Toto je 11 vecí, ktoré nikdy nezdieľajte na sociálnych sieťach! Ak tak spravíte, pripravte sa na problémy!

Na sociálnych veciach by sme nemali zdieľať citlivé údaje či informácie. Útočníci ich vedia potom zneužiť. Zdieľaniu týchto vecí sa vyvarujte!

tieto veci nezdielajte na socialnych sietach sukromie
Zdroj: SB Arts Media / shutterstock.com

Sociálne siete sa možno zdajú byť bezpečné, no zdanie naozaj klame. Nikdy neviete, kto všetko na danej sociálnej sieti je, preto by ste mali dobre zvážiť čo pridávate na sociálne siete. Môže tam natrafiť na stalkerov ale aj podvodníkov. Spolu s portálom makeofuse.com sme si pre vás pripravili zoznam vecí ktoré v žiadnom prípade nedávajte na sociálne siete.

Tieto veci na sociálnej sieti nikdy nezdieľajte, môže sa vám to nepekne vypomstiť!

Plány, kam sa chystáte ísť

Určite to poznáte, sledujete nástenku a zrazu na vás vyskočí príspevok od vášho známeho, že je na exotickej dovolenke. To môže vo vás vyvolať pocit, že žijete smutný alebo nezaujímavý život a neskôr sa budete rovnako chcieť pochváliť aj vy. Nerobte to!

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by ste napríklad na Facebook pridali príspevok, že ste práve na dovolenke, neviete si ani predstaviť, čo sa môže stať. Ak niekto, kto videl váš príspevok vie, kde bývate, tak vás môže potenciálne vykradnúť. Poprípade niekto videl váš príspevok a povie svojej kamarátke, že ste práve na dovolenke, tak aj osoba, ktorá nemá vôbec prístup k videniu vašej fotky vás môže potencionálne vykradnúť. Možnosti sú rôzne a nie je dobré riskovať, radšej tých pár dní počkajte, užite si dovolenku a akonáhle sa vrátite domov, smelo do pridania tých fotiek.

Nestaňte sa počas dovolenky obeťou pokusu o podvod
Zdroj: Unsplash (Mantas Hesthaven), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Údaje o polohe

Predstavte si, že vás niekto obťažuje na internete, asi by ste mu nepovedali, kde bývate. No nevedomky to často robíme. Sociálne siete zvyknúť pridať geolokáciu k vášmu príspevku, je potrebné si to skontrolovať a ak tam je, tak ju vypnúť. Taktiež nikdy nezdieľajte vašu adresu či telefónne číslo, nikdy neviete u koho by to mohlo skončiť.

Identifikačné údaje

Nikdy by ste nemali zdieľať informácie ako celý dátum narodenia, vodičský preukaz či občiansky preukaz a ďalšie dokumenty. Práve občiansky preukaz alebo napríklad pas obsahujú dôležité informácie, ktoré majú ostať súkromné. Tieto údaje môže útočník zneužiť na to, aby sa napríklad za vás vydával, alebo si na vaše meno vytvoril účet v nejakej službe a podobne.

Taktiež je dobré si dať pozor na „kvízy„, ktoré vedia kolovať na internete. Tieto kvízy sa vás môžu spýtať otázky typu, ako sa volá vaše zviera, do akej školy ste chodili a podobne. Ľudia si vytvárajú naozaj rôzne heslá a môže to byť pokojne aj meno ich psa a takto vie byť aj ich heslo odhalené. Nejde ale len o heslá, častokrát cez tieto aplikácie zdieľame citlivé údaje, ktoré môžu byť aj inak zneužité.

Nesťažujte sa na sociálnych sieťach na vašu prácu

Keď máte potrebu sa niekomu posťažovať o vašom šéfovi, kolegovi, spolužiakovi tak si založte denník, ten to naozaj nikomu nepovie a môžete písať, koľko len chcete, určite sa však nesťažujte na sociálnych sieťach. Ľudia sú tak neskutočne prepojení, že nemáte ani predstavu, kto je s kým kamarát alebo kto je s kým bratranec, sesternica. Naozaj ľahko sa môže stať, že si niekto urobí snímku obrazovky a pošle to osobe, na ktorú sa sťažujete, takto sa zbytočne viete dostať do problémov. Rovnako nezabúdajte na to, že príspevky, ktoré publikujete, sú verejné a môže sa k ním dostať osoba, ktorú práve ohovárate.

spehovanie facebook sukromie
Zdroj: New Africa / shutterstock.com a Joao Serafim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Nová drahá kúpa

Takmer všetci sa radi pred druhými predvádzame, sociálne siete však nie sú to pravé miesto, aj keby sa tak mohlo zdať. Napríklad pri kúpe nového drahšieho auta častokrát ani nerozmýšľame a hneď pridáme nový príspevok, aby sme sa predviedli. Hlavným dôvodom je, že niekto by vám to mohol ukradnúť, či už ide o nové auto, notebook alebo nový mobil. Nezabúdajte ani na to, že ľudia sú jednoducho závistliví a môžu vás následne nejakým spôsobom očierňovať. Napríklad, že ste si na to „nakradli“, aby ste si to kúpili a podobne.

Podvodné súťaže

Na sociálnych sieťach je naozaj dosť súťaží, sama som ich pár vyhrala, no je však potrebné si dať pozor na tie podvodné. Bez toho aby ste si to vôbec všimli, viete šíriť malvér medzi svojich kamarátov, alebo ich môže štvať to, že im stále posielate nejaké súťaže.

Lidl podvodna sutaz_darcekove tasky
Zdroj: Vosveteit.sk / Snímka podvodnej súťaže

Nezdieľajte pracovné informácie

Ak viete, že vo firme prepustia nejakú osobu, určite o tom nepíšte na sociálnych sieťach ani o tom, že má firma momentálne problém.

Nezdieľajte vaše fotografie alebo fotografie rodiny

Sociálne siete sú plné fotografií, čo môže navodzovať dojem, že ich zdieľaním sa nič nestane. Vaše fotky, prípadne snímky vašich priateľov, môže…

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre