Plánujete dovolenku? Na tieto pokusy o online podvod si dajte pozor! Dejú sa častejšie, než si myslíte

Hackeri a podvodníci neoddychujú ani počas leta, priam naopak. Podvody sa rozbiehajú.

Nestaňte sa počas dovolenky obeťou pokusu o podvod
Zdroj: Unsplash (Mantas Hesthaven), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Leto je už za rohom a spolu s ním aj dovolenky. Hackeri a podvodníci si uvedomujú, že počas letných mesiacov si chceme oddýchnuť, zrelaxovať a možno aj vyraziť za hranice, pričom zvykneme poľaviť z našej ostražitosti. Aj počas cestovania sa však môžete stretnúť s rôznymi podvodmi a americká Federálna obchodná komisia radí, ako sa im môžeme vyhnúť.

Ešte pred samotným cestovaním si častokrát môžeme všimnúť dovolenky „zdarma“. V podobných prípadoch nám reklama sľubuje pobyt v exotických lokalitách, ktorý by mal byť bez poplatkov. Prirodzene, takáto ponuka nás dokáže zaujať, no častokrát sa stáva, že aj tak musíme nejaké peniaze podvodníkovi poslať, hoci nie priamo za dovolenku. Ide o rôzne vybavovacie poplatky alebo dane, no ak pošlete peniaze na účet podvodníka, môžete sa rozlúčiť ako s nimi, tak aj s celou dovolenkou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré spoločnosti skutočne majú súťaže, v ktorých môžete vyhrať aj dovolenku, no v takýchto prípadoch je dobré mať na pamäti, že legitímna spoločnosť si nikdy neúčtuje žiadnu formu poplatku za výhru, ktorá by mala byť zdarma.

Robotické ponuky zájazdov

Robotické hovory sa aj u nás objavujú čoraz častejšie. Zavolá vám neznáme číslo a po zodvihnutí počujete neprirodzený strojový hlas, ktorý vám povie, že ste sa stali súčasťou podvodu, alebo hrozí, že prídete o vaše peniaze. Robotické hovory sa vo väčšine prípadov spájajú s podvodom a počas letných mesiacov vám môžu ponúknuť aj výhodné dovolenky.

Legitímne spoločnosti nevyužívajú automatizované hovory na to, aby vám niečo predávali a ak sa s niečím podobným stretnete, potom sú dve možnosti. Buď ide priamo o podvod, alebo o neserióznu spoločnosť, s ktorou by ste aj tak na dovolenku ísť nechceli. Tak, či onak, ak sa stretnete s robotickými hovormi, buďte opatrní.

Podvod s medzinárodnými dokladmi

Medzi falošnými reklamami nájdete aj také, ktoré sľubujú pomoc pri vybavovaní zahraničných dokumentov. Vo väčšine prípadov ide o stránky, ktoré imitujú portály oficiálnych vládnych inštitúcií a tým sa snažia svoje obete oklamať. V tomto prípade si za služby účtujú obrovské poplatky, pričom vaše doklady aj tak vybavia oficiálnou cestou, ktorá je buď zadarmo alebo s minimálnymi poplatkami.

Zdroj: McLittle Stock / Shutterstock.com

Povody s ubytovaním

Dnes nie je absolútne žiadny problém ísť na internet a rezervovať si ubytovanie na druhom konci sveta z pohodlia obývačky. Uvedomujú si to aj hackeri a podvodníci, ktorí zvyknú inzeráty ukradnúť a vydávať ich za svoje vlastné. V praxi to znamená že nekomunikujete priamo s majiteľom, ale s podvodníkom. Ten zoberie od vás peniaze, no keď prídete na ubytovanie, zistíte že v sľúbený čas tam je niekto iný. Niekedy podvodníci vytvárajú falošné inzeráty nehnuteľností, ktoré nie sú na prenájom alebo v horšom prípade neexistujú.

Ako spoznať že ide o podvod?

Na začiatku sme varovali pred vecami „zdarma“. Toto je jedna taktika, ktorú podvodníci používajú, no samozrejme sú aj ďalšie. Pri dohadovaní dovolenky sa vždy pýtajte na detaily. Podvodníci vás častokrát lákajú slovami ako „luxus“ alebo päťhviezdičkové ubytovanie. Keď sa ale spýtate na meno hotela alebo podobne, nedajú vám presné informácie.

Rovnako nezabúdajte na to, že by ste si pri výbere dovolenkovej destinácie či ubytovania, mali urobiť cenový prieskum. Zároveň si dohľadajte na internete aj recenzie danej firmy či zájazdu. 

Častým podvodom je aj predaj rôznych poistení. Predtým, ako si zakúpite takéto poistenie, tak sa pozrite na to, či daná inštitúcia má platnú licenciu. Vyhnete sa tak prípadným problémom, kedy napríklad pri nárokovaní si odškodného, nebudete mať oči pre plač, že sa k peniazom, na ktoré máte nárok, nedostanete.

Ďalším varovným signálom je, ak si niekto pri dohadovaní ubytovania pýta platbu vopred, či už prevodom na účet alebo v podobe darčekových kariet alebo kryptomien. Keď pošlete peniaze, prakticky sa vzdávate akejkoľvek možnosti získať ich naspäť. Legitímne hotely alebo sprostredkovatelia ubytovania vám umožnia zaplatiť priamo na mieste.

Zároveň častým znakom online podvodu je, že predajca zájazdu alebo nejakej služby, požaduje platbu okamžite bez toho, aby ste si riadne overili či preštudovali podmienky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre