BezpečnosťSpravodajstvo

Tieto tipy sú zárukou bezpečnosti na internete: Ako si ochrániť súkromie?

Google chráni vaše súkromie množstvom funkcií, no niekedy to nestačí. Toto môžete urobiť vy pre lepšiu ochranu.

Ako používate prehliadač Chrome, alebo máte založený Google účet, spoločnosť Google chráni vaše súkromie na internete automaticky, pomocou množstva sofistikovaných bezpečnostných funkcií. Niekedy to ale nestačí, preto vám ponúkame niekoľko ďalších rád, ako si svoje súkromie na internete chrániť a ako ostať v bezpečí pred hackerskými útokmi.

Kontrola zabezpečenia

Google účet ponúka kontrolu zabezpečenia, funkciu ktorá v sebe zahŕňa niekoľko bezpečnostných nastavení. Nájdete ju tak, že kliknete na ikonu svojho účtu a následne zvolíte možnosť spravovať účet Google. Otvorí sa vám okno, kde na hornej lište nájdete možnosť zabezpečenie. Kliknite na ňu a kontrola zabezpečenia sa nachádza hneď na vrchu tohto okna.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Chráňte sa na internete pred hackermi
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci kontroly zabezpečenia sa vám zobrazia akcie vyžadujúce si vašu pozornosť, no aj celkové odporúčania, ktoré vám pomôžu zabezpečiť si váš účet pred hackermi, či inými formami zneužitia. Okrem toho tu nájdete zelenou farbou označené možnosti, ktoré vám ukazujú, ktoré oblasti vášho zabezpečenia sú v poriadku.

Zapnite si dvojstupňové overenie

Hackeri môžu vaše heslo prelomiť jednoducho, obzvlášť ak nie je dostatočne silné. S dvojstupňovým overením sa však do vášho zariadenia nedostanú ani v prípade, ak vaše heslo poznajú. Táto funkcia totiž pri prihlásení posiela overovací kód do vášho ďalšieho zariadenia, napríklad pomocou SMS správy. Do účtu sa nedostane nikto, pokiaľ tento kód nepotvrdí. Možnosť zapnúť dvojstupňové overenie nájdete v okne zabezpečenie, rovnako ako aj kontrolu zabezpečenia.

Používajte silné a jedinečné heslá

Jednoduché heslo dokáže hacker prelomiť za niekoľko sekúnd, alebo menej. Nedávna štúdia napríklad odhalila, že prelomenie 11 miestneho hesla, v ktorom sú použité len čísla, netrvá umelej inteligencii ani sekundu. Alebo napríklad 7 miestne heslo, v ktorom sú veľké a malé písmena vrátane čísiel, je možné prelomiť za 22 sekúnd. No ak by sme použili 12 miestne heslo, v ktorom sú čísla, malé a veľké písmena, tak jeho prelomenie by trvalo roky. Preto je dôležité, aby sme nepoužívali jednoduché prihlasovacie údaje.

Zároveň platí, že je najlepšie mať jedinečné a silné heslo pre každú stránku, alebo aplikáciu, do ktorej sa prihlasujeme. Ak používame jedno heslo na všetko, potom sa bezpečnostné riziko drasticky zvyšuje. Keď sa totiž hacker dostane k vášmu heslu, rovno získa prístup ku všetkým službám, do ktorých sa rovnakým heslom prihlasujete.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Majte prehľad o svojich heslách

Ruku na srdce, ak by sme mali mať silné a unikátne heslo na každú službu, pravdepodobne by sme polovicu z nich zabudli. Spoločnosť Google ale ponúka správcu hesiel, ktorý by vám s týmto mohol pomôcť. Okrem Googlu ale správcu hesiel ponúkajú aj mnohé iné spoločnosti. Ak sa chcete na internete chrániť silnými heslami, správca hesiel je funkciou, ktorá určite stojí za vyskúšanie.

Skontrolujte svoje heslá

Môže sa stať, že hacker vaše heslo uhádne, alebo sa k nemu dostane inými spôsobmi. Vo väčšine prípadov hackeri kradnú prihlasovacie údaje vo veľkom a následne ich predávajú na čiernom trhu. Google dokáže monitorovať, či sa vaše heslo neobjavilo pri jednom z takzvaných „data leakov“. Chrome vás na to upozorní ak sa pokúsite použiť prelomené heslo, no zabezpečenie viete skontrolovať aj hneď teraz.

Opäť si otvorte kontrolu zabezpečenia a rozkliknite možnosť vaše uložené heslá. Tam uvidíte tlačidlo prejsť na kontrolu hesiel. Google vás celým procesom následne prevedie. Kontrola hesiel vám umožní zistiť nielen to, či boli dané heslá prelomené, ale aj aké silné v skutočnosti sú.

Chráňte sa na internete pred hackermi
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak stratíte svoj smartfón, uzamknite ho

Google ponúka užitočnú funkciu nájdite svoj telefón, ktorá je nenahraditeľnou pri strate, alebo odcudzení smartfónu. K tejto funkcii sa môžete dostať jednoducho tak, že v okne zabezpečenie nájdete kolónku vaše zariadenia a tam kliknete na možnosť nájsť stratené zariadenie. V novom okne môžete stratený smartfón uzamknúť, alebo ho vymazať. Tak sa ochránite pred zneužitím vašich osobných dát.

Chráňte sa na internete pred hackermi
Zdroj: Vosveteit.sk

Prehliadajte internet bezpečne

Keď sedíme v kaviarni alebo nákupnom centre, častokrát sa pripájame na voľnú Wi-Fi, aby sme ušetrili dáta. Takéto bezdrôtové siete ale nemajú dostatočné zabezpečenie a hacker sa môže dostať do komunikácie medzi vašim zariadením a serverom, ku ktorému sa pripájate. V tom momente môže sledovať celú vašu konverzáciu.

Vo všeobecnosti platí, že by sme nemali pracovať so žiadnymi citlivými vecami, pokiaľ nie sme doma na bezpečnej sieti. To zahŕňa platenie cez internet, alebo prácu s vašimi bankovými aplikáciami. Pri surfovaní na webe sledujte aj to, či máte pripojenie zabezpečené. Dá sa to veľmi jednoducho, vľavo od URL adresy uvidíte ikonu zámku. Ak vidíte zamknutý zámok, potom sa pripájate na bezpečný portál.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close