Toto je 5 najpopulárnejších online podvodov v roku 2024, hovoria experti na bezpečnosť

Toto je 5 najpopulárnejších online podvodov s ktorými sa môžete v súčasnosti stretnúť. Dajte si na ne pozor, natrafiť na ne môžete prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Internet je miesto, kde viete nájsť odpovede na tie najrôznejšie otázky, nájdete tam takmer hocičo. Nie je však veľmi správne, aby sme mu slepo dôverovali. Práve v online priestore sa viete stretnúť s najrôznejšími podvodmi, dokonca aj s takými, že nebudete v tom momente chápať, kto a ako to dokázal vymyslieť. Experti z portálu uk.norton.com vypracovali rebríček najpopulárnejších online podvodov a dnes sa na to pozrieme.

Toto je 5 najčastejších online podvodov v tomto roku

Phishing

Nie je žiadnym omylom, že sa na prvom mieste nachádza práve phishing. Ide o „klasiku“, s ktorou ste sa už pravdepodobne stretli a to nie jeden raz. Pri phishingu sa hacker vydáva za niekoho iného vo veľa prípadoch ide napríklad o banku a následne žiada po obeti informácie a údaje, ktoré by však banka nikdy takýmto spôsobom nežiadala. Identifikovať podvodníka môžete napríklad podľa toho, že vám posiela napríklad e-mail z nesúvisiacej adresy, ako je to práve aj ona obrázku nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Podvodny email tvariaci sa ako od tatrabanky
Zdroj: Vosveteit.sk, príklad podvodného e-mailu

Okrem iného, pri tomto podvode, útočníci sa snažia často navodiť u obeti dojem, že musia konať okamžite. Môžu im napríklad údajne odchádzať peniaze z účtu a podobne.

Falošné upozornenie, že máte v počítači vírus

Ide o typ online podvodu, ktorý má za cieľ oklamať používateľov, aby si mysleli, že ich počítač je infikovaný vírusom alebo malvérom. Pri prehliadaní webu môžete naraziť na náhle vyskakovacie okno, ktoré tvrdí, že váš počítač je infikovaný. Tieto správy často vyzerajú naliehavé a majú za cieľ vás vystrašiť.

Android Upozornenie na virus_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk, ilustračný obrázok

V skutočnosti však väčšinou ide o sofistikovaný podvod. Súčasťou podvodu, je to, že sa vás budú snažiť presvedčiť, aby ste si stiahli a nainštalovali ich „antivírusový softvér“. Tento softvér sa často ponúka zadarmo alebo za nízku cenu a sľubuje, že vyčistí váš systém. Namiesto ochrany vášho počítača ho však infikujú vírusom.

Pri špecifických upozorneniach útočníci vedia spraviť to, že nebudete vedieť opustiť stránku, na ktorej sa vám takéto okno zobrazilo, pokiaľ neukončíte fungovanie prehliadača cez skratku CTRL ALT DELETE. Na tento útok môžu naletieť hlavne ľudia, ktorí majú menej zručností s technológiami.

Príliš dobré ponuky

Je dôležité premýšľať, keď dostanete nejakú online ponuku a položiť si otázku, či tá ponuka nie je až príliš dobrá. V praxi sa častokrát stretávame s tým, že podvodníci posielajú potencionálnym obetiam veľmi lákavé ponuky, napríklad, že za malý vklad zarobia veľa peňazí, samozrejme ide o podvod. Prípadne vám môžu ponúknuť prácu s rozprávkovým zárobkom z pohodlia vašej obývačky.

Falošné nákupné weby, formjacking

Existuje množstvo webov, ktoré sa vydávajú za populárne a obľúbené značky. Tieto podvodné stránky ponúkajú „skvelé zľavy“, ale buď vám pošlú falošné produkty, alebo vám nepošlú, že vôbec nič. Falošné stránky majú URL podobné značke, ale nie identické, niekedy môže byť rozdiel čo i len v jednom písmenku či čísle. Sú známe tým, že sa na nich vyskytujú gramatické chyby či neuveriteľné ceny. Napríklad nedávno sme upozorňovali na to, že na Slovensku sa objavilo viacero podvodných e-shopov, ktorých doména vyzerala takto:

  • [názov značky]slovensko (.sk)
  • [názov značky]-slovensko (.sk)
  • [názov značky]slovakia (.sk)
  • [názov značky]-sk (.sk)

Samozrejme, útok môže vyzerať aj dôveryhodnejšie. Nedávno sme napríklad upozornili na to, že útočník vytvoril web so skutočnými fotkami obchodu, registroval si novú doménu s rovnakým názvom ako bol na fotkách, použil dokonca aj fakturačné údaje reálnej firmy, ktorá podnikala v danom meste, kde mal mať falošný e-shop kamennú prevádzku. Je preto potrebné si dávať naozaj pozor na to, na akom webe vypĺňame citlivé údaje.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Podvod s technickou podporou

Podvodníci sa vydávajú za zástupcov technickej podpory nejakej firmy. Kontaktujú používateľov prostredníctvom telefonátov a tvrdia, že ich zariadenie je infikované. Potom im „poradia“, aby si stiahli určitý softvér, čím si nainštalujú do zariadenia malware. Následne požadujú platbu za riešenie týchto problémov. Prípadne do ich zariadenia nainštalujú softvér, cez ktorý ovládnu zariadenie. Najčastejšie za týmto účelom používajú aplikácie, ako je napríklad AnyDesk a ďalšie.

Stretli ste sa s nejakým podvodom vyššie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre