Veda a výskumVesmír

Tieto galaxie a ich čierne diery sú na kolíznom kurze: Prvý objav svojho druhu nás môže naučiť viac o Mliečnej dráhe

Astronómovia pomocou observatória Chandra objavili trpasličie galaxie, ktoré sú na kolíznom kurze.

Astronómovia po prvýkrát v histórii objavili v trpasličích galaxiách dve masívne čierne diery, ktoré sa nachádzajú na kolíznom kurze. Všimlo si ich röntgenové observatórium Chandra. Vedci to považujú za mimoriadne významný objav, ktorý nám umožní lepšie pochopiť, ako sa v mladom vesmíre formovali a vyvíjali prvé čierne diery a galaxie.

Podľa súčasných predpokladov bol vesmír spočiatku preplnený drobnými galaxiami, ktoré označujeme ako trpasličie. Tie vznikali niekoľko stoviek miliónov rokov po Veľkom tresku. Postupne sa zlučovali a vznikali tak väčšie galaxie, ktoré možno vo vesmíre pozorovať dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objavené trpasličie galaxie momentálne presunuli plyn do ich jadra, kde ho pohlcuje čierna diera. Galaxie sú však na kolíznom kurze a v budúcnosti sa zlúčia do jednej, väčšej galaxie. Rovnako sa zlúčia aj čierne diery. Trpasličou galaxiou sa rozumie každá galaxia, ktorej celková hmotnosť všetkých hviezd nepresahuje 3-miliardy Sĺnk. Odhadovaná hmotnosť Mliečnej dráhy je 60-miliárd Sĺnk.

Astronómovia so súčasnými technológiami nedokážu pozorovať úplne prvé trpasličie galaxie, ktoré vo vesmíre vznikli. Nachádzajú sa príliš ďaleko a sú mimoriadne tmavé. Už dávnejšie mohli pozorovať zlúčenie dvoch trpasličích galaxií, no v tomto prípade sa v nich nenachádzali čierne diery.

„Astronómovia našli veľa prípadov čiernych dier na kolíznom kurze. Tie sa nachádzali vo väčších galaxiách, ktoré sú relatívne blízko. Čo sa však týka štúdia trpasličích galaxií, v tomto smere výskumy čelili výrazným problémom a neboli úspešné,“ vyjadril sa Marko Micic, vedúci novéh výskumu.

Galaxie na kolíznom kurze

V tomto smere vedcom pomohlo röntgenové observatórium Chandra. Dáta z tohto pozorovania vedci následne porovnali s infračervenými dátami prieskumu WISE a optických dát z teleskopu CFHT. Chandra však bolo v tomto výskume mimoriadne dôležité. Okolie čiernych dier môže mať až milióny stupňov Celzia a žiari jasne v röntgenovom spektre. V rámci štúdie autori hľadali jasné röntgenové zdroje v galaxiách, ktoré by predstavovali dve čierne diery. To sa im aj podarilo.

V rámci práce objavili dva páry čiernych dier v dvoch odlišných trpasličích galaxiách. Prvý pár sa nachádza 760-miliónov rokov od nás v galaxii Abell 133. Druhý pár leží 3,2-miliárdy svetelných rokov od nás v galaxií Abell 1758S. V oboch prípadoch astronómovia pozorovali charakteristické znaky galaktickej kolízie.

Obzvlášť to platí pri trpasličej galaxii Abell 133, ktorá sa podľa astronómov nachádza v neskorých fázach zlučovania. Vyznačuje sa napríklad dlhým chvostom materiálu, ktorý vznikol silami po zrážke. Čo sa týka galaxie Abell 1758S, tú astronómovia našli v počiatočných fázach zlučovania. Všimnúť si mohli „most“ z hviezd a prachu, ktorý dve štruktúry stále prepája.

Výskum zlučovania čiernych dier a trpasličích galaxií môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť evolúciu Mliečnej dráhy. Pokúsia sa potvrdiť, či všetky galaxie začínajú ako trpasličie a postupom času sa z nich za miliardy rokov stanú oveľa väčšie štruktúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close