AKTUÁLNE: Podvodné e-shopy rastú ako huby po daždi, hlási úrad. Na toto si dajte veľký pozor, situácia je vážna!

Ministerstvo vnútra SR hlási, že eviduje zvýšený počet registrovaných domén a stránok, ktoré vykazujú znaky, že ide o falošné e-shopy.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Naraziť na online podvod nie je vôbec náročné. Do e-mailových schránok nám chodia podvodné e-maily, volajú nám falošný bankári a do toho pribúdajú aj podvodné e-shopy. Len nedávno sme upozorňovali na to, že na slovenskom internet sa objavil nový podvodný obchod, ktorý od ľudí pýtal stovky € za neexistujúci tovar (pozn. URL webu je www(.)cyklosport-krampl(.)store). Na tomto podvode bolo nebezpečné to, že falošná stránka sa vydávala za regulárny obchod, použila aj skutočné fotografie obchodu, kontaktné údaje firmy a podobne, čo ešte viac zdvihlo dôveryhodnosť útoku. Kto nakúpil, bohužiaľ, prišiel o peniaze.

Vo veľkom pribúdajú falošné e-shopy

Najnovšie Ministerstvo vnútra SR upozorňuje, že sa roztrhlo vrece s podvodnými online obchodmi. Ako uvádza v publikovanom príspevku, tak tieto obchodu sa vydávajú hlavne za známe značky oblečenia a kozmetiky, pričom imitujú originálne weby.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„V uplynulých dňoch sme zachytili zvýšený počet registrovaných domén s podvodnými e-shopmi, ktoré sa vydávajú za oficiálne internetové stránky známych značiek oblečenia a kozmetiky.“, hovoria muži zákona.

Policajti na sociálnej sieti ďalej ukazujú, ako tieto stránky často vyzerajú. Ako príklad uvádzajú takto zložené názvy domén:

  • [názov značky]slovensko (.sk)
  • [názov značky]-slovensko (.sk)
  • [názov značky]slovakia (.sk)
  • [názov značky]-sk (.sk)

„Podvodné e-shopy tohto druhu majú takmer totožnú vizuálnu úpravu. V hornej lište stránky sa kontinuálne zobrazujú krátke informácie, ktoré pozitívne vykresľujú daný obchod (rýchle dodanie tovaru, garancia najnižšej ceny a pod.) Pod touto lištou sa spravidla nachádza logo značky, ktorú podvodná stránka imituje, prípadne rozdelenie sortimentu pre ženy, mužov a deti.“

Policajti ďalej uvádzajú, že podvodníci na falošných stránkach sa snažia presvedčiť obete, aby si odblokovali aj platobný limit na svojich kartách, aby transakcia mohla prebehnúť úspešne. Asi nikomu zvlášť netreba vysvetľovať je, že cieľom útočníkov je obetiam vybrať z účtu čo najviac peňazí.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Pozor na podozrivo nízke ceny

Samotných zákazníkov lákajú hlavne na atraktívne ceny, ktoré sú v porovnaní s regulárnymi obchodmi o poznanie nižšie.

„Buďte obozretní pri nákupoch na internete. Vždy si dôkladne skontrolujte, či ide o kredibilný internetový obchod. Slovenská obchodná inšpekcia pravidelne aktualizuje svoje zoznamy rizikových a podvodných stránok.“, uzatvára polícia.

Dávajte si pozor, na akej stránke vyplňujete citlivé údaje

Dovoľte nám v súvislosti touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete rozpoznať falošný obchod od regulárneho. Vo všeobecnosti ale, všímajte si názov domény, či nie je v nej preklep, buďte podozrievaví voči príliš nízkym cenám, vyhľadajte si o obchode recenzie na ďalších stránkach, a neplaťte dopredu. Samozrejme, nepodceňujte ani absenciu obchodných podmienok či kontaktu na webe. Zbystrieť by ste mali aj vtedy, keď spozorujte zvláštne možnosti platby a dopravy a to hlavne, ak je potrebné platiť ešte pred dodaním tovaru.

Ak by ste sa chceli pozrieť na zoznam falošných e-shopov, tak vám dávame do pozornosti tento článok.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre