NávodySpravodajstvo

Tieto funkcie telefónu si zmeňte pred odchodom na dovolenku, aby vás neprekvapil veľký účet po návrate domov!

Pozrite sa, aké funkcie smartfónu je vhodné upraviť si pred odchodom na dovolenku, aby vás neprekvapil vysoký účet za mobilné služby.

Leto je časom oddychu a mnohí z nás sa vyberú počas prázdnin na dovolenku do zahraničia. Určite nikto nechce, aby ho po návrate domov, čakalo prekvapenie v podobe mastného účtu za využívanie mobilných služieb v zahraničí. TUSR nedávno upozorňovalo na prípady dovolenkárov, ktorí po návrate domov museli zaplatiť stovky € za používanie mobilných služieb mimo svojej domoviny. Viacerým prípadom sa dalo ale ľahko predísť, ak by si upravili nastavenia telefónu.

Poďme sa teraz spolu pozrieť na niekoľko nastavení telefónu a rád, pomocou ktorých minimalizujeme riziko vysokého účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci žijeme v Európskej únii, tak mimo územia našej krajiny, neplatia rovnaké podmienky pre mobilné paušály, ktoré používame. Aj neobmedzené balíky sú „obmedzenými“, a preto je v prvom rade dôležité si zistiť, na čo máte nárok a na čo už nie. Najväčším strašiakom bývajú ale mobilné dáta. Väčšina operátorov delí krajiny na takzvané zóny, podľa ktorých spoplatňuje prenos dát. Rovnako neobmedzené balíky majú svoje limity. V neposlednom rade netreba zabudnúť na to, že ak dovolenkujete v blízkosti s krajinou, ktorá nie je súčasťou únie, tak sa váš mobil môže prihlásiť i do siete nečlenskej krajiny, kde poplatky sú rádovo vyššie.

Tieto nastavenia telefónu si upravte pred odchodom na dovolenku

Už asi ako tušíte, tak rady nižšie budú hlavne o tom, ako zredukovať spotrebu mobilných dát počas dovolenky. Poďme sa spolu na ne pozrieť.

Stiahnite si offline mapy do telefónu

V prvom rade si stiahnite mapy do smartfónu, aby ste k ním mohli pristupovať bez internetu. Umožňuje to napríklad aplikácia Google Mapy. Potom, ako kliknete na ikonu vášho profilu, tak z ponuky vyberte možnosť Offline mapy. Následne pomocou výberu lokality, si viete stiahnuť mapy do zariadenia. Pomôže vám to nielen pri orientácii sa pri navigovaní do cieľovej adresy, no i v samotnom meste. Mapy totiž obsahujú aj informácie o miestnych podnikoch, pamiatkach a podobne.

Vypnite si automatické aktualizácie

Je možné, že ste u nás čítali viacero článkov, kde sme hovorili o dôležitosti aktualizácií. Sú nesmierne dôležité, lebo spolu s nimi do našich telefónoch neprichádzajú len nové funkcie, ale dochádza aj k zaplátaniu bezpečnostných dier. No počas dovolenky, to môže narobiť problém, lebo aktualizácie častokrát sú natoľko veľké, že vám môžu prečerpať všetky voľné dáta. Cez Obchod Play si v sekcii Všeobecné nastavenia prepnite automatické aktualizácie len cez Wi-Fi sieť, aby ste sa vyhli spotrebe mobilných dát.

stahovanie aktualizacii aplikacii cez Wifi
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezabudnite si vypnúť aj automatické sťahovanie aktualizácií Androidu v nastaveniach telefónu.

Obmezte používanie cloudových služieb

Ďalším žrútom dát bývajú aj cloudové služby, do ktorých nahrávame fotografie a videá. Obzvlášť počas dovolenky, kedy fotíme vo zvýšenej miere, by sme si mali automatické nahrávanie tohto obsahu do cloudu deaktivovať.

Vypnite automatické prehrávanie videí

S veľkou pravdepodobnosťou zavítate počas dovolenky na weby a do aplikácií ako YouTube, Facebook, Instagram a ďalšie. Ak máte povolené automatické prehrávanie videí, tak túto funkciu si vypnite.

automatické prehrávanie stop
Zdroj: Facebook, flaticon.com

Len pre zaujímavosť, približne za minútu sledovania videa v HD rozlíšení prenesiete okolo 30 MB, no pri 4K, to môže byť aj cez 240 MB. Určite teda nepodceňujte vypnutie automatického prehrávania videí v mobilných aplikáciách, ak v nich trávite čas. Už za pár minút, môžete preniesť totiž pomerne veľký objem dát.

Používajte aplikácie s režimom úspory dát

Ak už predsa len chcete používať aplikácie, ktoré sú náročné na spotrebu dát, tak sa obzrite po ich lite verziách v Obchode Play. Zväčša zaberajú nielen menej úložného priestoru, ale majú prednastavené funkcie tak, aby nezaťažovali neprimerane smartfón pričom majú obmedzené aj ďalšie funkcie vrátane automatických úkonov, ako je napríklad prehrávanie videí.

Vypnite synchronizáciu e-mailov

Odporúčame vám rovnako vypnúť si aj pravidelnú aktualizáciu e-mailovej schránky a to hlavne v situácii, ak automaticky sťahujete prílohe zo správ do zariadenia. Nikdy neviete, ako veľká príloha bude priložená v e-mailovej správe. V ideálnom prípade si schránku kontrolujte len cez Wi-Fi sieť.

Nastavte si limit dát

V neposlednom rade si nastavte limit dát, aby vás smartfón aktívne upozornil na to, že ste prečerpal, resp. sa približujete k predplatenému objemu dát. Vďaka tomu budete riadne informovaní o tom, že by ste mali konať. V súvislosti s touto témou nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako identifikovať aplikácie, ktoré potrebujú na svoje fungovanie najviac dát. Následne im viete cez Správcu aplikácií obmedziť spotrebu mobilných dát.

Skontrolujte si, či máte aktívne upozornenia z aplikácie od operátora

Mnoho operátorov ponúka aj mobilné aplikácie, ktoré nás môžu upozorniť na neprimeranú spotrebu dát, či na automatické obnovenie rôznych balíkov. Preto, ak tieto aplikácie nepoužívate, stiahnite si ich ešte pred odchodom na dovolenku a aktivujte si ich a zapnite si upozornenia. Pomôže vám to predísť nepríjemným prekvapeniam na konci dovolenky.

TIP na záver, ak ste pripojení k Wi-Fi sieti, tak využívajte mobilné aplikácie ako WhatsApp na uskutočňovanie hovorov. No nezabudnite na to, že sa pripájajte len k sieťam, u ktorých máte dôveru, že sú bezpečné, aby ste sa vyhli kybernetickému útoku „man-in-the-middle„. Rovnako nepracujte cez Wi-Fi s aplikáciami, do ktorých vkladáte citlivé údaje, môže ísť napr. o finančné aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close