Tinder môže zničiť vaše duševné zdravie rovnako ako Instagram: Záleží však na čo aplikáciu používate

Pointou online zoznamky je nájsť si romantického partnera, no mnohí ľudia ich používajú na niečo úplne iné.

tinder zoznamka aplikacia
Zdroj: salarko / shutterstock.com

Tinder je najpopulárnejšou online zoznamkou a každý mesiac má pravidelne aktívnych približne 75-miliónov užívateľov. Výskumník zo Stanford Medicine vo svojej novej štúdii prekvapivo zistil, že mnohí užívatelia nehľadajú niekoho, s kým by išli na rande.

V prieskume, do ktorého sa zapojilo viac ako tisíc Tinder užívateľov sa takmer polovica priznala, že nemajú záujem stretávať sa mimo zoznamky. Čo je však zaujímavejšie, takmer dve tretiny opýtaných boli v manželskom zväzku alebo vo vzťahu s inou osobou. Na čo teda Tinder ľudia využívajú?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autor štúdie tvrdí, že naša motivácie prihlásiť sa na internetovú zoznamku sa môžu líšiť a majú výrazný vplyv na to, či sme s ňou spokojní alebo nie. Množstvo ľudí vníma Tinder ako ďalšiu sociálnu sieť a aplikáciu využíva hlavne na zábavu, zabíjanie voľného času alebo dvíhanie sebavedomia. V tomto smere môže mať Tinder rovnako nepriaznivý vplyv na naše duševné zdravie ako napríklad Instagram.

Online zoznamovanie sa je v dnešnej dobe mimoriadne populárne, no napriek tomu sa vedci nevenujú výskumom, ktoré by tento aspekt bližšie popísali.

„Zarazilo ma, keď som zistil, ako málo dát máme o spokojnosti ľudí s online zoznamkami a či ich používanie vedie aj k stretnutiu sa mimo internetu,“ tvrdí Elias Aoujaoude, autor štúdie.

Zoznamka ako ďalšia sociálna sieť

V rámci štúdie sa pýtal 1 387 užívateľov prečo aplikáciu používajú, koľko mali zhôd a stretnutí, či sú vo vzťahu a na faktory, ktoré musí partner spĺňať. Následne zisťoval, či sú opýtaní impulzívny, osamelí alebo či majú problémy so sebavedomím alebo depresiou.

„Zaujímavé je, že približne polovica nebola na zoznamke za účelom nájsť si partnera. Chceli sme preto zistiť, prečo ľudia trávia na zoznamke toľko času, ak teda na platforme nehľadajú rande,“ vysvetľuje Aoujaoude.

Našli sa aj takí, ktorí hľadali na zoznamke dlhodobý vzťah alebo krátkodobé úlety. Častejšie však ľudia používali zoznamku ako formu zábavy a odpútania sa od reality alebo aby našli nových známych. Mnohí vyhľadávali na zoznamke pozitívne emócie.

Aoujaoude sa následne pýtal na spokojnosť užívateľov s Tinderom. V priemere účastníci prieskumu hodnotili spokojnosť s Tinderom 2,39 na štvormiestnej škále. Tí ktorí išli na rande mimo zoznamky, hodnotili spokojnosť so stretnutím 3,05 na päťmiestnej škále.

Tí ktorí hodnotili aplikáciu najpozitívnejšie ju väčšinou využívali na to, na čo bola navrhnutá, teda hľadanie romantických partnerov. Pozitívne skúsenosti však vyvolal aj väčší počet zhôd. Ľudia, ktorí s aplikáciou spokojní neboli, väčšinou používali Tinder ako spôsob vysporiadania sa s negatívnymi emóciami. Táto skupina ľudí má tendenciu byť vo vzťahoch uzatvorenejšia. Zároveň je impulzívnejšia a môžu sa objavovať depresívne myšlienky.

Výsledky štúdie ukázali, že Tinder nie je efektívnym spôsobom ako si zlepšiť náladu. Autor štúdie prirovnal aplikáciu k iným sociálnym sieťam, ktoré môžu mať negatívny dopad na naše sebaedomie a môžu ešte viac prehĺbiť depresiu a pocity úzkosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre