Experti na bezpečnosť radia, čo by sme nikdy nemali zdieľať na sociálnych sieťach. Toto, ak zavesíte na internet, môže sa vám to vypomstiť!

Sociálne siete sa stali súčasťou našich digitálnych životov, no niekedy o sebe prezrádzame až príliš.

diskreditacia socialne siete
Zdroj: goffkein.pro / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Sociálne siete sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich digitálnych životov a zároveň aj jedným z tých väčších kyberbezpečnostných rizík. Na Facebook, Instagram, TikTok alebo iné siete zverejňujeme kvantum informácií, ktoré by mohol potenciálny útočník zneužiť. 

Neznamená to, že by ste mali panikáriť, no pravdou je, že hlavne severná a západná Európa má výrazne väčší problém s nabúravaním sa do účtov na sociálnych sieťach. Zároveň je dobré vedieť, aké typy informácií môžu pre vás predstavovať najväčšie riziko a sami sa nakoniec informovane rozhodnúť o tom, čo na sociálne siete nabudúce dáte.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál ESET informuje o 10 typoch informácií, ktoré častokrát na sociálnych sieťach zdieľame a ktoré predstavujú výrazné bezpečnostné riziko. Poďme sa pozrieť na to, aké to sú.  

Tieto informácie o sebe nezverejňujte na internete

Osobné informácie 

Na sociálnych sieťach máme bežne svoje celé mená a okrem toho aj telefónne číslo, e-mail, adresu či iné formy osobných informácií. Bezpečnostní experti radia, aby sme na sociálne siete nedávali žiadne informácie, prostredníctvom ktorých by nás niekto vedel identifikovať. Rizikové môžu byť aj také informácie, ako napríklad meno nášho domáceho maznáčika alebo dátum narodenia. 

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Cestovné plány 

Väčšina z nás sa chce pochváliť, ak niekam cestuje na dovolenku. Častokrát si neodpustíme fotku z lietadla, ktorú hneď zavesíme na Instagram. Čo si však mnohí neuvedomujú je to, že touto nevinnou fotkou oznamujete všetkým vašim sledovateľom, že nie ste doma. ESET odporúča držať tieto príspevky čo najmenej konkrétne a určite nezverejňovať žiadne dátumy. Najlepšie je zverejniť fotky z dovolenky až keď sme doma.  

Poloha 

Informácie o polohe sú mimoriadne citlivé, lebo ak sa ku nim dostane nesprávna osoba, tá môže presne zistiť, kde sa v danú chvíľu nachádzate. Dnes už sociálne siete automaticky označia lokáciu, čo môže potenciálnemu útočníkovi prezradiť kde žijete, pracujete alebo kde trávite čas.  

Google môže vedieť kde ste aj bez zdieľania polohy. Aplikácia Google fotky vám dáva na výber
Zdroj: Unsplash (Alfred Kenneally), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Drahé nákupy 

Dopriali ste si drahý šperk, nový televízor, počítač alebo auto. Každý sa chce pochváliť, no opäť sa dostávame k tomu bodu, že nikdy neviete, koho máte v priateľoch alebo kde fotografia skončí. Uverejnením drahej veci v podstate všetkým dávate najavo, že túto vec vlastníte a môžete sa tak ľahko stať terčom pre zlodeja.  

Fotografie detí 

Hlavne rodičia sú na svoje malé ratolesti pyšní a chcú zdokumentovať každý moment ich života. Prvé narodeniny, prvý deň v škole, prvé vysvedčenie atď. Rodičia však častokrát neberú ohľad na to, či ich dieťa chce byť vyfotené alebo neskôr nemusia byť nadšené, ak ste na Facebooku zverejnili fotky, keď malo len pár rokov a v bazéne bolo nahé.  

Je to smutné, ale na internete sú aj rôzni predátori, ktorý na takéto fotografie striehnu. Ak ešte k tomu zverejníte aj školu, ktorú vaše dieťa navštevuje, mohli by ste si tým zarábať na problém, s ktorým by sa nikto nechcel stretnúť.  

Vážite si súkromie vašich detí? potom nerobte toto, varuje NBÚ
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske, Stefano Pollio, Zachary Kadolph), Freepik (alicia_mb), Úprava: Vosveteit.sk

Statusy o práci 

Zverejňovanie vecí na sociálnych sieťach nie je len o tom, kto všetko vás môže okradnúť, napadnúť, sledovať, či iné. Aj jednoduchý status, v ktorom nadávate na niečo, čo vás v práci nasrdilo, vám môže spôsobiť problémy. V dnešnej digitálnej dobe by mohol váš status vidieť napríklad šéf, kolega alebo personálne. Za blbú poznámku by ste si tak mohli narobiť problémy v práci. Radšej sa vyventilujte u priateľa offline, ako na internete.  

Platobné informácie 

Určite nemusíme vysvetľovať, aby ste na internet nedávali číslo vašej kreditnej karty. Vyvarujte sa však aj takým záberom, na ktorých sa číslo javí rozmazane alebo je príliš ďaleko na prečítanie. Týmto môžete nahrávať do karát podvodníkom.  

hacker platobna karta.jpg
Zdroj: Melnikov Dmitriy / shutterstock.com a Valery Brozhinsky / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Osobné informácie známych a rodiny 

Ako prvé sme poukázali na to, že zdieľanie citlivých informácií o vašej osobe môže ohroziť vaše súkromie na internete. Preto by ste si mali dávať dvakrát taký pozor, aby ste nezdieľali žiadne osobné informácie svojej rodiny alebo známych.  

Nezapájajte sa do takzvaných “rozdávačiek” 

Na Facebooku alebo Instagrame sa stretnete často s takzvanými “giveaway” alebo “rozdávačkami”. Podstata tejto súťaže je jednoduchá, stačí niečo zdieľať, niečo napísať a niekoľkých z vás organizátor vyberie a získate napríklad nový parfum alebo víkendový pobyt.  

Čo ale možno neviete je to, že častokrát sú tieto rozdávačky navrhnuté tak, aby z vás vytiahli osobné informácie alebo v niektorých prípadoch sa cez ne šíri aj malvér. Ešte pred zapojením sa porozmýšľajte, či nie je ponuka až príliš dobrá na to, aby bola pravdivá.  

Súkromné konverzácie 

Čo sa dostane na internet, to na internete zostane. Aj keď máte relatívne dobre nastavené nastavenia súkromia, nikdy nemôžete vedieť, čo sa stane. Ak nemáme zdieľať o sebe osobné informácie, zdieľanie súkromných konverzácií z druhou osobou nie je zlé len pre vás ale hlavne pre druhú stranu.  

Ak sa vám niekto zdôverí, nechoďte to zdieľať na internet bez jeho súhlasu. Mohli by ste tak poškodiť nielen vzťah medzi vami, ale hlavne by ste druhej osobe mohli spôsobiť aj ďalšie problémy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre