SpravodajstvoVeda a výskum

Veľký tresk je zložitejší, než si myslíme: V čom sa najčastejšie mýlime?

Začiatok nášho vesmíru je záhadou aj pre vedcov.

Na začiatku nebolo nič, len nekonečne malý bod, ktorý v sebe ukrýval všetko. Ani nie sekundu na to došlo k prudkej expanzii a vznikol vesmír ako ho poznáme. Aspoň to hovoria teórie. Vedci majú celkom dobrú predstavu o tom, ako sa náš vesmír vyvíjal, no nevidia až na jeho úplný začiatok, píše portál Phys.org.

Vedci vedia, ako vývoj vesmíru prebiehal, až do približne 0.0000000000000000000000000000000001 sekundy pred veľkým treskom. To, ako expanzia prebiehala, alebo čo sa udialo v presnom momente veľkého tresku je pre nás záhadou. Je preto pochopiteľné, že za ten čas vzniklo aj niekoľko mýtov o veľkom tresku, ktoré nemusia byť vôbec pravdivé. Tu sú tie najznámejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľký tresk bola explózia

V roku 1920 zistil matematik Alexander Friedmann, že Einsteinova teória relativity hovorí o expandujúcom vesmíre. Krátko na to astronóm Edwin Hubble zistil, že sa galaxie od seba vzďaľujú. Prišlo sa na to, že Einstein mal pravdu a náš vesmír sa rozpína. Ak by ste sa začali posúvať v čase do minulosti zistíte, že namiesto vzďaľovania sa k sebe galaxie približujú. Ak pretočíte hodinky na samý začiatok, celý vesmír bude existovať v jednom bode.

Tento bod nazývame veľkým treskom a keď k nemu došlo, nešlo vôbec o explóziu, ktorá by vesmír vymrštila von. Namiesto toho sa sám priestor začal zväčšovať.

Vesmír sa rozpína do niečoho

Druhý mýtus nadväzuje na ten prvý. Ak sa priestor začal rozpínať, musel sa predsa rozpínať do niečoho. To nie je správne. Expanzia vesmíru neznamená, že galaxie od seba utekajú, ale že priestor medzi nimi sa zväčšuje. Vedci tiež veria, že vesmír nemá koniec a že neexistuje nič mimo nášho vesmíru. Vedci preto veria, že vesmír sa môže rozpínať bez toho, aby sa rozpínal do niečoho väčšieho.

Veľký tresk mal svoj stred

Ak hovoríme o expanzii vesmíru a o veľkom tresku, ktorý bol jej začiatkom, je logické si myslieť, že sa všetko začalo z jedného bodu. to nemusí byť správne, pretože v momente veľkého tresku sa začalo rozpínať všetko a na všetky smery. 

Všetok vesmír sa rozpína a to môže viesť aj k zaujímavým pozorovaniam. Ak sa pozrieme do vesmíru zo Zeme, zistíme, že všetky galaxie ustupujú od nás, akoby Zem bola stredom vesmíru. Ak by ste však stáli na inej planéte, videli by ste to isté. Vesmír nemá svoj stred, pretože každý jeden kúsok vesmíru sa rozpína rovnako. Možno by sa dalo povedať, že stred vesmíru môže byť úplne hocikde.

Veľký tresk bol nekonečne malým bodom

V skutočnosti nikto nevie, ako veľký tresk vyzeral. Predstava o nekonečne malom bode – singularite, vychádza z teórie relativity. Ak sa vedci vrátili späť v čase, rozpínajúci vesmír sa neustále zmenšoval a zmenšoval, kým sa z neho nestala singularita.

Niektorí vedci ale vidia problém v samotnej singularite, pretože tá vzniká len vtedy, ak nie je naše chápanie fyzikálnych zákonov dostačujúce. Na to, aby mohli vedci zistiť, čo sa dialo v momente veľkého tresku potrebujú novú fyzikálnu teóriu, ktorá by zjednotila gravitáciu a kvantovú teóriu. Zatiaľ nikto takúto teóriu nevymyslel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close