Trápi vás pomalé Wi-Fi v smartfóne? Pozrite sa, kde môže byť problém a ako ho vyriešiť!

Pomalý internet nemusí trápiť len majiteľov PC, no častokrát sa vyskytuje aj na smartfónoch.

Slaba Wi-Fi mobil
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Smartfóny sú jedným z hlavných spôsobov akým sa dnes pripájame na internet, no aj tieto zariadenia môžu trpieť pomalým pripojením.

Ak sa s týmto problémom trápite aj vy, existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako si môžete problémy s pomalým internetom vyriešiť. Nižšie vám popíšeme niekoľko najčastejších príčin, prečo môže byť internet vo vašom smartfóne pomalý.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zlá poloha routera

Väčšina domácností má doma bezdrôtovú sieť Wi-Fi, cez ktorú sa pripája na internet a možno ste si všimli, že je práve vaše pripojenie pomalé. Ak ste postrehli problém len v určitých miestnostiach domácnosti, potom by ste ho mohli vyriešiť premiestnením routera na lepšie miesto. Vo všeobecnosti platí, že by mal byť Wi-Fi router v strede domácnosti, no občas sa objavia aj výnimky. Šírenie Wi-Fi signálu ovplyvňujú nielen betónové steny, ale aj rôzne reflexné povrchy, ako napríklad sklo, zrkadlá alebo aj obrazovka televízie.

Ak chcete vedieť čo všetko ovplyvňuje šírenie Wi-Fi signálu, do pozornosti dávame tento článok. Keď však trpíte pomalou Wi-Fi, presunutie routera na iné miesto môže vaše problémy vyriešiť. Odporúčame aj aplikáciu WiFi AR, ktorá dokáže v rozšírenej realite odhaliť, kam až siaha signál.

Android_ako zistit intenzitu signalu WiFi A
Zdroj: Vosveteit.sk

Môžete si to jednoducho otestovať. Vaše zariadenie má ukazovateľ sily signálu a ak vám svietia všetky paličky, potom je váš signál dostatočný a chybu by ste mali hľadať inde. Rovnako to platí aj keď stojíte vedľa routera a váš internet je aj napriek tomu pomalý.

Preplnená Wi-Fi

Bezdrôtové siete fungujú na určitých frekvenciách, no ak Wi-Fi vášho suseda pracuje na rovnakej frekvencii, potom sa môžu navzájom rušiť. Výsledok je pomalá Wi-Fi pre obe strany. S týmto problémom sa môžeme najčastejšie stretnúť v bytovkách, kde je veľa routerov na malej ploche. Riešením je prepnúť router na iný kanál, kde nie je až toľko aktívnych zariadení. Najlepší kanál vám môžu pomôcť nájsť rôzne aplikácie, napríklad Wi-Fi Analyzer v Obchode Play. Prípadne prepnite 2.4 GHz pásmo na 5 GHz, ktoré spravidla býva menej predplnené.

Wi-Fi analyzer_preplnenost kanalov
Zdroj: Vosveteit.sk

Šum

Wi-Fi môže fungovať v 2,4 GHz a 5 GHz pásme. Ak používate 2,4 GHz pásmo, signál dočiahne ďalej, no je o čosi pomalší. Zároveň ale treba podotknúť, že toto pásmo je náchylnejšie na rôzny šum. V domácnosti máme veľa spotrebičov a ďalších zariadení, ktoré môžu routeru robiť problémy. Tie môžu narúšať Wi-Fi signál. Medzi tieto zariadenia patria mikrovlnky, bezdrôtové zvončeky, telefóny a ďalšia bezdrôtová elektronika.

Prepnutím na 5 GHz pásmo môžete svoje problémy vyriešiť. Zároveň ale majte na pamäti, že toto pásmo necestuje až tak dobre cez rôzne prekážky ako 2,4 GHz. V 5 GHz pásme ale pracuje oveľa menej zariadení, čo znamená, že vašu bezdrôtovú sieť nebude prakticky nič rušiť a váš internet bude o čosi rýchlejší.

Pomalá sieť

Pomalý internet na smartfóne možno máte preto, lebo ste pripojení k pomalej sieti. Ak ste doma, Wi-Fi sieť môžu ovplyvňovať rôzne faktory. Pozeranie online filmov, online hry či sťahovanie zaťažuje váš router a môže spôsobiť pomalšie prehliadanie pri iných činnostiach. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, pomôže nastavenie si priority Wi-Fi pomocou nastavení vášho routera, kedy telefónu dáte vyššiu prioritu ako ostatným zariadeniam v sieti.

Zlé pokrytie

Pomalý internet sa nemusí týkať len Wi-Fi, ale aj mobilných dát. Ak sa pripojíte na web cez dáta a všimnete si pomalú rýchlosť, možno sa nachádzate v regióne, ktorý nemá dostatočné pokrytie.

Pokrytie môže ovplyvňovať množstvo faktorov, napríklad vzdialenosť od najbližšej veže, alebo počet ľudí, ktorí sa pokúšajú v jednu chvíľu pripojiť na rovnakú vežu. Preto si pomalšiu mobilnú sieť môžeme všímať napríklad na koncertoch alebo iných veľkých podujatiach. V týchto prípadoch sa môže vaše zariadenie prepnúť z 5G na pomalšie 4G, no ak je pripojenie veľmi zlé, môže preskočiť až na 3G. V tých najhorších prípadoch ale nemáte prístup k mobilným dátam vôbec.

Reštartujte nastavenia Wi-Fi siete

Každý technik, keď s ním prídete s problémom, tak sa opýta, či ste reštartovali zariadenie. Verte či nie, toto väčšinou pomôže. Má to súvis s tým, že dôjde k zastaveniu všetkých procesov, z ktorých niektoré môžu fungovať nesprávne, a k premazaniu dočasnej pamäte. Platí to aj v prípade Wi-Fi sietí. Preto, ak ste nenašli príčinu, prečo vám internete nejde ako má, tak reštartujte Wi-Fi nastavenia v telefóne.

Pomalý telefón

Niekedy ale chyba nie je vôbec v internete. Pomalšie rýchlosti si môžete všimnúť aj v prípade, ak už ste ten istý smartfón používali niekoľko rokov. Wi-Fi môže pracovať optimálne a aj prenosové rýchlosti môžu byť vysoké, no ak si s tým váš smartfón nedokáže poradiť, potom si počkáte tak, či tak.

Staršie zariadenia môžu mať problémy napríklad s načítavaním stránok alebo nemusia stíhať spracovávať grafiku v náročnejších online hrách. Rovnakému problému môžete čeliť aj v prípade, ak používate staré a neoptimalizované aktualizácie.

Prekvapení ale môžu ostať aj majitelia nových zariadení. Ak vám na pozadí pracuje veľa náročných aplikácií, ktoré sa neustále synchronizujú alebo pripájajú na internet, aj tieto aplikácie môžu rýchlo zaplniť dostupné vlnové pásmo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre