Používate Google Chrome? Pozor na túto novú kampaň podvodníkov, aby ste si nestiahli vírus!

Podvodníci od februára tohto roka zintenzívnili kampaň, pomocou ktorej sa snažia dostať vírus do vášho zariadenia.

Chrome hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, pngall.com

Používatelia internetové prehliadača Chrome a ďalších prehliadačov, ktoré bežia na jadre Chromium, by sa mali mať na pozore, hovoria analytici z trendmicro.com a nttsecurity.com. Dôvodom je nová a hlavne nebezpečná kampaň podvodníkov, ktorá sa začala vo veľkom šíriť od februára tohto roka. Útočníci pomocou nej šíria škodlivý softvér.

„Naša SOC spozorovala útočnú kampaň šíriacu malvér z webových stránok, ktorá sa maskuje ako chybové hlásenie prehliadača Google Chrome,..“, hovoria výskumníci.

Útok prebieha pomocou internetových stránok vrátane legitímnych webov, ktoré boli infikované. Webové stránky, cez ktoré sa šíri škodlivý softvér, ukážu používateľovi najčastejšie upozornenie, ktoré vyzerá ako chybové hlásenie o aktualizácii prehliadača.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
podvodne upozornenie_Chrome
Zdroj: trendmicro.com, ako môže vyzerať chybová hláška

„Útok sa spustí, keď navštívite legitímnu webovú stránku, ktorá bola infikovaná škodlivým kódom vrátane stránok pre dospelých, blogov, spravodajských portálov a online obchodov.“, hovoria analytici, kde všade je možné naraziť na kampaň podvodníkov.

Ďalej vysvetľujú, že ako webová stránka zobrazí falošné webové hlásenie prehliadača Google Chrome, tak ho následne vyzve k stiahnutiu aktualizácie s cieľom, aby bol vyriešený problém. No v skutočnosti nejde o aktualizáciu prehliadača. Ak používateľ povolí nahratie aktualizácie, tak do zariadenia stiahne ZIP súbor, v ktorom je ďalší súbor, najčastejšie s príponou EXE. Tento program obsahuje vírus Monero, ktorý využíva výkon počítača na ťažbu kryptomien.

Čo sa stane, keď stiahnete škodlivý súbor do zariadenia?

Ak budete interagovať s falošným upozornením a stiahnete si do zariadenia vírus Monero, tak to pocítite hlavne na výkone vášho počítača, resp. smartfónu. Tento škodlivý kód bude spotrebovávať výkon vášho zariadenia a ďalšie systémové zdroje. Vírus môže potenciálne pristupovať aj citlivým údajom vo vašom zariadení, hovoria analytici. No tam hrozby, ktorým budete musieť čeliť, nekončia. Analytici dopĺňajú, že okrem iného je tento kód schopný meniť aj systémové nastavenia, čo otvára dvere do vášho počítača, resp. smartfónu alebo tabletu.

„Vždy buďte opatrní pri sťahovaní čohokoľvek z neznámych zdrojov a obmedzte sťahovanie softvéru len na dôveryhodné webové stránky.“, prízvukujú výskumníci.

Rovnako hlásia, že by sme mali mať v prehliadači nainštalované posledné aktualizácie, ktoré nás môžu ochrániť pred niektorými typmi podvodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre