrazí niekoľko možností. Môžete si e-maily dodatočne vytriediť podľa odosielateľa, príjemcu, alebo podľa toho, či má e-mail prílohu, alebo nie.

Ako si jednoducho vytriediť staré maily v Gmail?
Zdroj: Vosveteit.sk

Staré správy s prílohami totiž patria k najväčším „žrútom“ miesta. Staré súbory už nepotrebujeme, alebo ich máme zálohované niekde inde. Po určitej dobe sa tak stávajú niečím, čo len zapĺňa dostupné miesto v e-mailovej schránke. Medzi najväčšie prílohy sa radia hlavne video a audio súbory.

Vymazanie starých e-mailov

Keď ste už nastavili aké maily chcete vymazať, teraz ich môžete označiť. Najjednoduchším spôsobom je kliknutie na ikonu označiť všetky. Následne kliknite na ikonu presunúť do koša.

Ako si jednoducho vytriediť staré maily v Gmail?
Zdroj: Vosveteit.sk

Počas tohto kroku sa vás Gmail nespýta, či naozaj chcete presunúť maily do koša a preto si treba skontrolovať, či nemáte predsa len označené niečo, čo potrebujete. Ak by došlo k omylu, mail si viete ešte obnoviť z koša.

Všetky označené a vymazané maily sa presúvajú do koša a po 30 dňoch sú vymazané nadobro.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close