Toto sú najčastejšie typy online podvodov, s ktorými sa môžete stretnúť, hlási veľká banka. Už sa vás pokúsili takto nachytať?

Česká Komerčná banka informuje o dramatickom náraste rôznych podvodov. Kyberzločinci najčastejšie využívajú tieto taktiky.

aktualna tema hacker peniaze
Zdroj: Vosveteit.sk, Freepik.com

Počet internetových podvodov prudko narastá, na čom sa zhodujú nielen experti, ale aj inštitúcie, ktoré sú postihnuté najčastejšie. Len toto leto bezpečnostní analytici zaznamenali rovnaký počet podvodov ako za celý rok.  

Najväčšou hrozbou sa stáva phishing, teda podvodné získanie osobných alebo finančných údajov. Podvodníci však neohrdnú nos ani nad klasickými podvodmi, cez ktoré vás pripravia o peniaze priamo. Kyberzločinci sa radi vydávajú za niekoho iného, čím sa snažia obete presvedčiť, aby im poskytli bankové informácie, alebo aby im rovno poslali peniaze. Podvodov je veľa, niektoré až vtipne primitívne, iné zas desivo komplexné. Obeťou sa môže stať každý, aj ten ktorý verí, že podobným podvodníkom nemá šancu naletieť. S ktorými podvodmi sa môžeme stretnúť najčastejšie? Pozrite sa na hitparádu najčastejších online podvodov, s ktorými sa môžete stretnúť podľa Komerčnej banky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Falošný riaditeľ 

Phishing väčšinou nebýva cielený, teda podvodníci “zbúchajú” nejakú všeobecnú správu, ktorú rozposielajú čo najväčšiemu počtu obetí. Občas sa však môže stať, že kyberzločinci vyslovene idú po nejakej spoločnosti. V takýchto prípadoch môžu stráviť dlhšiu dobu sledovaním firmy, jej internej hierarchie a komunikácie. Keď majú všetko pripravené, jedného dňa príde obeti správa.  

Najčastejšie ide o e-mail, ktorý sa štruktúrou a spôsobom komunikácie nelíši od bežnej firemnej komunikácie. Jeho odosielateľom je nadriadený a smeruje na finančné oddelenie alebo inú osobu, ktorá má na starosti financie. V správe žiada túto osobu o vykonanie urýchlenej platby zákazníkovi.  

Podvodníci v niektorých prípadoch použili techniky, proti ktorým obeť nemala najmenšiu šancu. Na internete našli dostupnú korešpondenciu šéfa spoločnosti, tú dali umelej inteligencii a tá následne vytvorila podvodný mail. Keď si to šéf postihnutej spoločnosti prečítal, podľa slovných obratov by sám uveril, že túto správu napísal on.

V tomto prípade sa vyskytujú aj podvody s falošnou faktúrou. Kyberzločinec pošle firme faktúru ako od dodávateľa, no zmení číslo účtu. Postihnutým firmám nepríde zvláštne, že sa v dokumente nachádza iné číslo účtu bez predošlého oznámenia.  

podvod s bankovou kartou
Zdroj: fizkes / Shutterstock.com

Romantické podvody 

Internetové zoznamky sú dnes mimoriadne populárne a aj to zneužívajú podvodníci. Vykonávajú takzvané romantické podvody, ktoré sú zákerné preto, lebo tiež môžu trvať nejakú dobu. Na zoznamke si podvodník nájde svoju obeť, s ktorou nadviaže reálny vzťah. Píšu si nejakú dobu, no jedného dňa táto “osudová láska” potrebuje finančne pomôcť. Podvodník si vymýšľa príbeh, ktorý zahrá na city a obeť peniaze skutočne pošle.  

Romantické podvody však môžu byť aj okaté. Ak si podvodník na vás “nenájde čas”, o peniaze môže požiadať rovno, čo by prišlo podozrivé väčšine z nás. Zároveň sa v tejto sfére objavujú podvody typu “som osamelý vojak z Afghanistanu” alebo iné. Nedávno jedna žena uverila, že sa rozpráva s ukrajinským prezidentom Zelenským, ktorý jej sľuboval spoločný život. Musela mu však najprv poslať peniaze.  

Vhishing 

Vhishing je druh phishingu, ktorý prebieha cez telefón. O phishingu sme hovorili na našom portáli veľa a cez telefón prebieha tento podvod veľmi podobne. Začína sa to nečakaným telefonátom. Keď obeť zodvihne, podvodník ju cez rôzne manipulačné techniky presviedča, aby konala zbrklo a prezradila buď svoje osobné alebo platobné informácie.  

Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Phishing 

Pred pár rokmi by nikto nepovedal, že sa phishing dokáže opäť postaviť na nohy. Podľa viacerých expertov išlo o umierajúcu podvodnú techniku, ktorá sa vrátila v plnej sile a rozrazila dvere. Podvodné e-maily, SMS správy, e-shopy či odkazy sú teraz na každom rohu. Podvodníci vytvárajú stránky, ktoré vyzerajú ako stránky oficiálnych inštitúcií, napríklad bánk alebo pošty. Cez ne sa obeť snažia presvedčiť, aby do nich zadala svoje osobné a platobné údaje. Všetky informácie a častokrát aj peniaze však idú priamo útočníkovi.  

Investičné podvody 

Ďalším najrozšírenejším typom podvodu sú rôzne investičné podvody. Nejde však len o pochybné investície, ale napríklad aj o výhodné pôžičky. Obeť uvidí na sociálnej sieti informáciu o mimoriadne výhodnej príležitosti a neodolá. Skontaktuje sa však s podvodníkom, ktorý si rád vypýta peniaze za rôzne poplatky, no svoje sľuby už nedodrží.  

Obľúbeným podvodom je aj to, že vám útočník nahovorí, že máte niekde uložené kryptomeny a aktuálne vám zarábajú nemalé peniaze. Dostanete sa však ku nim jedine ak zaplatíte poplatok.  

Podvody pribúdajú ako huby po daždi

Komerčná Banka ďalej dopĺňa, že minulý rok zaznamenala dvojnásobný nárast podvodov oproti roku 2021. Oproti roku 2018 išlo až o päťnásobný nárast. Za minulý rok odhalila Česká banková asociácia v spolupráci s Políciou Českej republiky, až 606 prípadov podvodu. Najviac podvodníci vytiahli z obete až závratných 13-miliónov českých korún. Podobne tomu je ale aj u nás, kde podvody pribúdajú ako huby po daždi.

Experti zároveň upozorňujú, že najväčšie vlny útokov sa objavujú počas leta a Vianoc. Ako sme už povedali na začiatku, len toto leto sa objavilo toľko podvodov, čo za celý minulý rok. Už o pár mesiacov sa môžeme stretnúť s ďalšou várkou podvodov aj my. Odhaduje sa, že tento rok môže počet prípadov podvodov vzrásť až o 20%. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre