Návody

Trávite veľa času na mobile? Pozrite sa na niekoľko jednoduchých trikov, ako obmedziť dobu, strávenú na smartfóne

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov, no je mimoriadne jednoduché, aby sme sa na nich stali závislými.

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Používame ich denne či už na komunikáciu s priateľmi, prácu alebo zábavu. Ak si myslíte, že používate svoje zariadenie až príliš, našťastie existuje niekoľko trikov, ako sa od obrazovky mobilu odpútať.

Obmedzte notifikácie

Facebook, Instagram či iné aplikácie zaplavujú vašu obrazovku množstvom notifikácií, ktoré sa považujú za jeden z najväčších pútačov pozornosti. Ak sa rozsvieti obrazovka s novou správou od kamaráta, chceme na ňu rýchlo odpovedať a keď sa nám objaví upozornenie o novom príspevku, okamžite ideme pozrieť, čo kto pridal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je nesmierne jednoduché a návykové dostať sa do cyklu, kedy sa s každou novou notifikáciou prestávame venovať práci a na pár minút si skontrolujeme čo je nové. Zároveň môžeme mať problém so sústredením, ak vám každú chvíľu bliká telefón s novým upozornením.

Riešenie je jednoduché, stačí si v nastaveniach deaktivovať upozornenia. Telefón vás už nebude otravovať a vy sa môžete v kľude venovať povinnostiam.

Pretrieďte si domovskú obrazovku

Domovská obrazovka sa vám zobrazí ako prvá pri odomknutí smartfónu, čo môže tiež ovplyvniť to, čo robíme. Ak máme na domovskej obrazovke Facebook, Instagram či nejaký hry, máme nutkanie si ich rýchlo skontrolovať predtým, ako sa vrátime k práci.

Pretriedenie domovskej obrazovky môže byť efektívnym spôsobom, ako sa venovať tomu, čo naozaj potrebujeme a nestrácať čas zbytočnosťami. Ak máme na domovskej obrazovke len dôležité aplikácie, potom sa naša práca stane efektívnejšou. Odporúčame preto odstrániť všetky skratky, ktoré na domovskej obrazovke nepotrebujete.

Vymažte si rušivé aplikácie

Ak vyššie uvedená metóda nezabrala, môžete zvoliť drastickejší prístup. Vymazaním nepotrebných aplikácií či hier, sa zbavíme nutkania ich neustáleho kontrolovania. Sociálne médiá sa považujú za jedny z najnávykovejších, preto ich odstránenie môže byť skvelým spôsobom, ako na telefóne stráviť menej času.

Režim focus

Mnoho Android zariadení prichádza s takzvaným režimom focus, ktorý potlačí notifikácie rušivých aplikácií. Sami si pritom môžete zvoliť, ktoré aplikácie sú pre vás dôležité a ktoré považujete za rušivé. Zároveň si môžete režim focus nastaviť len počas pracovnej doby, aby ste neboli ničím rušení.

Digitálna rehabilitácia

Trošku paradoxné, no ak chcete tráviť na smartfóne menej času, aj na to existuje aplikácia. Sú ňou vybavené mnohé Android zariadenia, ktoré vám pomocou digitálnej rovnováhy pomôžu používať smartfón zdravším spôsobom. Digitálna rovnováha vám uzamkne aplikácie ak prekročíte určitý limit. Môžete si tam nastaviť aj denný režim, kedy sa v určitom čase zariadenie prepne do spánkového režimu a obmedzí upozornenia. Túto aplikáciu nájdete v Nastaveniach telefónu.

Odložte smartfón na pár dní

Drastickejšie riešenie, no ak vás trápi čas strávený na mobile, aj takýto drastický „digitálny detox“, vám môže pomôcť, vyžaduje si však pevnú vôľu. Nepotrebujete odinštalovať aplikácie, ani ich zamykať, stačí, ak si na pár dní smartfón odložíte a vôbec sa doňho nepozriete. Môžete si však aj vybrať deň v týždni, počas ktorého mobil do rúk nezoberiete. Stačí len pár týždňov a spravíte si z toho zvyk.

Nenabíjajte smartfón pri posteli

Zahľadieť sa do smartfónu môžeme najčastejšie tesne pred spaním, keď strávime ešte hodnú chvíľu prezeraním si sociálnych sietí alebo hraním hier. Ak sa chcete zbaviť závislosti na mobile, odporúča sa nabíjať zariadenie v inej miestnosti. Nebudete tak nútení pred spaním zobrať mobil do rúk a zlepší sa aj kvalita vášho spánku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close